שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סרמאגו: "ישראל הפכה מדוד לגוליית"

  "אריאל שרון הוא פושע מלחמה", כותב הסופר במאמר ארוך ביומון "אל-פאיס". "מנקודת ראותם של היהודים, ישראל לעולם לא תוכל לעמוד למשפט משום שהיא עונתה ונשרפה באושוויץ"

  הסופר הפורטוגלי זוכה פרס נובל לספרות ז'וזה סרמאגו, שבביקורו האחרון בישראל אמר דברים קשים בגנות הכיבוש הישראלי בשטחים ואף הישווה בין המראות שראה בשטחים לבין "אושוויץ", ממשיך בהצגת עמדתו הנוקבת. במאמר נוקב שפירסם אתמול במדור הדעות של היומון הספרדי המרכזי "אל-פאיס", התבטא סרמאגו בחריפות נגד פעולות צה"ל בשטחים.
  במאמר, שכותרתו "מהאבנים של דוד לטנקים של גוליית", טוען סרמאגו כי ישראל אטומה לחלוטין לביקורת ולתוצאות מעשיה. "מורעלים מנטאלית על-ידי הרעיון המשיחי של ישראל הגדולה, שיהפוך למציאות את חלומות הציונות הרדיקאלית; מזוהמים על-ידי ה'אמת' המפלצתית שבעולם הזה יש עם נבחר על-ידי האלוהים ושמשום כך אוטומטית מוצדקים - בשם הזוועות של העבר והפחדים של היום - כל המעשים שמקורם בגזענות אובססיבית... מואשמים, ישירות או בעקיפין, בזוועות השואה, רוצים הישראלים שננטוש את חוש הביקורת האלמנטרי... ישראל רוצה שנכיר 'דה יורה' במה שבשבילם הוא 'דה פאקטו': זכאות מוחלטת", כותב סראמגו, ומוסיף: "מנקודם ראותם של היהודים, ישראל לעולם לא תוכל לעמוד למשפט משום שהיא עונתה, הומתה בגז ונשרפה באושוויץ. ואני שואל אם עצם העובדה שהיהודים סבלו כה רבות אינה סיבה טובה מספיק כדי לא לגרום סבל לאחרים".
  סרמאגו טוען, כפי שמציעה כותרת מאמרו, כי ישראל הפכה מדוד לגוליית. "בחמישים השנים האחרונות התעצם כל-כך כוחו של דוד, עד שכבר אי-אפשר להבדיל בינו לבין גוליית הענק", הוא כותב. "בעצם אפשר לומר... שהוא הפך לגוליית חדש. דוד, היום, הוא גוליית, אבל גוליית שכבר אינו משתמש בנשק כבד ולא-יעיל. אותו דוד-לשעבר מרחף במסוקים מעל השטחים הפלסטינים הכבושים ומשגר טילים נגד חסרי-ישע לא חמושים. אותו דוד עדין-נפש לשעבר מאייש את הטנקים העוצמתיים בעולם והוא מוחץ ומנתץ את כל הנקרה בדרכו. אותו דוד לירי, ששר בעבר זמירות, מגולם כעת בדמותו הענקית של פושע מלחמה בשם אריאל שרון, כשהוא נושא את המסר ה'פואטי' לפיו קודם כל יש לגמור עם הפלסטינים כדי לדון אחר-כך עם מי שיישאר... האבנים של דוד החליפו ידיים. עכשיו הפלסטינים אוחזים בהן".
  לקראת סיום המאמר, מתייחס סרמאגו גם לנפגעים בצד הישראלי , וכותב: "אה, כן. ההרג הנורא של אזרחים בידי מי שמכונים מחבלים מתאבדים... נורא - כן, ללא ספק. ראוי לגינוי - כן, ללא ספק. אבל לישראל נותר עדיין הרבה מה ללמוד אם היא אינה מסוגלת להבין את הסיבות שמביאות אדם להפוך לפצצה".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סרמאגו. ישראל אטומה לביקורת
  לאתר ההטבות
  מומלצים