שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את מינוי 3 השרים החדשים

איתם, יצחק לוי ודוד לוי מונו לשרים ללא תיק. ח"כ טיבי זעם על מינוי איתם וקרא: "זה השטן, אתם ממנים את היידר". סיעת העבודה התנגדה למינוי

אפי איתם, יצחק לוי (מפד"ל) ודוד לוי (גשר) הושבעו שלשום (ב') אחר הצהרים לשרים, לאחר שהכנסת אישרה את מינויים. חברי סיעת העבודה התנגדו למינויים, על פי החלטה סיעתית.
השלושה ימונו לשרים ללא תיק בממשלת שרון. אפי איתם ודוד לוי יהיו חברים מעתה בקבינט ואילו הרב לוי יהיה חבר קבינט, אולם ללא זכות הצבעה.
איתם, היו"ר החדש של המפד"ל, זכה היום במליאה לקבלת פנים צוננת במיוחד. מינויו השנוי במחלוקת זכה לביקורות קשות מתוך הקואליציה ומחוצה לה.
בעת ההצבעה בחרו חברי הכנסת הערבים להיעדר ממעמד ההשבעה של איתם לשר. בצאתו צעק טיבי לעבר איתם שעמד על הדוכן: "זה השטן, אתם ממנים את היידר", אמר טיבי ויצא מאולם המליאה.
51 חברי כנסת תמכו במינוי, 32 התנגדו ואחד נמנע. בתום השבעתו של איתם ניגשו חברי הקואליציה הרבים ללחוץ את ידו. לאחר מכן ניגש איתם אל ראש הממשלה שרון ולחץ את ידו.
הקואליציה מונה מעתה 83 חברי כנסת ואילו בממשלה יש 41 חברים - 29 שרים ו-12 סגני שרים.

ויכוח בעבודה

סיעת העבודה החליטה בצהרים להתנגד לצירופו של איתם לממשלה. זאת למרות הצעתו של יו"ר המפלגה בנימין בן אליעזר להימנע בהצבעה. "אמרתי לראש הממשלה שאנו מתנגדים לצירוף המפד"ל", אמר בן אליעזר, "התשובה שלו היתה שישקול את הדברים".
ח"כ חיים רמון, המתנגד החריף של שילוב המפד"ל ואפי איתם בממשלה, אמר לבן אליעזר: "לצרף עכשיו את איתם זה חיוני? זה דחוף? ראש הממשלה אפילו לא חושב לכבד את שר הביטחון שלו שמנהל בשבילו את המלחמה הזו. אנחנו לא עושים פוליטיקה, אבל שרון עושה פוליטיקה. הוא מזלזל באחדות".
השר שלום שמחון התנגד לדוברים בסיעה שהביעו התנגדות לצירוף איתם. "תהיה הגון", אמר לרמון. "כבר ישבנו בממשלה אחת עם גנדי וליברמן ואתה יודע שהרב יצחק לוי יותר קיצוני מאפי איתם".
ח"כ אברהם בורג חזר ואמר היום כי אם הסיעה לא תחליט על התנגדות לאיתם, הוא יראה עצמו משוחרר מהחלטות הסיעה הבאות. "איתם מייצג פונדמנטאליזם יהודי לאומני", אמר בורג. "הר הבית הוא היעד המדיני שלו, שמירת ההתנחלויות והכרה שירדן היא פלסטין. אם לא נתנגד אני אראה עצמי משוחרר מהחלטות הסיעה".
ח"כ ויצמן שירי התקומם על דברי בורג ואמר לו: "אתה סיעת היחיד הראשונה בהיסטוריה שהצליחה למנות יו"ר כנסת מתוכה". השר שמחון אמר לבורג: "אם אתה משוחרר מהחלטות הסיעה, תתפטר מתפקידך כיושב ראש הכנסת".

דיון על פרישת העבודה רק אחרי המלחמה

שר החוץ, שמעון פרס, הציע לחברי הסיעה כי הדיון על פרישה מהממשלה יתקיים רק בסיומו של מבצע חומת מגן. "איתם בממשלה מעמיד בפני בעיה קשה ביותר, לא בגלל האיש אלא בגלל דיעותיו", אמר. לעומתו, בן אליעזר בינתיים איתן בדעתו להישאר בממשלה.
"אני שר הביטחון ואני מוכרח לומר שאני בין המחייבים להמשיך בלחימה בתשתיות הטרור", אמר. "אני אחראי על הילדים שלנו. מה שקורה שם (ברשות הפלסטינית) זו מכונה משומנת שמעוניינת לרצוח בנו. אינני ממליץ לקיים דיון במוסדות המפלגה על פרישה, מה עוד שאני שר הביטחון שלא יכול לעזוב באמצע מלחמה מוצדקת שכזו. מותר לעזוב ממשלה, אך לא כאשר העם במלחמה".

ביקורת על ניפוח הממשלה

מעבר לביקורת על מישנתו של יו"ר המפד"ל איתם, נשמעה ביקורת באופוזיציה על בזבוז הכספים הכרוך במינוי שלושה שרים נוספים ללא תיקים. ח"כ יוסף פריצקי משינוי קבל על כך: "בימים אלה של משבר כלכלי מהגרועים שידעה המדינה - מחליט שרון להרחיב את ממשלתו ובכך מכביד עוד יותר על תקציב המדינה. לא לעוד שרים זקוקה הממשלה אלא לדרך ולמדיניות. ממשלה שאיבדה את דרכה ותועה בכבישי הגדה - שום תוספת של שרים מהימין לא תחלץ אותה משם או תיתן לה פיתרון למצב".
ח"כ מוסי רז (מרצ) הצטרף לביקורת. "מדובר בשיא חדש של צביעות ובזבוז בשעה שהכלכלה הישראלית קרסה יחד עם הביטחון וכשמשרד האוצר עומד להביא קיצוץ של 7 מיליארד שקל נוספים בתקציב", אמר. הוא שאל עוד "האם יהיה מקום במשרד ראש הממשלה לכינוס ישיבות הממשלה המנופחות או שמא יצטרכו להעבירן לאיצטדיון בלומפילד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
איתם. קבלת פנים צוננת
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים