שתף קטע נבחר

משרד החוץ: אספת מחאה נגד מינוי איציק

הדיפלומטים הבכירים של ישראל זועמים: המינוי, בתוך שבוע, של ניסים זווילי כשגריר לפריז ודליה איציק כשגרירה בלונדון עורר כעס רב במשרד על השר שמעון פרס, שהשניים הם מקורביו. בכירים במשרד: המשרות הבכירות ביותר מופקדות בידי חובבנים

במשרד החוץ מכינים 'מתקפה מאורגנת' נגד מינויה של דליה איציק כשגרירה בלונדון: בכירי המשרד זועמים על השר שמעון פרס שאישר את המינוי, ובכוונתם לפעול כדי לנסות לטרפדו.
בין היתר תתקיים מחר פגישת חירום, שבה ינסו הסמנכ"לים הבכירים וראשי ועד העובדים לבחון דרכי פעולה לצאת במאבק נגד המינויים הפוליטיים במשרד. בין האפשרויות שהועלו - השבתת המשרד ואי שיתוף פעולה עם הכשרת השגרירים הממונים. עם זאת, העריכו בכירים אחרים במשרד שההצעות "המיליטנטיות" לא יתקבלו. בסוף הפגישה מתכוונים העובדים לפרסם מחאה משותפת על מינויה של השרה איציק ועל המינויים הפוליטיים האחרים שנעשו באחרונה (נסים זווילי לשגריר בפאריז, דני גילרמן כשגריר באו"ם ודני איילון על תקן מינוי פוליטי לוושינגטון- ד.ב).
האווירה במשרד החוץ קשה: עובדים בכירים אומרים כי לאחר שניו יורק, וושינגטון ופריז אויישו על ידי מינויים פוליטיים, הייתה ציפיה שלפחות משרת השגריר בלונדון תאוייש על ידי בכיר בדרג המקצועי. מינויה של השרה דליה איציק התקבל בתדהמה ומחאה. לדבריהם, השרה לא נסעה כמעט לאף מפגש מקצועי עם שרי תמ"ס אירופאים בשנה וחצי האחרונות, ונמנעת מלתת ראיונות לתקשורת משום שאינה שולטת בשפה האנגלית.
בכיר במשרד החוץ אמר ל-ynet: "למה להתאמץ וללמוד הרבה שנים את תפקיד הדיפלומט כשאפשר להיות החמור של קליגולה ולקבל את התפקיד". גורמים במשרד טוענים שהם מרגישים מבוזים ומושפלים. לדבריהם, "כיום אין סיכוי לעובד מקצועי להתקדם לתפקיד דיפלומטי בכיר מעבר לשגריר במדינת עולם שלישית. קיווינו שנגלה קצת יותר רגישות מצד השר כלפי הדרג המקצועי, אבל נראה שפרס מתעקש להשאיר לנו קידום מקצועי בשגרירויות בוליביה וקינשאסה. כשכולנו בוכים על מצב ההסברה בעולם, לא ברור איך מפקידים את המשרות הבכירות ביותר בידי חובבנים".
הגורמים מציינים כי אמנם בידי פרס ישנה מכסה של 11 מינויים פוליטיים, אולם נראה כי הוא מעדיף באופן קבוע את מקורביו על פני בכירים בשירות הדיפלומטי שהגיעו לשיא הרמה וההכשרה המקצועית שלהם.
השרים שמעון פרס ודליה איציק לא הגיבו על הדברים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
איציק. לונדון מחכה לי
צילום דודו פריד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
זווילי. פריז מחכה לי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים