שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דוח אמנסטי מפרט שיטות עינויים ישראליות

  היום התפרסם דו"ח אמנסטי, המפרט מקרים של הפרות זכויות אדם. בישראל: עינויים, מעצרים מנהליים והתעללות בפועלים זרים. ברשות: הוצאות להורג ומעצרים פוליטיים

  דו"ח אמנסטי אינטרנשיונל 2000 פורסם היום ברחבי העולם, והוגש גם ליו"ר הכנסת, הח"כ אברהם בורג.

  טלטול, שבאח וגאמבז

  הדו"ח מפרט את שיטות העינויים בישראל ביניהם: שבאח (תנוחה שבה עצירים נכבלים לכסאות נמוכים לזמן ממושך ונחשפים למוסיקה רועשת), גאמבז (תנוחה שבה עצירים נאלצים לכרוע זמן ממושך), טלטול, כפיתה הדוקה של אזיקים ומניעת שינה. כמו כן מדווח על פלסטינאים רבים שהוכו ועונו או זכו ליחס משפיל במחסומי ביקורת, במהלך הפגנות ומיד לאחר מעצרם.
  הדו"ח מציין כי ישראל שחררה עשרות עצירים מנהליים פלסטינאים. אך עם זאת, נותרו 14 אזרחים פלסטינאים ו-16 לבנונים במעצר מנהלי.
  לדברי אמנסטי, רוב אנשי כוחות הביטחון הישראלים שעינו עצירים או ביצעו הריגות בלתי חוקיות נהנים מחסינות על מעשיהם. במקרים המועטים שבהם הורשעו אנשי כוחות ביטחון בהפרת זכויות האדם, הם נידונו לעונשים קלים בלבד.
  בנוסף יש דיווחים על הכאה של עובדים זרים בידי המשטרה ובידי פקידים רשמיים אחרים. באחד המקרים הבולטים הכה מפקח ממשרד המסחר והתעשייה שני עובדים זרים במוט ברזל, לאחר שמצא אותם לכודים במשאית מסחרית.

  הוצאות להורג ברשות הפלסטינית

  הדו"ח מפרט גם הפרות זכויות אדם ברשות הפלסטינית. ארבעה אנשים נידונו למוות ברשות במהלך 1999, וכן הגיעו דיווחים רבים על עינויים והתעללויות. לפחות 350 אנשים נעצרו מסיבות פוליטות ברשות בשנה החולפת. בין העצורים היו עיתונאים, אזרחים שביקרו את הנהגת הרשות ותומכים של קבוצות אופוזיציה איסלמיות.
  על פי הדו"ח, במדינות ערב נרשמו מקרים רבים של עינויים, מעצרים שרירותיים, מוות בזמן מעצר, והוצאות להורג בלא משפט.

  גם במעצמות נפלה שלהבת

  ארצות הברית, לדברי אמנסטי, מוסיפה להפר סטנדרטים בין לאומים של זכויות אדם, בהוצאה להורג של אנשים שמורשעים בפשעים שביצעו כאשר היו מתחת לגיל 18.
  גם בסין שנת 1999 היתה שנה יוצאת דופן, והתאפיינה באמצעים חריפים שננקטו נגד כל מה שפורש כסכנה למשטר. אלפי אנשים נעצרו במעצרים שרירותיים על ידי המשטרה, וקצתם נידונו לתקופות מאסר ארוכות, לאחר משפטים בלתי הוגנים או נשלחו למחנות עבודה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים