שתף קטע נבחר

המחבל במכתב לשר ישי: "קח את האזרחות, אני הולך לרשות"

במהלך דיון בוועדת הפנים של הכנסת, חשף השר ישי מכתב שנשלח אליו מערבי ישראלי החשוד כמחבל, ממנו שלל את אזרחותו. חברי הכנסת מהימין תמכו במעשיו של השר. ח"כ טיבי קרא לשר ישי: "זו גזענות בלי סטייל. תתקדם, תהיה כמו אפי איתם וליברמן"

דיון סוער התקיים היום (ד') בוועדת הפנים של הכנסת בנושא שלילת אזרחותם של ערבים שביצעו מעשי טרור. במהלך הדיון חשף שר הפנים אלי ישי מכתב שנשלח אליו מנאהד אבו קישאק, חשוד כמחבל מתאבד שהשר הורה לשלול את אזרחותו. "אני לא מעוניין באזרחות הישראלית שלכם, אני רוצה להיות אזרח פלסטיני", כתב אבו קישאק לשר.
חברי הכנסת מהימין תמכו כצפוי בסנקציית שלילת האזרחות ואילו חברי השמאל טענו כי מדובר באפליה בין ערבים ליהודים. "הערבים מביאים עליהם את הנאכבה בפעם השנייה", אמר ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) בדיון. "הם עוד יתגעגעו לחוקים ולצווים שיש היום".
ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) אמר לאחר הדיון כי הוא תומך בשלילת אזרחותם של ערבים המעורבים במעשי טרור, אך סייג: "יש לשנות את החוק באופן שיאפשר הגשת ערעור על החלטת שר הפנים לבית המשפט".
מזכיר הממשלה גדעון סער דיבר גם הוא בשבח החלטתו של השר ישי ואמר כי כאשר ישנה הפרת אמונים כלפי המדינה, חייב שר הפנים לשלול את האזרחות.
השר ישי הבטיח שימשיך "להיאבק בטרור ובאזרחים המעוניינים להרוס את המדינה אליה הם משתייכים. אני לא מפלה בין יהודים לערבים. נשלול אזרחות גם מיהודים שיפעלו במסגרת ארגון טרור נגד המדינה".
בשלב זה של הדיון יצא ח"כ אחמד טיבי מכליו. "ומה עם המתנחלים מאדורה שמכרו נשק לפלסטינים ששימש מאוחר יותר לפיגועים?" הקשה. המזכיר סער והשר ישי ענו תשובה זהה: "הם עשו זאת בשביל בצע כסף, לא לשם טרור, ולכן אין לשלול מהם את האזרחות".
את הדיון בנושא יזמו ח"כ טיבי וח"כ זהבה גלאון. גלאון טענה כי הצו מחמיר את מצב היחסים בין יהודים לערבים. טיבי טען כי השר ישי נוקט בצעד גזעני. "מעשים נגד ביטחון המדינה לא רק שלא מקובלים עלינו, אלא שאנו דוחים אותם על הסף. אבל האזרחות היא לא כלי ענישה של המדינה נגד אזרחיה, אלא סמכות שיש לצקת לתוכה תוכן. אני אומר לך שזה צעד גזעני, השר ישי, זו גזענות בלי סטייל, זו גזענות רחוב. תתקדם קצת, תהיה כמו אפי איתם, כמו ליברמן", אמר לישי בלעג.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ישי. זה הוא שרצה
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
"גזענות רחוב". ח"כ טיבי
צילום: גלי תיבון
מומלצים