שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב תציג תוכנית לרפורמות דמוקרטיות במזה"ת
  וושינגטון פוסט: מזכיר המדינה האמריקני צפוי להציג בקרוב את התוכנית השאפתנית של הממשל לשינויים במדינות העולם הערבי. בין היתר תעודד ארה"ב שינויים בחינוך, בכלכלה ובפוליטיקה. זאת בעקבות השנאה לארה"ב שנחשפה באירועי ה-11 בספטמבר

  ממשל בוש יציג בקרוב תוכנית שאפתנית לקידום רפורמות דמוקרטיות במדינות המזרח התיכון. ארה"ב מתכוונת לסייע כלכלית לשיפור מוסדות פוליטיים ולקידום הדיון הציבורי במדינות בהן קיים משטר מדכא. מדובר בתוכנית שנוצרה במסגרת המסקנות האמריקניות מאירועי ה-11 בספטמבר.
  על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, יציג בחודש הבא את התוכנית לרפורמה בכלכלה בפוליטיקה, ובחינוך. על פי גורמים אמריקנים, 25 מיליון דולר יוקדשו לתוכניות הניסוי ברפורמה ומיליונים נוספים להכשרת פעילים פוליטיים, עיתונאים ועידוד עסקי מסחר ויבוא.
  המטרה המרכזית בתוכנית, הכוללת גם בדיקת יעילות סיוע החוץ למזרח התיכון שמעניקה ארה"ב, בסך מיליארד דולר, היא לפתח הזדמנויות כלכליות ושסתומי ביטחון פוליטיים באזור, כדי למגר את האווירה האנטי אמריקנית בו. על פי גורמים אמריקנים, הממשל מכוון למטרות צנועות, כי הנשיא ג'ורג' בוש ויועציו למדיניות החוץ, חוששים לסכן את היחסים עם מדינות כמו סעודיה ומצרים, בנות ברית חשובות.
  "צריך להיות מציאותיים", אמר אחד הגורמים. "יש לנו יחסים אסטרטגיים. אנחנו רוצים לעבוד יחד כדי לעודד את השינויים, אבל אנחנו אומרים באופן ברור יותר מבעבר - אלה שינויים להם זקוק האזור, כדי ליהנות מיתרונות הגלובליזציה".
  גורמים בכירים העובדים על התוכנית אומרים כי מדובר בתהליך הדרגתי של בניית עיתונות חופשית יותר, ממשלים מתפקדים יותר וארגונים אזרחיים מעורבים יותר.
  מדובר בשינוי מהותי בהתייחסות כלפי מדינות, שבעבר העדיפה ארה"ב להעלים עין מהמשטרים הדיקטטוריים בהן, בתמורה לתמיכה במדיניותה. הנשיא בוש עדיין מעוניין בתמיכת המדינות הערביות כמובן, אולם בזמן האחרון, בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר, הוא מפזר רמזים בדבר החשיבות בזכויות אזרח.
  "ארה"ב תמיד עמדה על כך שיינתנו זכויות אזרח בשאר העולם, אבל לא במדינות העולם הערבי", אמר גורם בכיר במחלקת המדינה, "ה-11 בספטמבר מיקד את תשומת הלב בחלק הזה בעולם והדגיש את העובדה שהדברים בו אינם מתפקדים כראוי, מבחינה כלכלית ופוליטית".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים