שתף קטע נבחר

ח"כ רביץ: לפטור עולים לא-יהודים משירות בצה"ל

סגן שרת החינוך חוזר על דרישתו להפריד בין התלמידים היהודים ללא-יהודים. הוא קורא להסביר לעולים שאינם יהודים, כי ישראל הסכימה לקבלם רק "מסיבות משפחתיות". לדבריו, חלק מהחיילים הם "גויים למהדרין". ח"כ מוסי רז: קודם כל שאנשי רביץ היהודים ישרתו

סגן שרת החינוך, ח"כ הרב אברהם רביץ (יהדות התורה), קורא לפטור עולים מברית המועצות לשעבר, שאינם יהודים, משירות החובה בצה"ל. רביץ קורא להסביר לעולים הלא-יהודים שישראל נאותה לקבלם ולארחם "מסיבות משפחתיות" בלבד.
בראיון שהעניק אמש (ד') לתחנת הרדיו הפיראטית "הערוץ החרדי – קול שמחה", התייחס רביץ לחיילים העולים ואמר: "יש כאלה שהם גויים למהדרין, לא רוצים להיות יהודים, לא מזדהים עם היהדות, הולכים לכנסיות בהמוניהם ומתגאים בכך שהם בעצם לא יהודים בכלל. אני מכיר מקרים של חיילים שהתגייסו לצבא, אבל הם ומשפחותיהם, כאשר חייל נופל, דורשים במפגיע להיקבר בטקס נוצרי מלא, ועושים זאת בכנסייה. יש כאלה, אני לא אומר שכולם כך".
רביץ התייחס להצהרתו הקודמת, לפיה אין לאפשר לימודי ילדים יהודים ולא-יהודים במוסדות חינוך משותפים, וטען בתוקף שאין מדובר בגזענות. הוא ציין כי גם ברוסיה עצמה ישנם בתי ספר נפרדים ליהודים, ואלה מוכרים על ידי הממשלה.
סגן השרה השיב בשלילה מוחלטת לשאלת המראיין, רוני תורן, האם הדרישה להקמת בתי ספר נפרדים אינה עלולה להתגלגל לדרישה להקמת יחידות נפרדות בצבא. עם זאת, הוסיף: "אני הייתי אומר אמירה אולי לא פופולארית. לפי דעתי, לא צריך לחייב אותם (להתגייס) וצריך לומר להם את האמת, שזו מדינה של העם היהודי ואנחנו בהחלט קיבלנו אותם ומארחים אותם בגלל סיבות משפחתיות. אבל אני לא חושב שמותר לנו באמת לחייב ללכת לצבא אנשים שאינם יהודים. אולי התנדבות, אם הם רוצים והצבא מעוניין - אז בבקשה".

תגובות

בתגובה לדברי סגן השר רביץ אומר ח"כ יאיר פרץ מש"ס כי יש לאפשר למי שאינו יהודי להתנדב לצבא, אך זאת בתנאי שישבע אמונים לצה"ל אך ורק על התנ"ך ולא על הברית החדשה. "קטונתי מלחלוק על הרב רביץ", אומר ח"כ פרץ. "מבחינה לאומית אם מישהו רוצה לבוא ולהתנדב לעזור לעם היושב בציון ואין לו שום דרישות מהותיות, אין שום מניעה לעשות זאת ולהתנדב. אבל העם היהודי לדורותיו ידע שהתנ"ך הוא הספר שלו. להישבע על הברית החדשה בשום אופן לא צריך להרשות להם. אסור שזה יקרה".
ח"כ מוסי רז ממרצ פחות סלחני לגבי ההצעה: "קודם כל הגיע הזמן שחיילים יהודים, מאנשי רביץ, יתחילו לשרת בצבא ולגופם של דברים, במדינה דמוקרטית כל האזרחים צריכים לשאת באותן חובות ואותן זכויות. אם לא מוצא חן בעיני הרב רביץ, שילך למקום אחר".
ח"כ יוסי כץ מהעבודה מתנגד אף הוא. "לחסום בחקיקה את מי שרוצה להזדהות עם מדינת ישראל זה מעשה שלא יעשה", אמר. "אנו יודעים איזה עוול נגרם לחלק מהמשפחות הללו והייתי מציעה לרב רביץ להניח לכך ולחזור בו מהכוונות הללו".

בהכנת הידיעה השתתפה סמדר שמואלי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
רביץ. הם רק אורחים שלנו
אתר הכנסת
מומלצים