שתף קטע נבחר

מפלה לשרון במרכז הליכוד

חברי המרכז דחו את הצעת שרון שלא להצביע על ההתנגדות למדינה פלסטינית. חברי המרכז קיבלו ברוב סוחף את ההצעה להתנגד למדינה פלסטינית

תבוסה הלילה (א') לראש הממשלה, אריאל שרון, במרכז הליכוד: הצעתו שלא להצביע על ההחלטה להתנגד למדינה פלסטינית נדחתה ברוב של 59% מול 41%. לאחר מכן התקבלה ברוב סוחף ההצעה שהוביל בנימין נתניהו, שקבעה כי הליכוד יתנגד להקמת מדינה פלסטינית ממערב לירדן.
"אני מקבל את ההחלטה", אמר שרון לאחר שהצעתו נדחתה, "אבל אמשיך להוביל את מדינת ישראל על פי אותם שיקולים שהינחו אותי תמיד - ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה והשאיפה המשותפת לכולנו לשלום אמת". לאחר מכן הוא עזב את היכל התרבות לקול שריקות בוז. ואילו נתניהו עלה על הבמה והכריז: "נמשיך לתמוך בממשלה במאבקה מול הטרור". "זה המרכז החם ביותר מאז ליל המיקרופונים בו נאבקו שרון ושמיר", אמרו בקהל בתום הנאומים של שני האישים המרכזיים בליכוד.

ערב סוער

לפני כינוס מרכז הליכוד, במשך יממה שלמה, ניסו מקורבי שרון ונתניהו למצוא פשרה בסוגיית ההצבעה - אבל נכשלו. נתניהו היה נחוש להיאבק, ושרון החליט להשיב מאבק. וכך, בסופו של דבר החליט נתניהו להעלות להצבעה את ההחלטה להתנגד למדינה פלסטינית, ושרון ניצל סעיף בתקנון שאיפשר לו לבקש את דחיית ההצבעה.
"הכרעה היום על שלילת מדינה פלסטינית מסוכנת לישראל ומזמינה לחצים", הסביר רה"מ, אבל חברי המרכז קראו לו קריאות בוז ומנעו ממנו מלסיים את דבריו. בניסיון להשתיק את הקהל קם בנימין נתניהו מכיסאו וניסה להשליט בקהל סדר. הקהל ענה לו בשירת "ביבי מלך ישראל".

נתניהו: מדינה פלסטינית היא מתן פרס לטרור

בדעת הקהל באולם ניתן היה לחזות במדד "מחיאות הכפיים". 2,700 חברי מרכז הליכוד קיבלו את ראש הממשלה בתחילת הערב בתשואות רמות יותר מהתשואות להן זכה נתניהו, שנאם ראשון. בנאומו קרא ראש הממשלה לשעבר לסילוקו של ערפאת ולהקמת איזורי הפרדה ביטחוניים. אבל הוא התקשה לסיים את דבריו כאשר חברי המרכז הפריעו לו בקריאות ביניים ובצעקות. בתגובה נזף נתניהו בקהל ואמר: "זה נושא רציני, תפסיקו עם הפרובוקציות. מספיק עם הטריקים העלובים".
"השבועות האחרונים הוכיחו לעולם כולו שבכוחנו להתאחד אל מול הסכנה ולגבור על אויבינו", הוסיף ואמר נתניהו בנאומו. "אנו מסרבים לקבל את דבר ההבל הזה שאין פתרון צבאי לטרור. זה הפתרון היחידי. כדי לנצח את הטרור עלינו לבער את כל השטח מכוחות לוחמים ואמצעי לחימה. הממשלה החלה במשימה ויש להמשיכה. כמו כן יש להקים איזורי הפרדה ביטחוניים מול איזורי אוכלוסיה ישראלים, זו לא גדר ב-67' או גבול מדיני אלא רק חייץ פיזי. עלינו למגר מיגור מוחלט את שלטון ערפאת ולסלקו, כי הוא המנוע שמפעיל את הטרור".
בנאום גם תקף נתניהו כאמור את הסכמתו של ראש הממשלה לוועידה איזורית: "אסור ללכת לוועידה איזורית עם ערפאת או באי כוחו, שלא יהיו אשליות, הוא ישלוט בהם. מי יהיה בוועידה הזו? הסעודים שמממנים את הטרור? האירופאים שתומכים בערפאת? האו"ם שתומך בו".
נתניהו הביע בנאום את התנגדותו הנחרצת להקמת מדינה פלסטינית, והגדיר אותה "מתן פרס לטרור". עוד אמר נתניהו בהקשר זה: "עלינו לכבול את ידי הממשלה בנושא קריטי זה ולעצור את הסכנה הזאת".
"אסור להבטיח לטרור הפלסטיני את הפרס הגדול מכולם: הקמת מדינה פלסטינית משלו. הקמת מדינה תחת ערפאת תביא למבצר של טרור שמכוון להשמיד אותנו. ומה עם מדינה תחת הנהגה אחרת? אחרי שהתנזים וגדודי אל אקצה יעברו כביכול רפורמות? מה יקרה אז? אנחנו מוכנים לאפשר לפלסטינים מימשל עצמי מלא, אבל האם נסכים שיקבלו סמכויות מעבר למימשל עצמי? מדינה פלסטינית תוכל להכניס לתוכה נשק וחיילים ללא הגבלה. היא תוכל לשלוט במרחב האווירי שלה ולכרות בריתות צבאיות עם עיראק, סוריה או לוב, היא תשלוט במאגרי המים. גם אלה שדוגלים במדינה פלסטינית לא יתנו להם את הסמכויות הללו, אבל לריבונות יש כוח משלה, אפילו אם ייחתם הסכם שיגביל את הסמכויות הללו, הוא יופר".
(נאומו המלא של נתניהו)

שרון: אני את ידו של ערפאת לא לחצתי

ראש הממשלה, אריאל שרון, עלה לנאום מיד אחרי נתניהו. בתחילת דבריו עקץ שרון את נתניהו ואמר: "היו כאלה שבתמימות לחצו את ידו של ערפאת בעבר, ביניהם גם ראש ממשלה כאן. אני את ידו של ערפאת לא לחצתי".
בנאומו אמר שרון: "מזה למעלה משנה וחצי נתונה מדינת ישראל תחת מתקפת טרור רצחנית ששמה לה למטרה כל אזרח במדינת ישראל. מתקפת טרור זו מנוהלת, מאורגנת וממוננת על ידי אדם אחד - יאסר ערפאת. אותו ערפאת שבחתימת ידו התחייב לא להשתמש בנשק הטרור ובאותה יד חתם על הוראות להעביר כספים למחבלים מתאבדים, אותו ערפאת שראשי ממשלה בישראל, בחמימות ואולי בתמימות, לחצו את ידו - לצערי בינהם גם ראש ממשלה שלנו - ונתנו לו את המפתחות להקים את בסיסי הטרור בלב ארצנו. אני את ידו של ערפאת לא לחצתי".
עוד אמר שרון: "מתקפת הטרור החלה לאחר שהממשלה הקודמת הציעה לערפאת ויתורים מופלגים ומסוכנים, חזרה לגבולות 67' עם תיקונים קלים, פירוק מרבית היישובים ביש"ע, החזרת פליטים לתחומי מדינת ישראל, חלוקת ירושלים ואפילו מה שאף יהודי לא מעז להעלות על בדל שפתיו - ויתור על הר הבית ומרבית העיר העתיקה. בתמורה להצעות אלה קיבלנו מלחמה, שמטרתה לנסות ולסחוט את מדינת ישראל לויתורים בדרך הטרור. אבל הממשלה שלנו זו ממשלה אחרת. ערפאת כבר הבין, עם ישראל לא ייכנע לאיש. זו ממשלה שעמדה מול לחץ בינ"ל והדפה את הרצון להעמיד את ישראל למשפט האומות".
בהמשך דבריו עקץ שרון שוב את קודמו על דוכן הנואמים: "חבריי, יש מי שנותן עצות ויש מי שמבצע. את הטרור נמגר לא בספרים והרצאות אלא בעוז רוח וכושר החלטה ואחריות".
"אנחנו בליכוד זוכרים איך פעמיים בעבר המחנה הלאומי נפל קורבן למלחמות פנימיות שערערו את אחדותו. מלחמות שהביאו לנפילת ממשלות הימין, מאבקי כוח על עמדות וכסאות, היו מי שנאבקו על דרך אבל ידעו להתיייצב ברגע האמת סביב המנהיגות הנבחרת. וגם פה כדאי שנזכור, הסכמי אוסלו התקבלו אצלנו על ידי אדם אחד, האם אנחנו רוצים לחזור למאבקים האלה, האם שכחנו שכוחו של המחנה הלאומי הוא באחדותו. האם מרכז הליכוד יסרב לתת גיבוי לממשלתו, זו שנבחרה ברוב חסר תקדים ? אני יודע שלא. המרכז חייב לתת גיבוי לממשלה בעצומה של מלחמה קשה ונוראה".
בסיום דבריו אמר שרון: "אני מציע שהליכוד היום לא יקבל החלטה שעוסקת בהסדרי הקבע. זאת תהיה טעות... כל עיסוק, כל החלטה שתתקבל היום בנושא הסכם הקבע מסוכנת למדינת ישראל ותגביר את הלחצים עליה בטרם עת. אנחנו בינינו עוסקים היום בנושא המדינה הפלסטינית. הנושא אינו עומד על סדר היום, אנו עוסקים היום במיגור הטרור, אנו עוסקים היום בלחימה בתשתיות הטרור והרש"פ. חיילי צה"ל, כוחות הביטחון, עם ישראל כולו - מאוחדים היום בלחימה בטרור . זה אינו הזמן לדיונים בנושאים לא רלבנטים".
(נאומו המלא של שרון)

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מדינה פלסטינית היא פרס לטרור. נתניהו במרכז הליכוד
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ערפאת כבר הבין, עם ישראל לא ייכנע לאיש. שרון במרכז הליכוד
צילום: רויטרס
מומלצים