שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הממשל האמריקני יתבע משתפי קבצים
  משרד המשפטים בארה"ב הודיע כי יינקוט בהליכים פליליים נגד מפרי זכויות יוצרים שיורידו ויפיצו סרטים, תוכנות וקובצי מוסיקה ברשת

  משרד המשפטים האמריקני מתכוון לתבוע משתמשים פיראטיים בתוכנות שיתוף קבצים, זו הבשורה שיצאה אתמול (ג') מוועידת "אספן", הכנס השנתי לענייני טכנולוגיה ופוליטיקה של האגודה לקידמה ולחופש (PFF) בארה"ב.
  "על האמריקנים להבין שהורדת עותקים פיראטיים של קובצי מוזיקה וסרטים היא עבירה פלילית שעלולה להסתכם בעונשי מאסר ממושכים", אמר בכנס ג'ון מלקולם, העוזר לתובע הכללי של ארה"ב, "אנשים רבים סבורים שהורדת קבצים פיראטיים היא חוקית או שעליה להיות חוקית".
  מלקולם ציין, כי גולשים מורידים כ-500,000 עותקים של סרטים באורך מלא מדי יום". האינטרנט הפך למכונת ההעתקה הגדולה בעולם", הוא אמר, "הציבור חייב להבין שגניבה זו גניבה זו גניבה".
  "עלינו לנקוט בהליכים פליליים נגד מפרי זכויות יוצרים, על מנת לשמר את החיוניוּת של תעשיית התוכן בארה"ב", אמר מלקולם, העומד בראש המחלקה במשרד המשפטים שמגישה תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים ופשעי מחשב. הוא לא ציין את המועד המדויק שבו מתכוון הממשל האמריקני להתחיל להגיש תביעות נגד משתמשים.
  על פי החוק האנטי פיראטי No Electronic Theft Act (בקיצור, NET), שנחתם על ידי נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון בשנת 1997, שיתוף קבצים המוגנים תחת חוקי זכויות יוצרים, ובהם תוכנות, סרטים או מוזיקה, מוגדר עבירה פלילית. זאת, אם ערך היצירה המועתקת גדול מ-1000 דולר. במצב זה, העונש המרבי על ההפרה מסתכם בשנת מאסר בפועל. אם ערך היצירה המועתקת גדול מ-2,500 דולר, העונש המרבי הוא חמש שנות מאסר בפועל.
  משרד המשפטים האמריקני הפעיל בעבר את חוק NET, כדי לתבוע משתמשים שהפיצו תוכנות גנובות. באחד המקרים נתבע אדם שהפיץ אלפי תוכנות פיראטיות באתר ווארז (warez). עד כה, לא נעשה בחוק שימוש כדי לתבוע משתמשים בתוכנות שיתוף קבצים כמו "קאזה" או "eDonkey".

  חברות התקליטים בעד

  קארי שרמן, נשיאת ההתאחדות האמריקאית של יצרני התקליטים (RIAA), שהשתתפה בכנס באספן, אמרה כי ה-RIAA מקבלת בברכה את ההחלטה של הממשל להגיש תביעות נגד משתמשים, "למען יראו וייראו". לדעתה, תביעות כאלה יביאו לכך שמשתמשים יחשבו פעמיים לפני שיסתכנו בביצוע עבירה פלילית.
  שיתוף קבצים מהווה עבירה אזרחית על פי החוק בארה"ב. חברות התקליטים הגדולות בעולם, המיוצגות על ידי ה-RIAA, ואולפני הסרטים הגדולים בעולם, המיוצגים על ידי ההתאחדות האמריקאית של יצרני הסרטים (MPAA) בוחנים אפשרות לתבוע משתמשים "כבדים" בתוכנות שיתוף הקבצים במסגרת החרפת מאבקם בפיראטיות ברשת. זאת, נוסף על אמצעים נוספים נגד פיראטיות. חלק מחברות התקליטים מעסיקות חברות מסחריות שמפיצות קבצים "פגומים" הנושאים שמות של סרטים או שירים ידועים, במטרה לתסכל את מורידי הקבצים.
  במקביל, פיטר צ'קנין, מנהל קבוצת פוקס ונשיא News Corp, אשר בבעלות איל התקשורת רופרט מרדוך, הכריז בכנס "אספן" כי רשת של בתי קולנוע בארה"ב הסכימה לשדר קטעי פרסומת קצרים המטיפים נגד הפרת זכויות יוצרים באמצעות תוכנות שיתוף קבצים. זאת, במטרה לסייע לאולפני הסרטים בניסיונם לצמצם את תופעת ההפצה של סרטים חדישים באורך מלא באינטרנט.
  בניסיון לדבר אל ליבם של המשתמשים, שחלקם משוכנעים "שזה לא נורא להוריד סרטים שהופקו על ידי אולפנים עתירי הון", הפרסומות, שיוצגו גם בטלוויזיה ובקלטות וידאו, מנסות לדבר אל מצפונם.
  בפרסומות האלה נאמר כי הורדה חינמית של סרטים מהאינטרנט במקום רכישת כרטיס קולנוע או קלטת וידאו בכסף מלא תפגע בעובדי תעשיית הקולנוע, כלומר, עובדי הפקה, מאפרים, צלמים ואחרים.
  צ'רנין גינה את מאמצי הגולשים להוריד מהאינטרנט עותקים של סרטים חדישים כמו הסרט החדש בטרילוגיית מלחמת הכוכבים: "מלחמת הכוכבים: מתקפת המשובטים" ו"ספיידרמן". כ-10 מיליון גולשים ניסו להוריד סרטים אלה בסוף השבוע הראשון לאחר שחרורם, וכארבעה מיליון מהם הצליחו, לדבריו.
  צ'רנין ציין כי הפיראטיות לא פוגעת רק ביוצרים אלא גם בצרכנים. אם אולפני הסרטים ימשיכו לאבד כל כך הרבה כסף ממכירות כרטיסים עקב השימוש בתוכנות הפיראטיות, הם יחלו לקצץ בהוצאות על הפקת תכנים חדשים.
  "הפקת סרט אורכת ארבע שנים וארבעה קליקים בלבד דרושים כדי לגנוב אותו", אמר צ'רנין, "אילו לקוחות היו גונבים ארבע מיליון שמלות מרשת 'וול מארט', כל המדינה הייתה מתקוממת נגד הגניבה ומגנה אותה".
  גארי שפירו, ראש איגוד האלקטרוניקה הצרכנית, ציין כי חשוב לשים קו בין גניבת קניין פיזי כמו שמלות לבין העתקת קניין רוחני כמו מוזיקה או סרטים. "כאשר גונבים קניין פיזי כמו שמלה, השמלה אינה עוד בידי המוכר, כאשר מעתיקים קניין רוחני כמו קובץ, ייתכן שנגרם נזק למוכר וייתכן שלא, אך בעלי הזכויות מאמינים כי כל העתקת קובץ גוזלת את הקניין הרוחני שלהם. זה לא בהכרח נכון".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים