שתף קטע נבחר

מחלוקת בכנסת על תכני המרכז להנצחת יהדות ספרד

הצעת החוק להקמת המרכז עברה בכנסת בקריאה ראשונה. המאבק הצפוי: על התוכן ועל התקציב. ח"כ רן כהן קורא להדגיש את הפעילות התרבותית בארצות המזרח. ח"כ ביבי: עיקר המורשת היא הספרות התורנית. העלות: עשרות מליוני שקלים

הצעת חוק של חבר הכנסת רחמים מלול (ש"ס) בעניין "הקמת המרכז להנצחת מורשת יהדות ספרד", עברה בקריאה ראשונה בכנסת. אולם, חברי הכנסת מתווכחים בשאלת התכנים של המרכז.
ח"כ רן כהן (מרצ) ביקש בדיון שהחוק ידגיש את פועלה התרבותי של יהדות ספרד, וטען כי "יש גודש תרבותי עצום שבא לידי ביטוי בסופרים ומשוררים שפעלו בארצות המזרח". ח"כ מלול, לעומתו, אומר כי "לאחר ההזנחה גדולה של הממסד בטיפול במורשת יהודי המזרח יש צורך בהקמת מרכז שינציח את פועלם ומורשתם של רבני יהדות ספרד והמזרח, משורריה, אנשי ההגות שלה והסופרים". גם ח"כ יגאל ביבי (מפד"ל) אמר כי עיקר מורשת ספרד היא הספרות התורנית. ח"כ יוסי פריצקי (שינוי ) הסתייג בדיון מהביטוי "יהדות ספרד" וטען כי יש לאמר "יהדות המזרח".

פריצקי: מדובר ב"הצעת לוקסוס"

פריצקי אמר כי לא יתמוך מסיבה כלכלית בחוק, והדגיש כי "למרות ההערכה למורשת יהודי המזרח, מדובר בהצעת לוקסוס בימים אלה". הוא ציין כי הוא מתנגד להוצאה תקציבית של 40 מיליון שקל, להערכת האוצר, להקמת המרכז ועוד כעשרה מיליון שקל מידי שנה לתקציב השוטף. פריצקי הוסיף כי לדעתו אין מקום לבידול בין העדות ואם יוקם מרכז שכזה הרי שיש להקים מרכז לחקר מורשת יהדות התפוצות כולה.
דווקא ח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה הביע תמיכה בהצעת החוק, ודרש מח"כ מלול "שיאמר תודה" על כך שיהודי המזרח נהנו מהתרבות הערבית ורבים מהם, בכלל זה הרמב"ם כתבו בשפה הערבית. דהאמשה הציע "שהמרכז יהיה מוסד תרבותי שיכיל גם ספרדים וגם ערבים".
גם ח"כ ענת מאור (מרצ) הביעה תמיכה בחוק, אך העירה כי יש חשש שהחברה הישראלית תעבור מ"כור היתוך" ל"פיצול יתר". ח"כ מאור ביקשה כי במרכז תינתן תשומת לב מיוחדת לתרומתן של הנשים המזרחיות.
על הצעת החוק היו חתומים חברי כנסת מהליכוד, מהעבודה, ח"כ אבשלום וילן ממרצ וחברי כנסת מיהדות התורה. ההצעה עברה ברוב של 13 תומכים, ובלי מתנגדים או נמנעים והועברה לדיון בוועדת החינוך של הכנסת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
ח"כ מלול. להדגיש את פועלם של הרבנים
אתר הכנסת
מומלצים