שתף קטע נבחר

גשר בקצה תל אביב

בשנות ה-30 הוקם גשר עץ מעל שפך הירקון, שבעזרתו קיוו החולמים להרחיב את גבולות תל אביב צפונה. החלום התגשם והגשר חודש

איפה אנחנו? בשפך הירקון, על גשר העץ החדש שמחבר את נמל תל אביב עם תחנת הכוח רדינג. בימים אלה מסתיימות עבודות השיפוץ באזור, וכדאי לחזור ולבקר במקום המקסים הזה.
קצת היסטוריה: בשנת 1938 נערך טקס מרשים, שבו נחנך גשר 'ווקפ' מעל שפך הירקון. בטקס נכחו כל המי ומי של תל אביב - דיזניגוף, רוקח, רוטנברג (מזרים החשמל לתושבי ארץ ישראל), וגם חלק מהתושבים. גשר העץ הרזה חיבר את שתי גדותיו של נחל הירקון, בגדה הדרומית נמל תל אביב, ובגדה הצפונית תחנת הכוח רדינג. הגשר נקרא על שם סר ארתור ווקופ, שהיה הנציב העליון הבריטי בארץ. משתתפי הטקס הביטו צפונה, אל המרחבים שהשתרעו מעבר לרדינג, לא בית או עץ מצל, רק חול וחול. "מי ייתן והגשר ירחיב את גבולות תל אביב צפונה לירקון, וחולות השממה יהפכו ליישוב פורח", אמרו המכובדים בטקס. לימים התברר שהחלום שלהם התממש, ושכונות רבות נבנו מצפון לירקון.
קצת זכרונות: כילדים נהגנו לגשר העץ המיושן. מצידו הצפוני העלתה ארובת רדינג עשן, ושני מפלי מי הקירור הטורבינות זרמו לירקון בשצף. מצידו הדרומי ניצבו המחסנים הענקיים של הנמל ליד חוף הסרטנים הקטן. קנינו גלידה ב'מונטנה' ודהרנו אל הגשר באופניים כדי לראות (בקנאה) את הספנים הצעירים של צופי הים יוצאים משפך הירקון בסירות גדולות לים הפתוח. כשמכונית חצתה את הגשר הצר, היינו עוברים לצידו החיצוני של המעקה וממתינים עד שהיא תעבור, חוששים שהחריקות הן סימן לקריסתו הקרובה של הגשר.
מה קורה שם היום: עיריית תל אביב, באמצעות חברת 'אתרים בשפך', הפיחה חיים בפינה המוזנחת. הגשר הרעוע, שנהרס ונסגר בשנת 1995, נבנה לאחרונה מחדש מברזל ועץ, ונועד הפעם להולכי רגל בלבד. המבנים המתפוררים ששימשו כמחסנים שופצו, ובחללים הגדולים נפתחו בתי קפה ומסעדות. הרציף שליד חוף הסרטנים הקטן שופץ, וחלק ממנו כוסה לוחות עץ. נשתלה צמחייה בתוך עציצי ענק, הרחובות רושתו באבנים אדמדמות והוצבו בהם ספסלי עץ נאים. בשתי הגדות הקימו פינות ישיבה ותצפית; מהצד הדרומי רואים את ארובת רדינג, את שפך הירקון ואת גלי הים ומהגדה הצפונית רואים את המקום המתחדש. בשני צדי הנחל הוכשרו מגרשי חנייה.
איך מגיעים: מנתיבי איילון פונים לשדרות רוקח ונוסעים מערבה בגשר מעל דרך נמיר. בצומת המרומזר של שכונת 'כוכב הצפון' פונים ימינה ובצומת הבא ממשיכים ישר לכיוון רדינג. הכביש מתעקל ומסתיים במגרש החנייה על גדת הירקון.
רעבים? כאן ובמתחם נמל תל אביב יש שפע של מסעדות ובתי קפה בסגנונות שונים, רק תבחרו.

עוד מקום: הכוח של רדינג

תנחת הכוח נבנתה בשנת 1938 ונקראת על שם יו"ר חברת החשמל הארצישראלית לורד דניאל רופוס אייזקס רדינג. חלק זה מוקדש כיום לתערוכות ולפעילות חברתית, וכבר לא מייצרים בו חשמל. התחנות הבנות, רדינג ג' ו ד', מספקות כשבעה אחוזים מצריכת החשמל הארצית. תחנת הכוח נבנתה על תל כודאדי העתיק, שחלקו כלוא בין גדרות. במקום התגלו שרידי מצודה, שנבנתה כדי להגן על שפך הנחל מפני פולשים. סמוך לגדה הצפונית ניצב עמוד שיש על תל קטן, אנדרטה מוזנחת לזכר צליחת הירקון על ידי הצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה. במבט מהגשר תוכלו לראות את אשדי המים הזורמים לירקון. אלה הם מי הקירור לטורבינות המייצרות חשמל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
רדינג. כשבעה אחוזים מצריכת החשמל הארצית בתחנות הבנות
צילום: דובי זכאי
מומלצים