שתף קטע נבחר

בממשלה: עימות בין פרס ליצחק לוי

הוויכוח פרץ בנוגע להקלות שניתנו לפלסטינים. פרס בתגובה: "איפה שצריך עוצר - יהיה עוצר". ראש הממשלה התערב לטובת פרס: "זו החובה שלנו לסייע לאוכלוסיה הפלסטינית"

ישיבת ממשלה סוערת בעקבות אירועי היום (א'): ויכוח פרץ בישיבת הממשלה בין שר החוץ, שמעון פרס, לבין השר יצחק לוי, בנוגע להקלות שניתנו לאוכלוסיה הפלסטינית.
השר לוי התנגד למתן ההקלות ואמר כי "לא ייתכן שמחבלים ינצלו הסרת עוצרים לביצוע פיגועים". פרס אמר: "על מה אתה מדבר? אני לא בעד הסרת עוצרים, איפה שצריך עוצר - יהיה עוצר". ראש הממשלה נטה בוויכוח לטובת פרס והסביר כי "אין על ישראל לחץ בתחום הביטחוני, ישראל אינה מוגבלת בפעולות שהיא נוקטת כדי להגן על עצמה, אבל זו החובה שלנו לסייע לאוכלוסיה הפלסטינית".
שר התרבות והספורט, מתן וילנאי, בירך בתום הישיבה על ההחלטה להמשיך עם מתן ההקלות לפלסטינים ואמר כי "הפעלת כוח בלבד אינה מספיקה ואי אפשר להכניס את האוכלוסיה הפלסטינית למצבים בלתי סבירים". לדבריו, "ההקלות הן מצב שנדרש בכל מקרה".

האלוף פרקש: ירידה במעמדו של ערפאת

בסקירה הבטחונית ששמעו השרים התייחסו ראש אמ"ן, האלוף אהרון זאבי פרקש, ושר הביטחון, בנימין בן-אליעזר, למסמך ש"חשף" ח"כ חיים רמון בישיבת ועדת הביטחון, לפיו התגבש הסכם בין התנזים וחמאס לגבי הפסקת הפיגועים לפני ההתנקשות בסלאח שחאדה. השניים אמרו כי המסמך "לא רציני" וכי "הפת"ח לא היה שותף ולא התכוון לאמץ הסכמה כזו".
בעניין מעמדו של ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, העריך האלוף פרקש שקיימת ירידה במעמדו ברשות הפלסטינית, אולם הביקורת הפנימית עליו עדיין לא הבשילה לפסים מעשיים. לדבריו, בתחום הביטחוני והכלכלי עדיין אין גורמים שמסוגלים לפעול ללא אישורו של ערפאת.

שרון לרובינשטיין: לשקול צעדים משפטיים נגד אנשי גוש שלום

ראש הממשלה אריאל שרון פנה בישיבה ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, וביקש ממנו לבחון נקיטת צעדים משפטיים נגד אנשי תנועת גוש שלום, האוספים מידע על קציני צה"ל במהלך לחימתם בשטחים, כדי להעבירו לבית הדין הבינלאומי בהאג (כפי שפורסם היום בעיתון "הארץ").
רובינשטיין השיב כי "הפרקליטות בודקת" אם ניתן לנקוט בצעדים משפטיים. השר דני נוה הצטרף לבקשתו של ראש הממשלה ואמר כי מעשיהם של אנשי גוש שלום הם "על גבול החתרנות, גם אם לא זו כוונתם. זה סיוע לאויבי ישראל באחת השעות הקשות שלה במלחמתה בטרור".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו פריד
מנצלים את המצב. השר לוי
דודו פריד
צילום: גלי תיבון
חש לא בנוח. היועץ רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
מומלצים