שתף קטע נבחר

תלמידים ערבים בטקס זיכרון לרבין: "אדם טוב כולם זוכרים"

אחרי הטקס המשותף לתלמידי בתי ספר בעמק חפר ותלמידים מקלנסואה, אמר אחמד חטיב, בן 17: "אני גאה להשתתף בטקס כי רבין באמת הצליח להביא שינוי... עם רבין אני מרגיש כאילו הלך לי מישהו משלי"

הטקס לציון יום הזיכרון למותו של יצחק רבין שנערך בבית הספר "רמות חפר" שבקיבוץ מעברות היה שונה מטקסים בבתי-ספר אחרים. בטקס השתתפו, בנוסף על ילדי היישובים מהאיזור, גם תלמידים ערבים מבית הספר התיכון בקלנסואה.
"רבין היה אחד המנהיגים הכי גדולים שעזרו לאנושות בכלל לא רק לערבים ויהודים", אמר אחמד חטיב, בן 17, שהשתתף במופע שנערך במסגרת הטקס. "אני מרגיש גאה לעשות את זה כי רבין באמת הצליח להביא שינוי וקשה למצוא מנהיג כמוהו. שרון כל היום עם בלגאנים, שביתות ואינתיפאדה, כמה אפשר עוד עם האינתיפאדה, אבל עם רבין אני מרגיש כאילו הלך לי מישהו משלי. אדם טוב כולם זוכרים ואין לי בעיה בתור ערבי לעשות את הטקס הזה".
לטקס בבית הספר קדמו שיחות שערכו התלמידים בנושא ופעילות שכללה הכנת שטר כסף הנושא את דמותו, ועיון בכתבות שהתפרסמו לאחר הרצח.
גל, בת 10 וחצי, מספרת: "סיפרו לנו שרבין נרצח בשלוש יריות בכיכר, כי היו לו דעות שונות משל יגאל עמיר, שלא רצה שיהיה שלום, כי הוא היה איש רע. כולם היו עצובים ולא הבינו למה הוא עשה את זה. כי מי לא רוצה שלום?".
עופרי, בת 11, מוסיפה: "ראינו כתבות על רבין בשיעור. היתה תמונה שלו עם פרס ועוד אישה אחת שאני לא מכירה, שרים שיר לשלום. אחר כך ראינו תמונה של הדף של השיר לשלום מכוסה בדם, התרגשנו מאוד והיינו עצובים".
"לימדו אותנו שרבין היה ראש הממשלה וחייל גיבור", מספרת בר, בת 11. "הוא נרצח ב-95'. הוא היה איש טוב והביא את השלום עם ירדן וגם היה האיש הראשון שלחץ יד לערפאת. יגאל עמיר ירה ברבין בגלל שהוא רע ואנחנו כועסים עליו מאוד", הוסיפה בר, "אבל פעם עברנו דרך מקום עם ערבים וזרקו עלינו אבנים".
מרעי עבד אל חטיב, מנהל תיכון קלנסואה, אמר שהוא חש כבוד להיות נוכח בטקס וכי ביום הזיכרון הזה צריך לזכור את העקרונות והערכים הבסיסיים עליהם קמה המדינה – סובלנות, דמוקרטיה ואחוות העמים. "רבין הוא חלק מהזיכרון הקולקטיבי שלנו ערבים ויהודים", הוסיף עבד אל חטיב, "אני רואה ביום הזה יום של חשבון נפש, שכל אדם שמאמין בדרך ובתהליך יילחם למענו באופן דמוקרטי ללא אלימות".
עבד אל חטיב סיפר שהתלמידים מתעניינים בנושא כשהם נשאלים מדוע נרצח רבין, ושהתשובה הניתנת להם בדרך כלל על ידי המחנכים היא שהרצח הוא פוליטי, ושמי שנרצח לא היה רק יצחק רבין האיש, אלא הלוחם בקרב על השלום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
"מי לא רוצה שלום?". רבין, דקות לפני הרצח (ארכיון)
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים