שתף קטע נבחר

מקורבי פואד מודים - הנאום העדתי הזיק

במפלגת העבודה מתחו היום ביקורת על נאומו של בן אליעזר בוועידה. "הוא לא היה צריך לשחרר את השד העדתי", הודו מקורביו. המזכ"ל פינס התפטר מראשות צוות המו"מ עם האוצר

ביום שאחרי ועידת העבודה אוספים בלשכת יושב ראש המפלגה את השברים. ביקורת נמתחה היום (ג') במפלגה על נאומו העדתי של בנימין בן אליעזר, ועל הזיגזוג בעמדתו לגבי התמיכה בתקציב. בן אליעזר העדיף הבוקר לחזור לכובע שר הביטחון, יצא לשטח וסירב לומר ולו מלה בעניינים הפוליטיים.
עד היום בן אליעזר לא הפסיד בקרב בבית. גם אתמול הוא החל את הוועידה בניצחון כאשר הגדיל את מספר חברי המרכז מ-1891 לכ-2,600 והכניס רבים מאנשיו לגוף הקובע את סדר היום של המפלגה.
אבל בהמשך השתנתה התמונה וכאלפיים צירי הוועידה שהגיעו להיכל התרבות בתל-אביב לא הסכימו להיכנע לליכוד בנושא התקציב. "אנחנו מפלגת פועלים, זה מה שנשאר לנו", אמר סגן השר אלי בן מנחם בנאום משכנע ושאל, "מה קרה שהתנגדנו בממשלה לתקציב ונתמוך בכנסת? מה, המובטלים התחילו לעבוד החודש?".
יו"ר סיעת העבודה ח"כ אפי אושעיה, מצביע על הטעות הקשה ביותר של בן אליעזר. "בישיבת שרינו בתחילת השבוע סוכם בדיוק את מה שעליו הוחלט אתמול בוועידה – להמשיך להיאבק על תקציב חברתי יותר עם פחות כסף לחרדים ולהתנחלויות", הוא אומר. "הטעות של פואד היתה שהוא יצא בקריאה שלא נתעקש על דרישותינו וכאן הוא למעשה נפל בפח שטמן לעצמו".
למרות ההחלטה להמשיך ולהיאבק על התקציב, מזכ"ל העבודה ח"כ אופיר פינס החליט דווקא לפרוש מראשות צוות המשא ומתן עם האוצר. הוא אף אינו משוכנע כי יהיה חבר כלל בצוות. "אינני רוצה שיחשדו בי שניצלתי את מעמדי כדי לקדם את עמדתי הנחרצת לפרוש מן הממשלה על רקע משבר בתקציב", הסביר את הצעד.
בקירבת בן אליעזר הושמעה ביקורת על השיחרור המרומז של השד העדתי מהבקבוק, כאשר הקרב על צמרת העבודה מתקרב לנקודת השיא (בן אליעזר: "כוחות חדשים תופסים את מקום הגברדיה הישנה, לחלקם יש מבטא אחר או טמפרמנט אחר או צבע אחר אך כולם ממשפחה אחת, כולם מישראל").
"הוא לא היה צריך להגיד את זה, למרות שאולי הדברים נכונים", אמרו מקורבים אליו. "הוא טעה כי הוא בקולו לא יכול היה לתת לדברים ביטוי, הוא צריך להיות דמות מאחדת שמעל לדברים שכאלה, אבל קשה להתעלם מהעובדה שיש ציבורים במפלגת העבודה שלא מעכלים עד היום שאדם בשם פואד מנהיג אותם".
המנצח הגדול של היום היה רמון עם "נאום הכבשים", ששכנע את חברי הוועידה שהתקציב הנוכחי הוא רע למדינה. הבוקר נישא רמון על גלי האהדה, אך היה מי שאמר ש"הניצחון החד-פעמי אמש עוד יכול לשכנע את רמון להמשיך בהתמודדות עד הסוף, כאשר בעצם התמודדות בשלושה ראשים משחקת לידיים של פואד וסביר שתביא לניצחונו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
בן אליעזר בוועידה
צילום: ערוץ 1
מומלצים