שתף קטע נבחר

מרכז הליכוד מתכנס היום

שרון ייתקל בחברים החלטיים, שרובם צפויים להתנגד להקמת מדינה פלסטינית. נתניהו והשר שלום יקראו לגירוש ערפאת. ח"כ לשעבר דורון שמואלי מנסה להיחלץ לעזרת שרון

מתיחות רבה במערכת הפוליטית לקראת ישיבת מרכז הליכוד שתתכנס היום (ראשון) בהיכל התרבות בתל אביב. הרקע: ההצבעה על התנגדות להקמת מדינה פלסטינית.
לראש הממשלה, אריאל שרון, ממתין מרכז ימני וקשה לאילוף. ממשאל שהתפרסם בירחון "עובדות", המופץ לחברי מרכז הליכוד, עלה ש-71 אחוז מהם מתנגדים להקמת מדינה פלסטינית. עם זאת, 83 אחוז מהחברים מאמינים כי בסופו של דבר אכן תקום מדינה פלסטינית.
חברי המרכז להוטים לקיים הצבעה על הצעת ההחלטה כי "לא תיכון מדינה פלסטינית ממערב לירדן". בית הדין העליון של הליכוד אישר כבר לפני למעלה מחודש את קיום ההצבעה, ולא ניתן לדחותה עוד. "אנחנו נקיים את ההצבעה, ועוד איך נקיים", אומר חבר מרכז הליכוד, משה שחר, איש של נתניהו. "לא רק שנקיים את ההצבעה, גם יהיה לנו רוב ונעביר את ההחלטה שתשלול מדינה פלסטינית".
ח"כ אלי כהן מהליכוד, שהעלה את ההצעה להצביע נגד מדינה פלסטינית, נשאר איתן בדעתו. "אין לי שום רצון להוריד אותה מסדר היום ואין לי אפילו זכות מוסרית לעשות את זה עכשיו", הוא אומר.
חבר הכנסת לשעבר דורון שמואלי, איש מרכז הליכוד, ניסה למצוא פתרון לסבך האידיאולוגי. הוא הגיש עתירה לבית הדין של הליכוד, שנדחתה. בעתירתו ביקש שמואלי לאפשר לו להעלות להצבעה החלטה הקובעת, כי "מרכז הליכוד מייפה את כוחם של ראש הממשלה והשרים להציג לעם ולעולם תכנית כוללת לפיתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני, תוך שמירה על ביטחון ישראל וחוסנה הכלכלי והחברתי".
בית הדין דחה את העתירה בנימוק שאין זה בסמכותו לקבוע את סדר היום של המרכז. למרות זאת, לא מן הנמנע ששמואלי יעלה את הדברים בתורו, מאחר שהוא משובץ כאחד מאחרוני הדוברים בכינוס המרכז, לפני שיחלו ההצבעות.

"כניסה לעזה לא תספק"

בקרב הפעילים מודעים לכך, שעד יום ראשון עשוי צה"ל להיכנס לעזה למבצע "חומת מגן 2", ועל כנפי המבצע הזה יגיע שרון לישיבה. "אם הוא היה מגרש את ערפאת, זה היה עוזר לו הרבה יותר", אומר חבר מרכז אחר. "אבל גם מבצע צבאי עושה טוב למורל הכללי". ח"כ אבשלום וילן ממרצ התייחס אתמול לקשר בין המבצע למרכז וכינה את המבצע הצפוי בעזה "מבצע שלום מרכז הליכוד".
בנימין נתניהו והשר סילבן שלום לא יסתפקו במבצע ויקראו במרכז לגרש את ערפאת, למנוע את הטרור ולמנוע הקמת מדינה פלסטינית. שרון צפוי לעמוד מולם ולשאת נאום, שיהיה אחד המשמעותיים בקדנציה שלו. ואת כל זה הוא ייאלץ לעשות לראשונה ללא אורי שני, שסייע לו עד עתה לחסום התנגדויות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אי אפשר לדחות את ההצבעה. שרון
צילום: איי פי
מומלצים