שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הכוריאוגרף וויליאם פורסיית פורש מבלט פרנקפורט

  המתח בין פורסיית לבין הנהלת עיריית פרנקפורט נמשך מזה תקופה ארוכה

  הכוריאוגרף האמריקני הידוע וויליאם פורסיית פורש סופית מניהולה האמנותי של להקת בלט פרנקפורט, לאחר חילוקי דעות בינו לבין הרשות המקומית הקאתולית-דמוקרטית בעיר. פורסיית הודיע היום רשמית על עזיבתו את העיר ואת הלהקה, אותה ניהל משנת 1984, בעקבות חילוקי דעות קשים עם העומדת בראש העיר, פטרה רות.
  המחלוקת בין השניים החלה לפני כארבע שנים, אך יצאה משליטה לפני כשלושה חודשים. במכתב הממוען להנהלת העיר, לחבריו ולקולגות שלו כתב פורסיית: "את התמיכה והמחויבות לה זכיתי מזה 18 שנים בהן אני מנהל את הלהקה, בלתי אפשרי היה לקבל בכל מטרופולין גדול אחר. עם זאת ההתפתחות האמיתית דורשת קונטקסט פחות תלוי בזירה הפוליטית". פרישתו של פורסיית מבלט פרנקפוקרט תכנס לתוקפה עם תום תקופת החוזה שלו בסתיו 2004. עיריית פרנקפורט מצידה הביע את "צערה" על פרישתו של הכוריאוגרף המפורסם במכתב לקוני שמנסה לכסות על חוסר שביעות הרצון בכל הנוגע לתוכן עבודתו במסגרת הלהקה.
  בעבר הביעו העומדים בראש הרשות המקומית של פרנקפורט את רצונם שהלהקה, הנחשבת לאחת מלהקות המחול הטובות בעולם, תחזור להציג את מיטב המסורת של הבלט הקלאסי עם כוריאוגרפיות דוגמת "מפצח האגוזים". פורסיית מצדו מנסה לאורך השנים לפתוח את הלהקה לכיוונים חדשים. בחודש מאי האחרון הוציא פורסיית אימייל המוני בו הוא כותב כי העירייה מאיימת על סגירת להקת המחול. "אני לא יודע מה לחשוב או איך להרגיש. אנא הפיצו את השמועה וגרמו לאנשים לכתוב מכתבים אם אפשר. זה מאד חשוב". עם פרסום המכתב האלקטרוני הודיעה תחנת הרדיו המקומית של פרנקפורט כי בעירייה שוקלים לפטר את הכוריאוגרף ומנהלה האמנותי של הלהקה ולמצוא לו תחליף. שמועות נוספות דברו על קיצוצים הכרחיים בעירייה, שיובילו, בין השאר, לסגירת הלהקה.
  דוגמא לכיוונים החדשים אליהם מנסה פורסיית לכוון אפשר למצוא בכוריאוגרפיה חדשה שיצר במיוחד לרגל יום ציון השנה למתקפת הטרור על ארה"ב (11.9), כיוון שכאמור לא מוצא חן בעיני פטרוני העיר. לצד הקיצוץ המאסיבי בתקציב הלהקה, שעומד כיום על שישה מיליון יורו בשנה, ויתר פורסיית גם על העלאת כוריאוגרפיה חדשה, המבוססת על עבודותיו לאורך הקריירה. "זה קשה לעזוב את כלל יצירותיי, את עבודת חיי", כותב פורסיית במכתב הפרידה שלו.
  פורסיית נולד בניו-יורק לפני 52 שנה והגיע לפרנקפורט תחת התואר "הילד הרע" של עולם המחול. הוא נחשב ל"צאצא הרוחני" של ג'ורג' בלנשיין, שמפרק את הבלט הקלאסי תוך כדי שמירה על החוקים הפורמלים של הז'אנר. כיום, לדבריו של פורסיית, ברצונו לפנות ליצירה יותר אקספרימנטלית ו"לחפש נתיבים חדשים". תוצאה של אותו חיפוש היתה יצירה חדשה בשם "Seven To Ten Passages", אותה הציג פורסיית בשנת 2001 באולם Theatre De Chaillot בפאריז. פורסיית מסרב להעניק ראיונות לתקשורת לפני ה-11 בספטמבר, ויפתח ב-25 בספטמבר את פסטיבל הסתיו בפאריז עם היצירה "Kammer, Kammer".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים