שתף קטע נבחר

המו"מ הקואליציוני: אופטימיות זהירה

הושגה הסכמה בנושא הכשרת "ערוצי הקודש". מקורבי ברק: ראש הממשלה מסכים עקרונית להעברת האחריות על החינוך התורני ממשרד החינוך למשרד המדע או האוצר. עם זאת, כרגיל, שום דבר לא סגור סופית

אופטימיות זהירה, כך מכנים בש"ס ובישראל אחת את מצב המו"מ ביניהם לקראת המשך השיחות בבוקר. הכרזת ההתפטרות של ש"ס נותרה גם הפעם בעינה, אך המו"מ התחדש, ואף התגבשו מספר הסכמות במהלך היום והלילה. השר אלי ישי אמר בתום פגישה שערך עם יועצו הפוליטי של ראש הממשלה, רוני בונדי, כי יש עוד תקווה.
ההסכמה המרכזית אליה הגיעו הצדדים, היא הכשרת ערוצי הדת של ש"ס. כבר לפני מספר חודשים אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את החוק לפיו תקום רשות שלישית, שתפקח על שידורי הדת, אך בזמנו התנגד לכך שר המשפטים, יוסי ביילין, בטענה כי יש לרכז את שידורי הדת תחת פיקוח הרשות השנייה, כדי שלא יווצרו תקדימים. החקיקה התעכבה, ועל כך התנהל הויכוח.
במהלך היום נפגש ביילין עם השר שלמה בניזרי, והשניים הגיעו להסכמה לפיה תוקם רשות שלישית. במהלך הערב דנו הדרגים המקצועיים במשרד המשפטים, משרד התקשורת וש"ס בחקיקה, ואישרו אותה עקרונית.
מקורבי רוה"מ מסרו, כי הוא מסכים שהאחריות על החינוך התורני תופקע מידי שר החינוך יוסי שריד. ברק עצמו הכחיש את הדברים. בש"ס אמרו בתגובה: "אמנם את המשבר הנוכחי זה לא יפתור,אך זה בהחלט ימנע פיצוצים בעתיד".
שר החינוך יוסי שריד אמר בתגובה :"איש לא הודיע לי כי מעבירים את הסמכות המינסטריאלית על רשת מעין החינוך התורני למשרד אחר. יתרה מזאת, מנהלי המו"מ עם ש"ס מסרו לי הערב, כי לא ידוע להם על הצעה כזאת. אם היא תעלה באופן רשמי אז אגיב לפי החלטה שתתקבל במרצ". שרי ישראל אחת, מצידם, התבטאו שלא לייחוס והאשימו את השר יוסי שריד ביצירת המשבר. למרות שברק לא זונח את איומיו בדבר הקמת ממשלה צרה, אומרים גורמים בקואליציה כי הם אינם מאמינים שזו אפשרות ריאלית.
עדיין נותרו בעינן מספר דרישות של ש"ס, ביניהן מעורבות יתר בתהליך המדיני ופרטים קטנים בעניין שיקום מעיין החינוך התורני. בכל אופן, עד ישיבת הממשלה הצפויה ביום א` בה אמורים שרי ש"ס לממש את התפטרותם, נותרו עוד שלושה ימים ארוכים בהם צפויים שני הצדדים להפעיל שרירים.

לפנייה לכתב/ת
אביגיל עוזי
ברק. אפשרות לחיסול המשבר
אביגיל עוזי
אי פי
ישי ושריד. הדיונים יימשכו
אי פי
מומלצים