שתף קטע נבחר

העבודה תומכת עקרונית בתוכנית הכלכלית

במקביל דורשת העבודה לערוך תיקונים בתוכנית, ביניהם: ביטול חוק הנגב וחוק משפחות ברוכות ילדים. כמו-כן מתנגדת המפלגה להעלאת אחוז המע"מ ולפגיעה בקצבאות הזקנה. שרי הליכוד לבנת ולנדאו תקפו את התוכנית, ובשאר הסיעות -ההתנגדות רחבה

מפלגת העבודה החליטה על תמיכה עקרונית בתוכנית החירום הכלכלית שפרסם משרד האוצר. ואולם לחברי הכנסת של המפלגה כמה דרישות משלהם בנוגע לתוכנית שתתקבל. בין היתר דורשים בעבודה לבטל את הצעות החוק הפרטיות שהתקבלו בתקופה האחרונה, ובכלל זה חוק הנגב ואת חוק משפחות ברוכות ילדים.
כמו-כן הודיעו חברי העבודה שהם מתנגדים להצעות האוצר להקפיא את השכר בחקיקה, להעלות המע"מ באחוז ולפגוע בקצבאות הזיקנה (על הצעות האוצר - ראו ידיעה בקישור מימין).
הסיעה מינתה צוות לניהול המשא ומתן עם משרד האוצר, בו ישתתפו השרים שלום שמחון, דליה איציק, רענן כהן וחברי הכנסת אפי אושעיה, ויצמן שירי ואופיר פינס. עוד הוחלט כי במספר עניינים ידון יו"ר המפלגה, בנימין בן אליעזר, עם שר האוצר באופן אישי. חבר הכנסת יוסי כץ קרא בישיבה לצאת מן הממשלה לאלתר.
בישיבת סיעת העבודה אמר השר בנימין בן אליעזר, כי אין בכוונתו לפרוש, בשלב זה, מהקואליציה. "אנו מובילים מאבק בכיוון של משא ומתן מדיני, ונפרוש רק כשנחוש שהציבור שאנו מייצגים מעוניין בכך", אמר בן אליעזר.

שרי הליכוד לבנת ולנדאו תקפו את התוכנית

גם בליכוד מתנגדים כמה מהשרים לתוכנית. ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר האוצר, סילבן שלום, דנו אתמול עם שרי הליכוד בתוכנית החדשה וניסו לשכנע את השרים לתמוך בה.
בישיבה הציג שר האוצר את עיקרי התוכנית ואמר: "הלכנו במטרה שלא לפגוע בשכבות הביניים ויש כאן חלוקה צודקת ומאוזנת". השרים לבנת ולנדאו תקפו את הקיצוץ המתוכנן בתקציב, ובפרט את הקיצוץ במשרדיהם. השרה לבנת אמרה כי היא מתנגדת לקיצוץ אחיד במשרדי הממשלה. השר לנדאו אמר כי הצעות האוצר הם בגדר מצג שווא ודרש תוספת תקציב למשטרה. "השוטרים בשטח צריכים לקבל מסר. זה לא צה"ל שמגייס מילואים - במשטרה החבר'ה לא חוזרים הביתה לישון. זה לא יכול להימשך כך", אמר השר.
השרה ציפי לבני אמרה כי אין צורך לדאוג לחרדים, אלא יש לדאוג לשכבות הביניים. השר רובי ריבלין השיב לה כי אסור לאבד את החרדים, משום שבלעדיהם הממשלה לא תחזיק מעמיד. "בינתיים יש לנו רק 19 מנדטים והחרדים הם ציבור שהולך איתנו כל השנים", אמר ריבלין.
גם בשאר הסיעות יש התנגדות רחבה לתוכנית. במפלגות החרדיות מתנגדים במיוחד לפגיעה בקצבאות ילדים. באיחוד הלאומי-ישראל ביתנו מתנגדים להטלת מס על הבורסה, ואילו במרצ - שפירסמה תוכנית כלכלית אלטרנטיבית - דווקא רוצים בין היתר להגדיל את המיסוי על ההון.

ליצמן: מלווה לבעלי הכנסות גבוהות

התוכניות לממן חלק מהגירעון בתקציב באמצעות מלווה חובה עדיין לא עברה מן העולם. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), הגיש הבוקר (ה') למזכירות הכנסת הצעת חוק פרטית, להטיל מלווה חובה בשיעור של 2% על הכנסות ברוטו הגבוהות מ-12 אלף שקל בחודש.
בכך מבקש ליצמן למצוא תחליף להצעת האוצר להפעיל מחדש את קצבאות יוצאי צבא (קי"ץ), המעניקות קצבאות ילדים מופחתות להורים שלא שירתו בצבא. הנפגעים הישירים מהמהלך שמציע האוצר יהיו החרדים והערבים (עוד על הצעת ליצמן - ראו ידיעה מקושרת).

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
בן אליעזר. לא נפרוש
צילום איי פי
מומלצים