שתף קטע נבחר

אבן: "להוציא את הכור בדימונה לפנסיה"

בתשובה לשאלות של גולשי ynet, הזהיר פרופ' עוזי אבן, בקרוב חבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון, וממקימי הכור הגרעיני, כי יש למצוא דרך להימנע מתקלות צפויות. כמו כן הוא הבטיח להיאבק למען זכויות הקהילה ההומו-לסבית, נגד הכפייה הדתית וחזר בו מכוונתו לעשות "אאוטינג" לאנשים מוכרים

פרופסור עוזי אבן, שיהפוך בעוד חודש בדיוק לחבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון, התארח אמש (יום ג') בפורום החדשות של ynet. אבן, מרצה בכיר לכימיה באוניברסיטת תל אביב, יתפוס את מקומו של ח"כ פרופ' אמנון רובינשטיין, שפרש מהחיים הפוליטיים לטובת האקדמיה. תחילה הוצע מקומו של רובינשטיין לבני טמקין, מקום 12 ברשימה, אולם הוא ויתר על החברות בכנסת.
לגולשי ynet אמר אבן כי לכורים גרעיניים משך חיים מוגבל וצפויות תקלות, סיפר על כוונותיו לייצג את ההומואים והלסביות, להיאבק למען ההשכלה הגבוהה, להילחם בכפייה הדתית וחזר בו מכוונתו לעשות "אאוטינג" לאנשים מוכרים. להלן חלק מהשאלות שהופיעו בפורום, ותשובותיו של אבן:

אינך חושב שהיום, אפרופו האיום העיראקי, מתברר שהכור הגרעיני בדימונה נשאר קלף הקיום היחידי שלנו, ולפיכך ואנונו הסב לנו נזק ענק?

"כיוון שהייתי בצוות שהקים את הכור הגרעיני, בוודאי שאני מכיר בצורך החיוני שהיה בהקמתו. יחד עם זה, אני חייב לציין שמשך החיים של כור גרעיני הוא מוגבל ושלנו כבר בן 40 שנה. יש לחשוב על דרכים כדי להוציא את הכור הזה לפנסיה, בלי לפגוע בכוח ההרתעה של מדינת ישראל, לפני שתקלות חזויות יתרחשו בו.
לגבי ואנונו - בדיעבד גילוייו לא גרמו לנו נזק ואולי אפילו תועלת. יחד עם זאת, הוא ידע מה הוא עושה, כך שאינני תומך בשחרורו המוקדם".

מה הנתונים בידך על הנשק הכימי של סדאם? אני מאוד חוששת לחיי ומשפחתי.

"בידי עיראק נמצא נשק כימי מזה זמן. אנחנו לא חסרי אונים. החדר האטום הוכח כאמצעי הגנה מצוין. הוא אפילו יותר יעיל ממסיכת הגז. אני מקווה שכמו במלחמת המפרץ, סדאם חוסיין יבין ששימוש בנשק כימי כנגד ישראל יביא נזק לעיראק שיהיה לה קשה להתאושש ממנו".

מה האג'נדה שלך? בשביל מה הגעת לכנסת, רק כדי ללחום את מלחמתה של הקהילה? מה הדברים שעליהם אתה הולך ללחום בעיקר?

"אני לא איש צעיר, הספקתי לעסוק בכמה שטחים ולרכוש מומחיות בענייני מדע, חינוך, טכנולוגיה, תעשיה וצבא. אני מתכוון לעסוק בכל תחום שבו אני מבין ובכנסת חסרים בו מומחים. גם ענייני הקהילה יעסיקו אותי. זכויות של זוגות ומשפחה מאותו מין, שנחשבות לטבעיות בין הסטרייטים, עדיין נמנעות מאיתנו".

מדוע אתה נושא את הדגל ההומוסקסואלי ולא את דעותיך הפוליטיות בלבד?

"על פי הערכתי, היו עד היום כמה עשרות חברי כנסת הומואים או לסביות. איש מהם לא העז לפעול בגלוי עבורנו. היינו מוכחדים באופן סמלי. אנחנו הציבור היחיד בארץ שיש מתנגדים לייצוגו. העובדה שאני הומו מושכת תשומת לב וזוכה להבלטה בתקשורת, למרות שבכל ראיון אני מדגיש גם את הרקע המדעי שלי ואת עבודתי רבת השנים בחינוך באוניברסיטה".

אני לא מבין למה כל כך חשוב לך לפרסם את היותך הומוסקסואל. במקומך הייתי מתעסק בבעיות הרבות כל כך במדינה ולא בצורת חייך כי זה לא עניינו של שום אדם.

"הלוואי ונגיע למצב שבו הנטייה המינית של אדם תהיה לא חשובה. בינתיים זה לא כך ולא משנה כמה אטען בתקשורת וכמה פעמים אגיד בראיונות שאני גם מדען, תמיד הכותרת תהיה 'הומוסקסואל מוצהר'".

אמרת שאתה מתכוון לעשות אאוטינג לאנשים מפורסמים. האם אינך חושב שאקט כזה מנוגד לזכות הפרט עליה עמלה מרצ כל כך הרבה שנים ?

"המהומה התקשורתית שהתחוללה סביב נושא האאוטינג, נבעה מהערת אגב שלי לעיתונאית במקומון, בעת ויכוח בביתי על הנושא. אמרתי שלדעתי, בתנאים מגבילים, רצוי היה שחברי הכנסת יהיו כנים עם בוחריהם. התגובות החריפות שכנעו אותי שאין מקום לאאוטינג ואני חוזר בי מכוונתי".

האם כנציג האקדמיה תדאג להעלאת ההשכלה הגבוהה בישראל? צריך ליצור מצב שכל אחד יוכל להגיע ללימודים אקדמיים.

"אתה צודק שחינוך גבוה הוא המפתח להקטנת פערים בחברה הישראלית. אתה בוודאי מודע לכך שהממשלה הנוכחית השיתה את רוב הקיצוץ במשרד החינוך על ההשכלה הגבוהה. פעולתי הראשונה בכנסת תהיה להרים את זעקת החינוך הגבוה במדינה, שסובל מהזנחה והעדפתם של בתי ספר שאינם מכשירים את בוגריהם לחיים בחברה טכנולוגית מתקדמת, החינוך העצמאי של החרדים.

האם אתה מודע לקריסת מערך המילואים?

"ברור לי שעומס המילואים מחולק בצורה מאוד לא צודקת, בעיקר כששני פלחים של האוכלוסיה במדינה, החרדים והערבים, אינם נקראים לשירות צבאי. אני חושב שצריך לשנות את המצב הזה, גם החרדים וגם הערבים יכולים לשרת בתפקידים שונים ומגוונים בצה"ל. אני יודע שדעתי עדיין לא מקובלת, אבל זה לא מרתיע אותי מלהגיד מה שאני חושב. אינני חושב שיש לעודד את תופעת הסרבנות ומי שסרבן יודע מה העונש הצפוי לו ועליו לשאת בו. השימוש במלה 'בוגד' הוא מקומם ואינו במקום".

בתקופת שולמית אלוני לפחות שמענו אותה מתלוננת על החרדים ועל מעשיהם. גם את התחום הזה מרצ זנחה.

"משום שהחרדים כל כך תוקפים אותי, זה רק טבעי שאני אשמש כחוד החנית של מרצ במאבקה בכפייה הדתית. חוק טל הוא בושה, לדעתי. הכספים המוזרמים לצרכי הדת בישראל עלו כבר מזמן על ההקצאות לחינוך האוניברסיטאי. שליטתה של ש"ס במשרד הפנים מביאה לפעמים לאבסורדים שגם הם לא מבינים איך לטפל בהם. כל אלה נושאים שאני מתכוון להעלות".

חבריך למפלגה, בראשם יוסי שריד, ידועים בהתקפותיהם על טומי לפיד ושינוי. מה עמדתך בנושא?

"יחסי האישיים עם טומי לפיד הם לבביים וטובים. אני חושב שנעשה לו עוול כשהכתירו אותו בתור הומופוב. הרבה משותף יש בין שינוי ובין מרצ והמאבק בכפייה דתית הוא רק דוגמה אחת. אעשה ככל שביכולתי כדי להביא ליותר שיתוף פעולה בין המפלגות ואני חושב שגם טומי לפיד מסכים".

זהו יום עצוב למדינה, לתת לבן אדם בדרגה מוסרית כל כך נמוכה להיכנס לעשייה הפוליטית. מר אבן, דע שאני מתבייש באנשים כמוך. העובדה שהגעת לכנסת היא לדעתי טעות איומה. אני מקווה שתתפכחו יום אחד.

"דעותיך מייצגות את עמדתה של ש"ס. זאת המפלגה ששלחה יותר נציגים לבתי סוהר בישראל יותר מכל מפלגה אחרת. לכן אין ללמוד ממנו מה מוסרי ומה לא. אני מקווה שתתפכח במהרה גם אתה".

ערב אישור התקציב, יש בדעת האוצר להרע את תנאי המחיה של הזקנים. 4% קיצוץ בגיל 70 זה כמו 40% בגיל 30.

"זאת בושה שאנשים חייבים להזדקן בעוני. הפער החברתי במדינת ישראל מתבטא בעיקר בגיל המבוגר, והתקציב שהוגש לכנסת לשנה הקרובה רק מחמיר את המצב. אני מקווה שמפלגת העבודה תעזוב את הממשלה בשל כך".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר אוניברסיטת ת"א
זכויות נמנעות מאיתנו. פרופ' אבן
צילום: אתר אוניברסיטת ת"א
צילום רויטרס
כבר בן 40. הכור בדימונה
צילום רויטרס
צילום: גילי כהן מגן
יחסים לבביים. לפיד
צילום: גילי כהן מגן
מומלצים