שתף קטע נבחר

שינוי: האם המפלגה מתפוררת?

חברי הכנסת פריצקי ובריילובסקי, שזעמו על השיריון שקיבל חבר הכנסת הימני מודי זנדברג בסיעה, הודיעו על כוונתם לפרוש ולהקים סיעה חדשה בת שני חברים שתיקרא "חופש". ההחלטה מוקפאת לפי שעה לשבועיים

האם יהיה פיצול ב"שינוי"? חברי הכנסת יוסף פריצקי וויקטור בריילובסקי הודיעו היום (ב') על כוונתם להתפצל מסיעת שינוי ולהקים סיעה חדשה בשם "חופש" - אולם לבקשת יו"ר המפלגה, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, הקפיאו את ההליכים בנושא לשבועיים בעקבות ישיבת הסיעה.
קודם לכן טענו שני הח"כים כי סיעתם החדשה תייצג עמדות ליברליות יותר בנושאי דת ומדינה. השניים הגישו בקשה לוועדת הכנסת לאשר את התפלגותם מהסיעה.
הרקע לרצונם של פריצקי ובריילובסקי להיפרד מלפיד נעוץ בהחלטה שהתקבלה אמש במועצת שינוי, לפיה המקום החמישי ברשימה לכנסת הבאה ישוריין לח"כ הימני מודי זנדברג. המועצה החליטה הלילה כי מקומותיהם של יתר חברי הכנסת לא ישוריינו והם יתמודדו על מקומם בכנסת הבאה. פריצקי ובריילובסקי, הנוטים שמאלה, ראו עצמם כנפגעים מכך - וכן כעסו על הפרת שיווי המשקל בין ימין לשמאל בסיעה.
כתוצאה מהפיצול, יתכן כי סיעת "חופש" תישאר חלק מסיעת שינוי ותדרוש שריון, בדומה לזנדברג. על פי תסריט אחר, יחול פיצול מוחלט ו"חופש" תתפקד כסיעה עצמאית בכנסת.
חברי הכנסת פריצקי ובריילובסקי העבירו לפני הצהריים מכתב ליו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יוסי כץ, ובו מסרו לו על הפילוג: "אנו החתומים מטה מודיעים לך בזה כי בהתאם להוראות סעיף 25 ב' 1 לחוק הבחירות לכנסת ולראש הממשלה אנו מתפלגים מסיעת שינוי ומקימים בזה סיעה חדשה בת שני חברים בשם 'חופש'. בהתאם להוראות נבקש לקבל את אישור ועדת הכנסת להתפלגות זו", לשון המכתב.
כאמור, בעקבות הבטחתו של יו"ר המפלגה לפיד לפעול בעניין, הודיעו בריילובסקי ופריצקי כי יקפיאו את הפרישה לשבועיים. ח"כ לפיד אמר: "אני לקחתי על עצמי להביא לסיום המשבר שהביא לכתיבת המכתב, ועל הסכמה זו חתמו כל חברי הסיעה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : ארכיון ידיעות אחרונות
פריצקי. קצת חופש
צילום : ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: גילי כהן מגן
לפיד. הכל בגלל זנדברג?
צילום: גילי כהן מגן
מומלצים