שתף קטע נבחר

בן אליעזר: נתנגד לתוכנית הכלכלית

יו"ר מפלגת העבודה הודיע לראש הממשלה ולשר האוצר על התנגדותו לקיצוצים. בן אליעזר מציע לבטל את החקיקה הפרטית, ובכלל זאת חוק הנגב וחוק משפחות ברוכות ילדים, ולהגדיל את הגירעון

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, בנימין בן אליעזר, נפגש אתמול (ד') עם ראש הממשלה אריאל שרון ועם שר האוצר לדיון בקיצוצים בתקציב. בן אליעזר הבהיר לשניים שמפלגת העבודה מתנגדת לחלק מהותי מהתוכנית המוצעת.
הוא הדגיש שהצעת האוצר אינה מתמודדת עם הבעיות האמיתיות של המשק, פוגעת בשכבות החלשות והבינוניות ואין בה בכדי לעודד את הצמיחה במשק הישראלי.
היום (ה') תקיים סיעת העבודה דיון בתוכנית הכלכלית. בן אליעזר אמנם תומך במיסוי הבורסה ורווחי ההון, אך מתנגד להעלאת המע"מ, להקפאת השכר בחקיקה, וכן לפגיעה בקצבאת הזיקנה. הוא הציע לראש הממשלה ולשר האוצר להגדיל את הגירעון באחוז, לבטל את כל החקיקה הפרטית (חוק הנגב, חוק משפחות ברוכות ילדים), לקצץ במשרדי הממשלה, ולבטל פטורים ממסים והטבות ייחודיות באופן שוויוני לכל האזורים הנהנים מהם כיום. במקביל אמר כי אין לפגוע בתקציבי התשתיות משום שאלה יעודדו צמיחה.

סבב פגישות

שרון ושר האוצר, סילבן שלום, ערכו אתמול סבב שיחות עם ראשי סיעות הקואליציה, בניסיון לשכנעם לתמוך בתוכנית הכלכלית.
בינתיים מסתמן שהמפלגות החרדיות יתנגדו לתוכנית. רבני "יהדות התורה" הורו לחברי הכנסת של יהדות התורה לפעול לסיכול התוכנית לקצץ בקצבאות הילדים. יו"ר תנועת ש"ס, השר אלי ישי, אמר היום כי לא יתמוך בתוכנית הקיצוצים. "הצהרות האוצר בדבר מיסוי שוק ההון הן מבורכות, אולם לפי שעה הן נראות כתרגיל ביחסי ציבור, בפרט שאין בצידן שום תוכנית מעשית ומיידית לתבוע מבעלי ההון הגדול את חלקם", אמר ישי.
השר ישי קרא לאוצר "לסלק את ידיו מהמוסד לביטוח לאומי, ולהפסיק לחמוס את הקצבאות ולחסל בשיטתיות את מערך ההגנות הסוציאליות במדינת ישראל".
סיעת "ישראל בעלייה" בירכה על הכוונה להטיל מס על הבורסה וממתינה לראות אם אכן תצא תכנית האוצר לפועל. "אנחנו שמחים ששר האוצר וראש הממשלה מקבלים היום כמעט את כל ההצעות שהצענו בעבר - כולל מיסוי הבורסה ורווחי ההון והקפאת שכר הבכירים", נאמר בסיעה. "אנחנו מתנגדים להתערבות ולהקפאת השכר במיגזר הפרטי. זהו בולשביזם. הדבר הכי חשוב הוא לבצע את כל הצעדים הכלכליים עכשיו ולא להמתין שלושה חודשים ואז לחזור למיסוי שכבות הביניים ולשכוח מהאלפיון העליון". סיעת ישראל בעלייה הכריזה גם שתתנגד לכל פגיעה בקצבאות הגימלאים והנכים.
ב"איחוד הלאומי-ישראל ביתנו" לא מתלהבים מהמס על ההון והבורסה. ח"כ אביגדור ליברמן אומר כי בשל המיתון לא תצליח המדינה לגבות סכומים גדולים כפי שהיא צופה. עוד אומר ליברמן כי "יש להקטין בחדות את הגירעון הכולל בעשרה עד 15 מיליארד שקל ולפתח בזריזות פרוייקטים לאומיים מתחום התשתיות שיביאו אלינו משקיעים זרים ויצמצמו את האבטלה".
מרצ תומכת במיסוי הבורסה ובביטול המס הנוסף על העובדים השכירים. אתמול הציגה סיעת מרצ תכנית כלכלית אלטרנטיבית (ראה ידיעה בכלכלה) ובה הציעה בין היתר להטיל מס על רווחי הון ובורסה וכן להגדיל את הגירעון הלאומי ב-4 וחצי אחוזים.
יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, אמר בתגובה לתוכנית, כי "מבצע 'חומת מגן' לא יכול לשמש תירוץ לניהול כלכלה קלוקלת על חשבון השכבה היצרנית של החברה".
לפיד אמר עוד כי "שר האוצר משתמש במצב החירום לא רק כדי למלא את החסר, אלא גם כדי לתקן את עיוותי התקציב המקורי, ושוב הוא פוגע במעמד הביניים הסוחב על גבו את המדינה, גם בענייני ביטחון וגם בענייני כלכלה".

בכתיבת הידיעה השתתפה סוכנות עתי"ם

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
שרון וסילבן. נפגשים עם ראשי סיעות
צילום ערוץ 1
מומלצים