שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחקר: ויטמינים הם בזבוז כסף
  בתום מחקר שנמשך כחמש שנים והקיף 20 אלף משתתפים קבעו חוקרים באוקספורד שתרופות רגילות וירקות טריים, עדיפים משמעותית על ויטמינים

  "תוספי ויטמינים הם ביזבוז כסף", כך קובע מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה ושבדק את השפעת הויטמינים על מניעת מחלות לב וסרטן. "הויטמינים אינם מסוכנים לשימוש אך גם אין בהם כל תועלת", קבעו החוקרים.
  המחקר הקיף כ-20 אלף נבדקים, בגילאי 40 עד 80, שנטלו במשך חמש שנים שלושה תוספי ויטמינים. הנבדקים קיבלו ויטמינים המסייעים להורדת הכולסטרול וכן קוקטייל של ויטמין C, ויטמין E ובטה-קרוטין. בסיומו של המחקר התברר שהויטמינים לא שינו את את ההסתברות ללקות במחלות לב, סרטן, קטרקט, שברי עצמות, אסתמה או הידרדרות מנטלית. המחקר קבע שאחוז החולים היה בין זהה בין נוטלי הויטמינים לקבוצה שלקחה תרופות דמה (פלסבו).
  אחד מעורכי המחקר, פרופ' רורי קולינס, כתב בדו"ח המסכם: "במהלך חמש השנים לא התגלתה כל השפעה של התוספים על מצבם הבריאותי של הנבדקים. הם לא תרמו כלל להגנה החיסונית. הם ביזבוז של כסף. הם אינם מסוכנים לשימוש אך אין בהם כל תועלת".
  ד"ר ג'יין ארמיטג, חוקרת נוספת החתומה על המחקר, כתבה בכתב העת הרפואי "לאנסט", בו הוא מתפרסם: "היו בעבר מחקרים בנושא ויטמינים אולם זהו המחקר הראשון שבדק קוקטייל של ויטמינים. אנחנו מאוכזבים מפני שקיווינו לגלות תוצאות משמחות יותר, אבל קשה לומר שאנו מופתעים. בכל מקרה, עדיף שאנשים יבזבזו את כספם על רכישת פירות וירקות טריים".
  הויטמינים שנבדקו נחשבים ל"נוגדי חימצון" המסייעים בהמסת שומנים מצטברים על דפנות עורקים ותורמים למניעת מחלות לב ואירועים מוחיים. החוקרים ציינו שלויטמינים שנטלו הנבדקים לא הייתה השפעה משמעותית על המסת השומנים לעומת תרופות שנועדו למטרה זו. פרופ' קולינס ציין שתרופות להמסת שומנים הקיימות בשוק הראו תוצאות טובות יותר וגם היה להן אפקט מצטבר במשך שנים.
  ד"ר אן ווקר, המייצגת את תעשיית תוספי המזון הבריטית, אמרה בתגובה למחקר, שייתכן שהויטמינים שנטלו הנבדקים במסגרתו לא היו במינון מספיק. "לגבי מחלות כמו סרטן למשל, נטילת ויטמינים במשך כל החיים, ולא רק במשך חמש שנים, היא שעושה את ההבדל".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים