שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אדי נשימתם של המלאכים

  לפני ימים אחדים התקשטה אצולת האלכוהול המקומית בחצאית קפלים משובצת ויצאה לערב של טעימות וויסקי מבית "גלנפידיך" היוקרתי. שלמה פפירבלט ליווה את השיירה בצעדי ריקוד סקוטי עתיק

  היה מתח באוויר כרגיל, סביב השאלה מה הוא לובש מתחת לחצאית. ינס טלסטרופ, גבר סקוטי מנוסה, הבין במה דברים אמורים וברגע מסויים, ללא היסוס, הרים את קדמת החצאית, וחשף מתחתיה – חצאית נוספת "זה עשוי משישה מטרים של בד צמר", הוא הסביר בחיוך ו"מקיף אותי פעמיים". היה זה לפני ימים אחדים, בתל אביב, הרחק מהגבעות הירוקות של סקוטלנד מכורתו, בערב של טעימות וויסקי מבית גלנפידיך רב המוניטין, אשר ינס הוא שגרירו הנודד בעולם.
  גלן – הוא עמק פידיך – הוא שמו של נהר וגם צבי (מכאן ראשו העטור קרניים של צבי המופיע על כל בקבוקי המותג). ביחד, גלנפידיך הוא שמו של אחד מסוגי הוויסקי המוערכים בעולם, אשר בעשיתו החלו ויליאם גראנט ושלושה מבניו, בשנת 1887. הכל התחבר להם באופן מושלם: מי המעין המקומי, הטיפול שהעניקו לגרעיני השעורה, מידותיה ואיכותה של המיזקקה שהקימו. התוצאה היתה וויסקי מאלט נהדר שהלך והשתבח עם הדורות. עד היום נותר העסק במשפחה, רכוש צאצאיו של גראנט, ובניגוד להרבה מיזקקות סקוטיות, מקפידים לשמור שם עד כמה שאפשר על שיטות העבודה המסורתיות, גם אם הדבר כרוך בהרבה עבודת ידיים ובהוצאות לא קטנות. את התוצאה אפשר לחוש באף ועל הלשון.
  ה"גלנפידיך 12 שנה, ספיישל רזרב" – פתח עם התפרצות נעימה מאוד של ניחוחות טובים וריחות עץ אלון קלוי ושאינו קלוי, מבעד לעיקצוצי אדי האלכוהול על הנחיריים הפעורים. על החיך, הוא היה מורכב, נדיב ומאוזן, עם ליטוף שמנוני במידה הנכונה.
  ה"גלנפידיך 18 שנה, אנשינט רזרב" – הוא אחיו המבוגר, המעודן והאצילי ביותר של הראשון. יש בו את עומק התבגרותו במשך השנים, בשני סוגי חביות, ומיזוג מושלם ביניהם. הנגיעה שלו בחיך היא המשך אמיתי של המתיקות ההיא, מאוזנת ונותנת תחושת משי על הלשון.
  ביניהם יוצא דופן בהחלט, נמצא ה"גלנפידיך 15 שנה, סולרה רזרב" – הוא נעשה אכן באופן מיוחד, ממיזוג וויסקי שהתבגר בנפרד בחביות משלושה סוגים: חביות אלון שרי ספרדי, חביות אלון אמריקני ישנות וחביות חדשות. התוצאה עשירה ומפתיעה מורכבת ונדיבה. בניחוחות שלו יש הרבה פרי ושנף מכמה סוגים, עם ההתפרצויות ברורות מאוד של דבש. הליטוף שלו בטעימה גובל עבירה על רוב חוקי המוסר הקיימים בעולם, בתוספת חריפות נעימה שנמשכת ונמשכת, רגע ארוך.
  לסיום, כמו מופע של זיקוקי די נור עם תום הטעימה, הוגש וויסקי בהיר גוון, חצי רוחבה של אצבע היה גובה הנוזל בכוס קטנה – "גלנפידיך 30 שנה", היוקרתי, המלכותי, היה בלגימה הזאת אכן הד של גדולה. איזון ושלמות של ניחוחות העץ והזמן, וטעמים קטיפתיים, חמים ואורכים של מתיקות וכוח. כך, אני מקווה לפחות, הוא ריח נשימתם של המלאכים, שם למעלה.
  מחירים בישראל (מחיר מומלץ יבואן "הכרם"): "גלנפידיך 12 שנה", 250 שקלים. "15 שנה", 350 שקלים, "18 שנה", 490 שקלים. אם תתקלו בדיוטי פרי אי שם ב"30 שנה" הוא יעלה לכם בסביבות ה - 750 שקלים לבקבוק.
  סלנג'ה! לחיים, בסקוטית.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המזקקה הותיקה של הוויסקי הסקוטי המשובח
  גלנפידיך. עמק, נהר וגם צבי
  מומלצים