שתף קטע נבחר

"שלום עכשיו" מעודדת מתנחלים לעזוב את בתיהם

התנועה שלחה מאות מכתבים למתנחלים בהם היא מסבירה ש"ידוע שרבים מכם מעוניינים לחזור ולהתגורר בגבולות הקו הירוק, אבל אתם לכודים שם". שלום עכשיו מציעה להם סיוע במעבר לישראל, וטוענת: זרם הפניות רב. זעם בימין: זהו ניצול ציני ובוגדני של המצב

תנועת "שלום עכשיו" פתחה בקמפיין לעידוד מתנחלים שרוצים לעזוב את בתיהם בשטחים ולשוב ולהתגורר בתחומי הקו הירוק. בימים האחרונים הפיצה התנועה מאות מכתבים ובהם הצעה לסייע למתנחלים לעזוב את ההתנחלויות. בתנועה אומרים כי בעקבות ריבוי הפניות, הם אף פתחו תיבה קולית למתנחלים. הפעילות הזו מעוררת זעם רב בימין. באיחוד הלאומי-ישראל ביתנו האשימו שמדובר ב"ניצול ציני ובוגדני של המצב".
לדברי יריב אופנהיימר, דובר שלום עכשיו, "פתחנו היום את התיבה הקולית כי לא הצלחנו להשתלט על זרם פניות האנשים. זאת, לאחר ששלחנו מכתב לתושבי ההתנחלויות שפונה אליהם בניסיון לפתור את מצוקתם. המכתב עדיין לא הגיע לכולם ואנחנו מצפים לתגובות נוספות ברגע שהם יקבלו את המכתבים".
"אנחנו פונים אליך מתוך תחושת אחריות ושותפות גורל. אנו מבינים היטב את מצבם הקשה של מי שחשים מותקפים ואת חששותיהם של מי שחייהם נמצאים בסכנה יום יומית" נאמר במכתב. "רוב המתנחלים, ואולי אתה או את ביניהם, הגיעו לשטחים מתוך שאיפה לשפר את איכות חייהם בין השאר באמצעות הטבות כספיות משמעותיות והצעות מפתות למגורים.ידוע לנו ממחקר נרחב שערכנו לאחרונה, כי ישראלים רבים המתגוררים בשטחים, מעוניינים לחזור ולהתגורר בישראל, בגבולות הקו הירוק. אזרחים אלו לכודים ואינם יכולים להציל עצמם מהתופת השואגת סביבם בשל קריסת ערך הנכסים בהתנחלויות ובשל העדר פתרון ארוך טוח לבעיות מגורים ופרנסה.
אנו מבקשים, בזכות ניסיוננו הרב במאבקים ציבוריים, לפתוח במאבק לכינון גוף שיעזור לך ולאחרים לפתור את בעיית היציאה מההתנחלות והחזרה לישראל. אנו מגייסים למאבק זה אנשי מקצוע מתחומים שונים. אנו מאמינים שאפשר ליצור לחץ על הגורמים הממשלתיים להקים גוף שיעסוק בכל ההיבטים של פינוי תמורת פיצוי כבר היום ויאפשר לישראלים הרוצים בכך להמשיך את חייהם בביטחון רב יותר בתחומי מדינת ישראל.".

אחת הפונות: "אנשים רבים רוצים לעזוב"

תושבת אחת ההתנחלויות בשומרון (שביקשה להישאר בעילום שם), היתה בין הפונים ל'שלום עכשיו' לקבלת עזרה. לדבריה, "אני מאמינה שאנשים רבים רוצים לעזוב אבל מחכים לפיצויים כלשהם כי אין להם כסף".
היא סיפרה ל-ynet ש"אנחנו תלויים באוויר ואין מושג מה יהיה. יש לי שם בית יפה 180 מ', 3 מפלסים. התגוררתי בישוב משנת 85' ולא ידעתי כשעברתי לשם שזה אחרי הקו הירוק. אז מי חשב על זה בכלל, קו ירוק, אדום. לא באתי מתוך אידיאולוגיה, היינו זוג צעיר עם שני ילדים קטנים וחיפשנו מקום זול לגור בו".
לדבריה, "לא קיבלנו כלל עזרה כספית מהממשלה כפי שחושבים. השקענו את מיטב כספינו בבית והמשכנתא אדירה. החיים היו קשים מאוד, נסיעות ארוכות לעבודה כל יום, להחזיק שני רכבים, הילדים במעון לבד עד שעה מאוחרת. ואז פרצה האינתיפאדה הראשונה. היו מתחים עצומים שהובילו לגירושים. עברתי עם הילדים לחדרה לשלוש שנים וחזרתי כי לא עמדתי בתשלומי שכר הדירה בעיר".
לדבריה, "אחרי 3 שנים נוספות בישוב, עזבתי שוב מפחד. לא ישנתי בלילה חיכיתי רק מתי יפרצו לבית וירססו אותנו. לקחתי את הילדים, סלון ומיטה ועזבתי לחדרה. הבית שם עומד ריק, בית שהשקענו בו המון. אני משלמת גם משכנתא וגם שכר דירה, גם מיסים כאן וגם מיסים שם. זה לא נורמלי. לא רציתי לחיות בפחד אז לקחתי אחריות של אם והוצאתי אותנו משם".

הימין: "ניצול ציני ובוגדני"

סיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו אמרה בתגובה לפעילות "שלום עכשיו" כי "שלום עכשיו עושה ניצול פוליטי ציני ובוגדני את התקופה הקשה שעוברים המתיישבים ברחבי יש"ע, ולמרות הקשיים ממשיכים להשקיע ולהביא מתיישבים חדשים". יו"ר הסיעה, ח"כ יורי שטרן, קורא לפלסטינים המעוניינים למכור את אדמתם ליהודים ליצור עימו קשר בלשכתו בכנסת.
במועצת יש"ע קראו לשלום עכשיו "להכניס טוב טוב לאוזניים. יש היום ביש"ע 220 אלף יהודים. ההתיישבות ביש"ע היום יותר חזקה משלום עכשיו, מערפאת ומהרובים ששלום עכשיו נתנה לערפאת".
יו"ר 'חירות' ח"כ מיכאל קליינר אמר כי "תנועת 'שלום עכשיו' הפכה לסייענית לטרור בפעילות שנועדה לקדם את מטרותיו ולהביא לטרנספר של יהודים מיש"ע".
לדברי קליינר, "זוהי פעילות נתעבת שמנצלת באופן ציני את המצוקה הביטחונית ביש"ע. אם טובת תושבי יש"ע היהודים וטובת מדינת ישראל היתה עומדת לנגד עיניהם של אנשי 'שלום עכשיו' היו משאבי התנועה מופנים לעידוד ההגירה הפלסטינית למדינות ערב".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים