שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  תקדים: חולה יוכל להחליט על ניתוקו ממכונת ההנשמה

  החולה לקה בניוון שרירים והרופאים קבעו שמצבו לא ישתפר ותוחלת חייו קצרה. בית המשפט קיבל את עתירתו בה דרש שתינתן לו הזכות לנתק את מכונת ההנשמה אליה הוא מחובר, כשיגמול בנפשו לסיים את חייו

  בית המשפט העניק היום (ה') לחולה במחלה סופנית את הזכות ליטול את חייו באמצעות ניתוק ממכונת ההנשמה, כשיחליט שאינו רוצה לחיות עוד.
  ההחלטה היא תקדימית משום שהחלטות דומות שניתנו עד כה עסקו בדרישה לניתוק מיידי של מכונת ההנשמה, ואילו במקרה זה מדובר על הזכות לנתק את המכונה בעתיד, כשיגמול בנפשו החולה לסיים את חייו, וזאת מבלי להידרש לפנייה נוספת לבית המשפט בנושא.
  ההחלטה ניתנה בצו הצהרתי על ידי נשיא בית משפט המחוזי בתל אביב, השופט אורי גורן. יצויין שהניתוק ממכונת ההנשמה ייעשה רק על סמך חוות דעת פסיכיאטרית שתקבע שזהו אכן רצונו האמיתי של החולה.
  החולה הוא גבר בן 35 מצפון הארץ, נשוי ואב לשלושה ילדים, שלקה במחלת ניוון שרירים שגרמה לו לשיתוק בכל חלקי גופו. למרות הקושי הרב שהיה כרוך בכך, הגיע האיש לבית המשפט מלווה באשתו ומטפליו.
  בעתירה שהגיש לבית המשפט, כתב האיש באמצעו פרקליטו, עו"ד יצחק חושן, כי הוא מונשם מזה שנתיים ומבקש שבית המשפט יצהיר על זכותו להתנתק ממכונת ההנשמה אם וכאשר יבקש לבצע את הניתוק. לעתירה צורפו חוות דעת של רופאים לפיהן לא קיים סיכוי ריאלי לשיפור במצבו הבריאותי וכי תוחלת חייו קצרה ביותר.
  בהחלטתו כתב השופט גורן: "אין ספק כי במקרה זה מדובר בחולה סופני שמצבו, על פי חוות הדעת, רק מחמיר והולך… בנסיבות אלה נראה לי כי זכותו להינתק ממכונת ההנשמה היא זכות חוקית, הן במישור האזרחי והן במישור הפלילי, וכל מי שיעזור לו בכך לא יינזק".

  "זה דבר אמיץ לעשות"

  לאחר מתן ההחלטה הביעה אשתו של החולה סיפוק ואמרה: "בעלי שמח ומאושר שהוא יכול לשלוט ביום הניתוק. עם כל הכאב והצער אני שמחה בשבילו. היו לי הרבה פרפרים בבטן אבל בסופו של דבר זו החלטה שלו וזה דבר אמיץ לעשות. גם אמא שלו תומכת בהחלטה הזו".
  "בעלי קיבל את ההחלטה בחודשים האחרונים לאחר שמצבו הדרדר והחמיר. הוא הבין שאין לו עוד הרבה זמן לחיות וכי מצבו יכול להיות קשה עוד יותר, אולם עצם רצונו לחיות נותן למשפחה את הכוח להמשיך ולטפל בו", הוסיפה האישה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  יוכל לנתק את מכונת ההנשמה כשיחפוץ בכך (אילוסטרציה)
  צילום: לע"מ
  מומלצים