שתף קטע נבחר

הבחירות בליכוד: אי סדרים וחשד לזיופים

בעקבות אי הסדרים בקלפיות רבות ודחיית ההצבעות בהן, החליט יו"ר ועדת הבחירות על בחירות חוזרות ביום שלישי הבא בחלק מהסניפים. בכירים בליכוד: לשקול מחדש את השימוש בשיטה הנוכחית. בירושלים מאשימים אנשי שרון ונתניהו זה את זה בניסיון ל"פיצוץ" הבחירות

בעקבות עיכובים ואי סדרים בבחירות לליכוד אתמול (יום ב') ברחבי הארץ, החליט יו"ר ועדת הבחירות, השופט אורי שטרוזמן, לבטל את הבחירות במספר סניפים, בהם ירושלים, גבעת שמואל, פתח תקווה, יפו ובאר שבע. ביום השלישי הבא יצביעו כ-40 אלף מצביעים בסניפים הללו.
בכירים בליכוד אמרו כי יש לשקול מחדש את השימוש בשיטת הבחירות הנוכחית.
לדברי הבכירים, "הדילים שנועדו לקצר את הדרך בקלפיות, ולהביא להצבעה מהירה באמצעות סימון מראש של שמות המועמדים, "יצרו בלגאן גדול ואת עיקר השיבושים במערכת הבחירות ההמונית".

המהומה בירושלים

המהומה הגדולה ביותר היתה בסניף ירושלים, שהוא סניף הליכוד הגדול ביותר עם 25 אלף מתפקדים, שהיו אמורים להגיע לאצטדיון "טדי" ולהצביע. בשעות הבוקר התקהלו במקום מאות מהמצביעים הזועמים, שהביעו ביקורת קשה על העיכובים וחלקם התפרצו לעמדות הקלפי השונות. עיכובים בהצבעה אירעו גם בסניפי הליכוד בחולון ובטבריה.
קלפיות הליכוד ברחבי הארץ נפתחו (או היו אמורות להיפתח...) בשעה 10 בבוקר. ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, שאמור היה להצביע סמוך לשעת פתיחת ההצבעה, הגיע לאיצטדיון טדי כדי להצביע, אך חזר על עקבותיו כיוון שהקלפי לא נפתחה.
אנשי נתניהו וראש הממשלה אריאל שרון, האשימו את זה, בניסיון "לפוצץ" את ההצבעה ואף מאיימים לפגוע זה בזה.
אנשי נתניהו אמרו כי מעשה ונדליזם מנע את פתיחת הקלפיות באיצטדיון טדי, וכי גורמים המזוהים עם שרון מנסים להתנכל להליך הבחירות, בכל מקום בו נתניהו נחשב למוביל. ממטהו של נתניהו נמסר כי "הקלפיות נקרעו, ובמקום נמצאו מעטפות מזויפות מפוזרות על הרצפה. ממטה נתניהו נמסר עוד כי "מקומם מאוד שיש מי שמנסה לגזול את ניצחונו הוודאי של נתניהו בבירה". לעומת זאת, אנשי שרון, טוענים שאנשי נתניהו מנסים לטפול עליהם עלילות.
סמנכ"ל הליכוד רפי בר חן ציין עוד כי לא מדובר בחלוקה למחנות, אלא אמר כי בשעה הראשונה העיכוב נגרם בשל בעיות טכניות ולאחר מכן החל לחץ של מצביעים. בשעה 11 הוכנסו בשיקול דעת לקוי, עשרות הממתינים ונוצרה במקום מהומה, במהלכה נקרעו חלק מהקלפיות ופוזרו מעטפות ההצבעה.

"היה דיל בין שתי קבוצות של נתניהו"

לדברי גורמים בליכוד, הסיבה ל"פיצוץ" בקלפי בירושלים נבעה מהעובדה שהיו שתי קבוצות מתחרות, שתיהן מזוהות עם נתניהו, אשר יצרו ביניהן דיל כדי לזכות ב-100% מהקולות ולדחוק את הקבוצה השלישית, בראשות משה פייגלין.
לדברי הגורמים, "כשהקבוצות גילו בבוקר שכל אחת מחקה שמות לקבוצות השנייה מרשימת הנבחרים, הן החליטו לפוצץ את הדיל ולפוצץ את מערכת הבחירות".
בסביבת נתניהו מכחישים את הטענות ואומרים כי "הסיבה היא ניסיון של פעילי שרון לפוצץ את הבחירות בידיעה שביבי שולט בסניף בירושלים כמו גם במקומות אחרים".
אריק ברמי, מנכ"ל הליכוד, אמר ל-ynet כי "מדובר בשיטת בחירות שהיא מאוד לא פשוטה ויש לבחון אותה. חשוב לדעת מה ראש הממשלה חושב בנושא. צריך לציין כי השיטה היא דמוקרטית לגמרי והיא קיימת במערכת כבר שנים רבות".
בהתייחסו לשאלה האם תהיה דחייה בפירסום תוצאות ההצבעה בעקבות דחיית ההצבעה בירושלים, אמר ברמי כי "יו"ר ועדת הבחירות, השופט אורי שטרוזמן אמור להחליט בנושא. אני אמליץ, אם ישאלו לדעתי, לפרסם את כל התוצאות ביחד כדי למנוע מתחים מיותרים. הדבר הזה ודאי יוחלט מחר או מחרתיים. התוצאות היו אמורות להתפרסם ביום חמישי הקרוב, אך אם יוחלט לפרסם את הכל ביחד, התוצאות עשויות להתפרסם רק ביום ד'".

עוד היתה אופטימיות

מוקדם יותר, הכל עוד נראה אחרת בטדי. ברחבת הכניסה נפרסו דוכנים ואוהלים של המועמדים והקבוצות השונות. הצבע השולט ברחבה היה הצבע הצהוב, של התומכים בקבוצת "חוג ירושלים". לקלפי הגיעו בין היתר ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, עו"ד רוני בראון ושמואל סלבין, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר.
בדוכן של קבוצת "מנהיגות יהודית" בראשות משה פייגלין (לשעבר "זו ארצנו") עמד בנו של הרב מאיר כהנא, ברוך.

בצפון: "תרגיל מלוכלך"

גם במרבית הישובים באזור הצפון לא נפתחו הקלפיות במועדן: בטבריה, נפתחה הקלפי שעתיים לאחר המועד המתוכנן. אחד המועמדים, ציון פיניאן, טען: "זהו תרגיל מלוכלך של אנשיו של אריק. הם יודעים שהצפון שייך לביבי ולכן הם מנסים לעשות כל שביכולתם כדי לקצץ לנו בכמות הבוחרים". פיניאן קרא למנכ"ל הליכוד להתפטר מתפקידו.
במגדל העמק הגיש אחד מפעילי הסניף, אבנר אביב, תלונה כנגד יו"ר הסניף ארמונד מלכה, וראש עיריית מגדל העמק המתמודד מטעם הליכוד על ראשות הסניף, אלי ברדה. התלונה הוגשה בחשד לאי-סדרים. זאת, לאחר שלטענת פעילים רבים לא אפשרו השניים לפתוח את הקלפי ואף העלימו את ספר הבוחרים. הבחירות במגדל העמק יתקיימו ביום שלישי הבא, ה-15 בחודש. אירוע דומה אירע גם בנהריה.

בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא ושמעון איפרגן

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאולי שם טוב
האוהלים והדוכנים ישובו בשבוע הבא. איצטדיון טדי
שאולי שם טוב
צילום ערוץ 1
כבר הגיע לקלפי וחזר על עקבותיו. נתניהו
צילום ערוץ 1
מומלצים