שתף קטע נבחר

אפי איתם מצטרף לממשלה כחבר קבינט

הנהגת המפד"ל החליטה למנות את תא"ל במיל' אפי איתם לראשות המפלגה ולהצטרף לממשלה. שרון מנהל מגעים גם עם האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו ועם גשר. בעבודה זועמים; פינס: איננו יכולים להיות חברים בממשלה שמוכתמת בגזענות של איתם

תא"ל אפי איתם מצטרף לממשלה כשר וחבר הקבינט מטעם המפד"ל. איתם נענה אתמול להצעת הנהגת המפד"ל לשמש יו"ר המפלגה.
הרב יצחק לוי הדהים שלשום (יום ה') את המערכת הפוליטית כשהודיע בישיבת סיעה של המפד"ל כי הוא פורש מראשות המפלגה ומפנה את מקומו לאיתם. בישיבה החליטה המפד"ל להצטרף לממשלה תמורת שני תפקידי שרים ללא תיק וכן חברות בקבינט המדיני-ביטחוני - תפקיד שיוענק לאיתם. לוי יהיה השר השני. מרכז המפד"ל יתכנס לאשר את ההחלטות ביום ראשון הקרוב.

איתם: קורא לכל מפלגות הימין להצטרף

איתם אמר ל"ידיעות אחרונות": "בכוונתי לקרוא לכל מפלגות הימין להצטרף לממשלה על מנת לחזק אותה. אנחנו במצב מלחמה ובמצב חירום. צריך לעשות הכל כדי שהמבצע הנוכחי למיגור הטרור יסתיים ולא יישאר במצב בלתי-גמור. יש לחזק את ראש הממשלה בעיקר בימים אלה, כשמרגישים את תחילת הלחץ האמריקני".
באשר לאפשרות כי בעתיד יחתור לשילוב המפד"ל בליכוד אמר איתם: "כרגע הדבר אינו רלוונטי. יש לנו שנה להתארגן לקראת הבחירות הבאות, ועד אז הדברים יתבהרו".
בשיחה עם ynet הסביר לוי את תמיכתו בהצטרפות לממשלה: "כעת, כאשר הממשלה עושה את כל מה שתמיד אמרנו, אוספת את הנשק וממוטטת את הרשות, כדאי לחזק אותה. אנחנו ניכנס כנראה ללא הסכם קואליציוני, עם שני תפקידי שר ללא תיק". לוי לא הסביר את התפטרותו, אבל ידוע כי רבים במפלגה לחצו עליו לפרוש לטובת איתם, כדי להגביר את כוחה של המפלגה, שדעך באחרונה.
גורמים במפלגה אמרו כי "זה ריענון למפד"ל שהרבה שנים לא עמד בראשה איש כריזמטי שייצג נאמנה את הציבור הציוני הדתי. לאיתם ישנו גם הכוח להחזיר בוחרים הביתה לאחר שעזבו לאיחוד הלאומי ותקומה".
פרטי המהלך סוכמו בפגישה מכרעת שהתקיימה במוצאי שבת בין ראש הממשלה, אריאל שרון, לבין יו"ר המפד"ל היוצא, יצחק לוי. גורמים פוליטיים אומרים כי "שרון מנסה לשריין לעצמו קואליציה רחבה ככל האפשר למקרה שיבקש לעשות צעדים שאינם על דעת פרס ופואד". על רקע זה מנהל שרון מגעים גם עם תנועת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו ועם ראש תנועת גשר, ח"כ דוד לוי.

פינס: צירוף איתם מכתים את הממשלה בגזענות

בעבודה עורר המהלך תרעומת וסיעת העבודה תתכנס בתחילת השבוע הבא לדון ביחסה להצטרפות המפד"ל לממשלה. ח"כ אברהם בורג דורש לקיים דיון דחוף בסיעת העבודה כדי למנוע את הצטרפות המפד"ל לממשלה. לטענת בורג,"על מפלגת העבודה להציג חזית אחידה ובלתי מתפשרת נגד המהלך המסוכן וההרסני שבהכנסת המפד"ל ואפי איתם לממשלה".
ח"כ אופיר פינס מהעבודה אמר כי הוא מתנגד נחרצות לכניסתה של המפד"ל לממשלה. פינס אמר: "אני דורש משר הביטחון ומשר החוץ להטיל וטו על כניסת איתם ולוי לממשלה. מפלגת העבודה לא יכולה להיות חברה בממשלה שמוכתמת בגזענות של איתם". לטענת פינס, שרון החליף את ליברמן ואילון באיתם ולוי בכדי לשרוד פוליטית.
יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, אמר בתגובה כי המהלך מותנה באישור מפלגת העבודה. לדברי אושעיה, על פי ההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לעבודה וקווי היסוד של הממשלה בעת כינונה - על מפלגת העבודה לאשר הצטרפות כל מפלגה לממשלת שרון. אושעיה אמר כי הוא סבור "שלאחר שישבנו בממשלה אחת עם גנדי וליברמן - הצטרפות המפד"ל אינה מהווה עילה לפרישה", והוסיף כי לצערו "ישנן מספיק סיבות ממשיות וקשות שבגללן על העבודה לפרוש בהקדם".

ראש מרצ, יוסי שריד, תקף את הצנחתו של איתם אל ראשות המפד"ל: "עם בחירתו של איתם לראש המפלגה הופכת המפד"ל, התנועה הציונית הלאומית, לתנועה מגונה של משיחיות שקר ושל טרנספר. כך מסיימת התנועה המפוארת של הציונות הדתית את דרכה ההיסטורית, כאשר היא מחליטה להיות הגורם הקיצוני והסהרורי ביותר בפוליטיקה הישראלית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום שאול גולן
יהיה שר? איתם
צילום שאול גולן
מומלצים