שתף קטע נבחר

שרון מעוניין למנות את גדעון סער לשגריר בלונדון

במשרד החוץ זועמים: הגיע הזמן שבארץ יבינו שמציאת סידור למחפשי ג'ובים פוגעת ביחסי החוץ של ישראל. דני איילון מונה לשגריר בוושינגטון

ראש הממשלה אריאל שרון מעוניין למנות את מזכיר הממשלה גדעון סער לתפקיד שגריר ישראל בלונדון. מקורות מדיניים במשרד החוץ זועמים על המינוי האפשרי.
הגורמים מציינים כי "תפקיד שגריר הוא תפקיד מקצועי וכפי שאיש משרד החוץ לא יכול למלא תפקיד גנרל, כך איש שאינו מקרב שרות החוץ אינו יכול למלא תפקיד של שגריר. מדובר בתפקיד שדורש מיומנות ומקצועיות שנרכש על-ידי עובדי שירות החוץ בשנים של עבודה וניסיון", אמרו.
"הגיע הזמן", אומרים הגורמים, "שבמדינת ישראל יבינו שמציאת סידור עבודה למחפשי ג'ובים למניהם פוגעת ביחסי החוץ של ישראל". בנוסף, מציינים הגורמים כי דרושה לתפקיד גם הסכמת שר החוץ פרס, שכלל לא ברור שתינתן.

השגריר בוושינגטון - דני איילון

ובתוך כך מונה שלשום דני איילון, היועץ המדיני של ראש הממשלה, לתפקיד שגריר ישראל בוושינגטון. על המינוי החליטו ראש הממשלה ושר החוץ, והם כבר הודיעו על כך לשליח האמריקני ויליאם ברנס.
איילון, דיפלומט מקצועי במשרד החוץ, היה סגן היועץ המדיני בתקופת כהונתם של בנימין נתניהו ואהוד ברק. שרון מינה אותו ליועצו המדיני, ואיילון זכה לאמונו ולהערכתו.
סמנכ"ל תקשורת והסברה במשרד החוץ, גדעון מאיר, אמר: "איילון הוא איש משרד החוץ ודיפלומט מקצועי, ואני בטוח שיעשה עבודה מצוינת בתפקיד השגריר. הוא אינו מזוהה פוליטית ונחשב איש מקצוע. מעידה על כך ההסכמה בין ראש הממשלה לשר החוץ באשר למינויו".
לעומתו, הביעו גורמים במשרד החוץ תמיהה על המינוי ואמרו: "זוהי קפיצה גדולה לאיילון, שלא מילא בעבר תפקיד בכיר בשירות החוץ".

שרון ופרס התקשו להסכים על שגריר

השגריר הקודם של ישראל בארה"ב, דוד עברי, פרש לפני כחודש וחצי מאחר ששרון לא היה מעוניין בהמשך כהונתו. מאז לא היה לישראל שגריר, כיוון ששרון ופרס לא הצליחו להגיע להסכמה ביניהם על המינוי.
שרון הציע את דורי גולד, שגריר ישראל באו"ם לשעבר, אולם פרס סירב. פרס הציע את דני גילרמן, ראש לשכת המסחר, ושרון סירב. שרון הציע לתפקיד את סליי מרידור, יו"ר הסוכנות, ופרס סירב בטענה שהמינוי הוא פוליטי . ראש הממשלה פסל את מינויו של רוני מילוא לשגריר, בגלל בעיה פוליטית: במקום מילוא הייתה אמורה להיכנס לכנסת מטעם המרכז סווטלנה אלכסנדרוב, שהייתה בעבר יועצת של פרס, ושרון חשש שהיא עלולה לערער את מאזן הכוחות הקואליציוני.
המועמדים האחרונים ששמם הוזכר בנושא הם יורם בן זאב, סמנכ"ל צפון אמריקה במשרד החוץ, ודני איילון, היועץ המדיני. שרון העדיף את איילון, ופרס הסכים.

איילון: קורות חיים

איילון (47), יליד ת"א, נשוי ואב לשני ילדים, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת ת"א ותואר שני במנהל עסקים מארה"ב.
בהודעה שפרסמה לשכת רה"מ נאמר כי טרם הצטרפותו למשרד החוץ הוא מילא תפקידים בכירים בתחום הסחר והמימון הבינלאומי. במסגרת עבודתו בלשכת רה"מ הוא מילא שליחויות מדיניות והסברה בחו"ל והוא חבר בצוות הדיאלוג האסטרטגי הבכיר בין ישראל לארה"ב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מזכיר הממשלה
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים