שתף קטע נבחר

הממשלה החליטה לתמוך בשינוי חוק השבות

ההחלטה התקבלה בוועדת השרים לענייני חקיקה ותובא להצבעה בקריאה טרומית בכנסת. לפי התיקון: אדם שסבו יהודי יוכל לעלות רק ביחד איתו

פרסום ראשון: הממשלה החליטה לתמוך בשינוי חוק השבות. על פי השינוי המוצע, אדם שסבו היה יהודי יוכל לעלות לארץ רק ביחד עמו.
ההחלטה על התמיכה בחוק התקבלה בוועדת השרים לענייני חקיקה, למרות התנגדות שר המשפטים מאיר שטרית. את ההצעה, שזכתה לכינוי "חוק הנכד", הגיש לראשונה כבר לפני כעשור ח"כ מיכאל קליינר (חירות). בקרוב היא צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית בכנסת.
נכון להיום, חוק השבות חל אוטומטית על יהודי, על בן זוגו, על ילד של יהודי ועל נכד של יהודי. החוק מקנה קבלת אזרחות אוטומטית וסל קליטה. ח"כ קליינר אמר ל-ynet כי "החוק נועד למנוע מאיש בן 50 שהוא גוי מושלם והולך לכנסיה להמציא סבא יהודי כדי לעלות ארצה. עם זאת, החוק יאפשר עליית נכד יהודי עם סבו כדי למנוע פירוד משפחות".
נושא חוק השבות עלה לאחרונה לכותרות בעקבות קריאתו של השר ישי לשנות אותו. ישי הזהיר כי "מדינת ישראל מאבדת במהירות את הרוב היהודי, הופכת למדינת הגירה ולעיר מקלט עבור פליטי כל העולם"
ישי קבע בהרצאה שנשא, כי "מדינת ישראל עלולה לשנות את צביונה ודיוקנה ללא הכר, ותוך שנים אחדות תאבד את הרוב היהודי המכריע". ישי קרא לדיון חירום ציבורי במשמעות המהפך הדמוגרפי המתחולל - "לפני שיהיה מאוחר". לדעת השר ישי, יש להביא לתיקון משמעותי בחוק השבות, חוק האזרחות וחוק הכניסה לארץ וכן להקים ובהקדם רשות הגירה.
אמש (א') אמר השר ישי ל-ynet כי הוא מברך על ההחלטה בוועדת השרים ומקווה כי החקיקה תושלם בכנסת בהקדם.
ח"כ רומן ברונפמן (הבחירה הדמוקרטית) אמר ל-ynet בתגובה להחלטה: "זהו מעשה אנטי ציוני ומטופש. זו בדלנות אורתודוכסית לא מובנת". ברונפמן אמר כי זהו הדבר האחרון שמדינת ישראל צריכה במצב הנוכחי וכי "אנחנו מתנתקים מהעם היהודי בגולה כיוון שבתפוצות יש נישואי תערובת באחוז גבוה". הוא הוסיף כי לפי הבנתו, החוק מונע לא רק עליית נכד ליהודי, אלא עליית כל בן משפחה שאינו יהודי "אם לא עולה איתו קרוב משפחתו היהודי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
"למנוע עליית גויים". קליינר
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים