שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יוהנסבורג: עימות בין פלסטינים לישראלים סביב פרשת ברגותי
  גורמים פלסטינים ובהם רעייתו של ברגותי הציגו במסיבת עיתונאים את מנהיג התנזים העומד למשפט בישראל כ"קדוש מעונה", תוך הקבלה לנלסון מנדלה הדרום אפריקני. הסטודנטים היהודים והישראלים התעמתו עם הדוברים

  עימות חריף סביב פרשת ברגותי "כיכב" בפתיחת ועידת יוהנסבורג, היום (ב') בדרום אפריקה.
  רעייתו של ברגותי, עורכת הדין פדואה ברגותי, קיימה מסיבת עיתונאים בינלאומית עם עורך דינו של בעלה, דוברים פלסטינים נוספים ונציגים של הקהילה המוסלמית בדרום אפריקה.הדוברים הפלסטינים הישוו מעל הבימה את ברגותי לנלסון מנדלה ואמרו כי מדובר למעשה בלוחם חופש.
  באולם נכחה קבוצה של סטודנטים ישראלים ובתוכם פלג רשף, יו"ר התאחדות הסטודנטים העולמית, שקמו על רגליהם וצעקו לעבר הבמה: "תפסיקו לחטוף את הוועידה, תפסיקו להפוך את יוהנסבורג לדרבן". סטודנטיות ישראליות החלו לספר לנוכחים באולם על הפיגוע באוניברסיטה העברית בירושלים. אחת הסטודנטיות פרצה בבכי מול המצלמות. משטרת יוהנסבורג הוציאה חלק מהסטודנטים אל מחוץ לאולם.
  רעייתו של ברגותי סיפרה לקהל בערבית כי בעלה מעונה ע"י ישראל. לדבריה, ברגותי הוא "פוליטיקאי ולא טרוריסט, אשר לוחם נגד הכיבוש". היא קראה להתאחד למען שיחרור ברגותי והאסירים הפלסטינים.
  גם שלב השאלות היה סוער. אחד העיתונאים שאל את הפלסטינים כיצד מכניסים לוועידה מיקצועית פוליטיקה. נציג הקהילה המוסלמית הדרום אפריקנית השיב כי לא יכול להיות ויכוח בר קיימא כל עוד יש כיבוש. אחד הסטודנטים היהודים שאל את פדואה ברגותי האם היא מגנה את פיגועי הטרור של בעלה. נציג הקהילה המוסלמית מדרום אפריקה, שניהל את הדיון, אמר בתגובה: "נעבור לשאלה הבאה".
  הסטודנטים היהודים זעקו לעבר הבמה: "אם את לא מגנה את הטרור את חלק מהטרור". שוטרי יוהנסבורג פעלו והוציאו שוב את הסטודנטים החוצה. רועי, אחד הסטודנטים שנכח במסיבת העיתונאים, אמר ל-ynet: "זוהי יריית הפתיחה לדרבניזציה של הועידה מצד הפלסטינים. אם זה יקרה - לא נשתוק, לכן כדאי לפלסטינים לעצור את זה".
  במשלחת הסטודנטים הישראלים היהודים, שהגיעה ליוהנסבורג, אומרים שהפלסטינים פועלים כדי להפוך את הועידה לפוליטית. בין היתר, חילקו גורמים פלסטינים כרוזים ובהם קריאה לשחרור ברגותי כשהוא מוצג באזיקים כקדוש מעונה.
  שמעון שרבף, מהתאחדות הסטודנטים היהודיים, סיפר ל-ynet כי הסטודנטים היהודיים מסבירים למי שמקבלים את החומרים הפלסטינים כי ברגותי אמור לעמוד בישראל למשפט צדק וכי הוא נאשם ברצח אזרחים חפים מפשע. "אנחנו אומרים להם שאם הפלסטינים משווים אותו למנדלה - מדובר בעלבון לדרום אפריקאים", אמר שרבף.
  פדואה ברגותי נפגשה לאחרונה בנושא עם מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא ונשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה.

  סייע בהכנת הכתבה: עלי ואקד

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 1
  יוהנסבוג. מפגינים למען ברגותי
  צילום: ערוץ 1
  מומלצים