שתף קטע נבחר

פרס: אלמלא התנערות ישראל מדרך אוסלו, היה מושג הסדר

שר החוץ תקף את דברי רה"מ בגנות הסכמי אוסלו. לדבריו, "אוסלו הוא הבסיס היחיד להסדר בין ישראל לפלסטינים". גורמים בלשכת רה"מ: ההסכם שבק חיים מפני שהפלסטינים רצו להרוג אותו

עימות בין שר החוץ שמעון פרס לבין ראש הממשלה אריאל שרון בשאלה האם הסכם אוסלו חי, או שכבר שבק מזמן חיים.
בעקבות התקפותיו של שרון בראיונות לתקשורת על הסכמי אוסלו ולאחר שמזכיר הקבינט הפלסטיני הגיב באיום כי הפלסטינים יבטלו את הכרתם בישראל, נחלץ הערב (א') שר החוץ להגן על ההסכם. בהודעה שפרסם פרס הוא אמר כי "אוסלו הוא הבסיס היחיד להסדר בין ישראל לפלסטינים".
פרס אמר כי באוסלו הסכימו הפלסטינים בפעם הראשונה להכיר בקיומה של ישראל בגבולות 67', וכי אלמלא חילופי השלטון בארץ והנסיגה מדרך אוסלו, היה מושג הסדר עם הפלסטינים.
פרס הוסיף כי לפני הסכמי אוסלו, הפלסטינים דבקו בעמדה המסורתית של הדרישה להכרה בגבולות החלוקה של האו"ם ב-47', עמדה שמונעת כל אפשרות להגעה להסדר. לדבריו, זו היתה עמדה שהייתה מביאה לעימות נצחי באזור.
פרס ציין כי לאחר אוסלו היתה בישראל הצמיחה הכלכלית בשיעור הגבוה בעולם, צמיחה שאפשרה לממשלה להכפיל כמעט את תקציב החינוך, והביאה לפתיחת שווקים חדשים, ולכך שהתיירות בישראל הגיעה לשיאים.
כמו כן, לדבריו, מעמדה של ישראל השתנה בעקבות הסכמי אוסלו ללא היכר ברחבי העולם.
גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה כי "הסכם אוסלו לא מת רק בגלל חילופי השלטון בישראל, משום שגם נתניהו המשיך בתהליך ואף נסוג מחברון. ההסכם שבק חיים מפני שהפלסטינים רצו להרוג אותו, בכך שהפעילו גל של טרור נגד ישראל, במטרה להשיג הכל בלא כל תמורה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
פרס. אוסלו לא מת
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים