שתף קטע נבחר

תחזית: ב-2020 לא יהיה רוב יהודי בארץ

זאת, אם כוללים בחישוב את שטחי יו"ש ועזה. על פי הנתונים שהציג האלוף דיין לפני ועדת חוץ וביטחון, בעוד 18 שנה יחיו בין הירדן לים 15 מיליון בני אדם, שהיהודים יהוו רק 45 אחוז מהם

ראש המועצה לביטחון לאומי, אלוף (מיל') עוזי דיין, הציג ביום ב' תחזית דמוגרפית קודרת, שלפיה בעוד כ-20 שנה היהודים כבר לא יהיו רוב בארצם.
לפי הנתונים שהציג דיין לפני ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, בין הים לירדן יש כיום כ-5 מיליון יהודים וכ-4 מיליון ערבים. בשנת 2020 יחיו באותו שטח 15 מיליון בני אדם, שיהודים יהוו רק 45% מהם.
המסקנות, לפי האלוף דיין: ראשית, יש להשקיע בשילוב ערביי ישראל בחברה הישראלית, לנוכח המאזן הדמוגרפי הצפוי. שנית, יש להגיע לקבלת החלטה והכרעה בין שלוש התפיסות האפשריות באשר לפתרון הסכסוך: א. מלחמה בטרור, תוך תקווה כי בטווח הארוך יחולו שינויים בצד הפלסטיני כך שניתן יהיה להגיע לפיתרון מדיני של שתי מדינות, ישראלית ופלסטינית, ב. חתירה לפיתרון מדיני של שתי מדינות בטווח המיידי, תוך לחימה; ג. דחיית פתרון של שתי מדינות.
הנתונים שהציג ראש המועצה לביטחון לאומי תואמים נתונים שאסף פרופ' ארנון סופר מאוניברסיטת חיפה. סופר טוען כי מול 5 מיליון יהודים, יש עתה בישראל 1.2 ערבים, עוד 1.2 מיליון ערבים מצטופפים בעזה, ו-1.8 מיליון נוספים חיים בגדה. המצב מתקרב כבר עתה במהירות ל"תיקו".
פרופ' סופר סבור, כי אם נניח עלייה בהיקף של 50 אלף יהודים בשנה, יחד עם הריבוי הטבעי הקיים בישראל, יגיע מספר היהודים בארץ ב-2020 ל-6.3 מיליון בערך. באותו זמן יגיעו הפלסטינים, על פי פרופ' סופר, לשיא של ריבוי טבעי, "הגבוה ביותר בעולם" - 3.5-4 אחוזים לשנה. כלומר - ב-2020 יחיו 2.1 מיליון ערבים בתוך גבולות ישראל, 2.5 מיליון פלסטינים בעזה, ועוד 3.3 מיליון פלסטינים בגדה. ולסיכום: 8 מיליון פלסטינים וערבים ישראלים יהיו בשטח שבין הים לירדן מול 6.5 מיליון ישראלים בלבד.
בסקירה בפני ועדת חוץ וביטחון הציג האלוף דיין נתונים לא מעודדים גם ביחס לעתידה הכלכלי והביטחוני של מדינת ישראל. לדברי דיין, אי שיפור במצב הביטחוני יביא לכך שלא נוכל לייצב את המצב הכלכלי. גם בשנת 2020 ימשיכו אי ודאות, סיכונים ואי יציבות להשפיע על כלכלת האיזור. מדינות כמו איראן, עיראק, לוב וסוריה ימשיכו לחתור להשגת נשק השמדה המוני, כולל טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח. "מי שמשתמש בטרור ישתמש גם בנשק השמדה המוני", חזה דיין. הוא הוסיף, כי ישראל מאבדת יתרון לעומת שכנות עוינות בתחום החינוך והמדעים המדויקים, וציין כי האיראנים, למשל, מדורגים גבוה יותר בלימודי המתמטיקה מאשר ישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים