שתף קטע נבחר

10 שנות מאסר למסיע המחבל לפיגוע בקניון בנתניה

אחמד ג'אבר, ערבי ישראלי הנשוי ליהודיה, הסיע לפני כשנה מחבל מתאבד לקניון השרון בנתניה. חמישה בני אדם נהרגו בפיגוע

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר אתמול (ה') 10 שנות מאסר בפועל על אחמד ג'אבר, ערבי ישראלי בן 23, שהסיע את המחבל המתאבד לפיגוע בקניון השרון בנתניה, במאי 2001. בפיגוע נהרגו חמישה בני אדם ו-86 נפצעו.
ג'אבר, תושב חדרה, הנשוי ליהודיה ואב לתינוקת, עסק בהסעת פועלים פלסטינים לישראל בתקופת סגר, ביודעו שאין בידיהם אישורי עבודה. ג'אבר אף עקף מחסומי משטרה כדי להבריח את הפועלים תמורת תשלום ונהג בתקופה בה נשלל רשיונו וללא היתר להסעת נוסעים.
השופטים קבעו כי ג'אבר בחר להתעלם מכל הנורות האדומות שנדלקו אצלו כשעלה למכוניתו המחבל המתאבד, שהיה מלווה באדם נוסף, שהציע לו 200 שקל עבור הנסיעה. על פי בית המשפט, התעלם ג'אבר מהעובדה שהמחבל היה לבוש במעיל ביום קיץ חם ומהעובדה שהנהגים האחרים חשדו בו וסירבו להסיעו לשטחי ישראל.
בגזר הדין כתבו השופטים: "בפנינו מקרה מובהק, בו יש להעדיף את האינטרס הציבורי על פני נסיבותיו האישיות של הנאשם. הטלת עונש מאסר חמור תבהיר לכל אותם אנשים המסיעים פועלים ערבים לתחומי מדינת ישראל את העונש הצפוי להם במקרה שבו יתעלמו מן החשדות המנקרים במוחם וייצרו סיכון לחיי אדם. כל מי שמסיע תושבי שטחים שאין בידם היתר כניסה לישראל, בתקופה של סגר, ובמציאות של הפיגועים התכופים בה אנו נמצאים, מודע לסיכון שהוא יוצר לתושבי המדינה".
השופטים הוסיפו שג'אבר הוסיף חטא על פשע מכיוון שלא רק שהיה מודע לסיכון שבהסעת פלסטינים לישראל, אלא שהיה מודע באופן ספציפי לסיכון הממשי בנסיבות החשודות בהן עלה המחבל לרכבו. "בצוק העתים בו אנו נמצאים, כאשר מסתבר שמחבלים מתאבדים מצליחים לבצע את זממם באמצעות אזרחים ישראלים המסייעים להם להגיע לידם, אין מנוס מהטלת עונשים קשים וחמורים על אותם מסייעים, כי בנפשנו הדבר".
בנוסף גזרו השופטים על ג'אבר ארבע שנים מאסר על תנאי ופסילת רשיון נהיגה לחמש שנים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רונן לידור
התעלם מהנורות האדומות. גאבר
צילום רונן לידור
מומלצים