שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מצור על כנסיית המולד; המתבצרים בסנטה מריה ברחו
  עשרה אנשי תנזים שהתבצרו בכנסיית סנטה מריה ברחו מהדלת האחורית, מבלי שצה"ל הבחין בכך. כמאתיים פלסטינים עדיין מתבצרים בכנסיית המולד. אזרחים אמריקנים ובריטים חולצו מהאזור. מגעים בין ישראל לוותיקן, שמזהיר: "המקום שבו נולד ישו עלול להפוך לזירה של מעשי טבח ואלימות"

  בבית לחם נמשך המצור שמטיל צה"ל על כנסיית המולד, שנחשבת, על פי המסורת הנוצרית, למקום הולדתו של ישו. כמאתיים פלסטינים מתבצרים במקום מאז שלשום (ג'). לדברי הוותיקן, בכנסיית המולד נמצאים גם כשבעים נזירים ונזירות.
  עשרה אנשי התנזים שהתבצרו בכנסיית סנטה מריה בבית לחם הצליחו להימלט אמש דרך הדלת האחורית, מבלי שצה"ל הבחין בכך.
  אנשי התנזים החזיקו מאז אתמול עשר נזירות כבנות ערובה. אתמול בשעות אחר הצהריים פנו הנזירות באמצעות אנשי דת בכירים לצה"ל והודיעו כי ניתן להכנס למתחם הכנסייה. מפקד חטיבת המילואים שכבשה את בית לחם, אל"מ רמי צור-חכם, נכנס עם כוח חיילים לתוך המתחם. החיילים פגשו בנזירות, שסיפרו כי אנשי התנזים שהחזיקו בהם נמלטו מעט קודם לכן, דרך דלת אחורית במנזר שאותה שברו.
  במקום נמצאה גופה של פלסטיני לבוש במדים מנומרים. ככל הנראה מדובר בגופתו של אחד מהפלסטינים שנפגע בחילופי האש.
  אמש פונו מבית לחם מספר אזרחים אמריקנים ובריטים במבצע שאירגנו אנשי ביטחון אמריקנים, שהגיעו למקום עם כלי רכב דיפלומטים משוריינים. חמישה עיתונאים איטלקיים ששהו בכנסיית המולד, הצטרפו אליהם.
  מגעים בין ישראל לוותיקן

  שר החוץ של הוותיקן, הארכיבישוף ז'אן-לואי טוראן, נועד עם שגרירי ישראל וארה"ב כדי לדון עמם "במצב הדרמטי" בכנסיית המולד, כפי שתואר בהודעה של הוותיקן. סוכנות הידיעות של הוותיקן, פידס, פרסמה שמתנהלים מגעים קדחתניים כדי להציל את חייהם של הפלסטינים ולשכנע אותם להניח את נשקם. "אם זה לא יקרה, המקום שבו נולד ישו יהפוך לזירה של מעשי טבח ואלימות", נאמר בהודעה. הפטריארך הלטיני בירושלים, מישל סבח, טען כי כל הפלסטינים שנכנסו לכנסייה הניחו את נשקם, לכן הם ראויים להגנה.
  הוותיקן פרסם הודעה שבה נמתחת ביקורת על שני הצדדים. בהודעה נאמר כי האפיפיור, יוחנן פאולוס השני, "דוחה את התנאים הלא-צודקים ואת ההשפלות שנכפים על העם הפלסטיני, כמו-גם את התקפות הנקמה שאינן עושות דבר מלבד להזין את תחושת התסכול והשנאה". הוותיקן קורא לישראל גם לעשות שימוש פרופורציונלי בכוח נגד "פעולות לגיטימיות של הגנה עצמית" ולכבד את החלטות האו"ם.

  ארבעה מבוקשים בכירים נהרגו בבית לחם

  לדברי הפלסטינים, מאז שלשום נהרגו בבית לחם 12 פלסטינים, 4 מהם היום. ארבעה מבין הפלסטינים שנהרגו בפעולת צה"ל באזור בית לחם הם מבכירי גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של תנועת הפתח. בן ההרוגים: אחמד אל מוגרבי, מפקד הגדודים במחנה הפליטים דהיישה, וכן יחיא דעאמסה, אף הוא בכיר בגדודי חללי אל אקצא ותושב מחנה דהיישה. בתיהם של השניים נהרסו בפעולה הקודמת של צה"ל במחנה לפני כשלושה שבועות.
  שני הרוגים נוספים הם מחמוד סלאח תושב הכפר אל חדר ועווד עווד תושב בית לחם - גם הם בכירים בזרוע הצבאית של הפתח. גורמים פלסטינים אומרים כי הריגתם תפגע בטווח הקרוב בפעולות הזרוע הצבאית של הארגון באזור.
  אתמול דיווח שגריר הוותיקאן בישראל וברשות, הקרדינל פייטרו סאמרי, כי כומר נהרג בכנסיה בבית לחם מאש חיילי צה"ל. מאוחר יותר התברר כי מדובר בדיווח מוטעה של פלסטינים. דובר צה"ל מסר כי השגריר התנצל.

  בהכנת הידיעה השתתפו גם סוכנויות הידיעות.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  כנסיית המולד (תמונת ארכיון)
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  חייל בבית לחם
  צילום: איי פי
  מומלצים