שתף קטע נבחר

בן אליעזר: בימים הקרובים נפנה עוד שלושה מאחזים

שר הביטחון הודיע לוועדת החוץ והביטחון, כי בשנה החולפת פונו 35 מאחזים, ו-21 נוספים פונו בשבוע האחרון. דו"ח של היועץ המשפטי לממשלה: מתיישבי המאחזים הם "סכנה פלילית וביטחונית". במהלך דיון הוועדה נרשמו חילופי דברים קשים בין שריד לאריאל, בעיקר על רקע פרשיות מן העבר

הסערה סביב פינוי המאחזים צפויה להימשך במהלך השבוע. שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הודיע היום (ב') כי בכוונתו לפנות שלושה מאחזים נוספים - מצפה אסף, עלי דרום ומזרח רחל שבות. "אני נחוש לפנות מאחזים אלה בימים הקרובים, ולוודא שהמתיישבים לא ישובו אליהם", אמר השר.
מנתונים שמסר השר לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת עולה, כי בשנה החולפת פונו 35 מאחזים, ובשבוע האחרון פונו 21 מאחזים נוספים. עניינם של שישה מאחזים אחרים נדון בבג"ץ. "יש קראוונים בודדים על גבעות, המעוררים את שאלת שלטון החוק במלוא חריפותה", אמר בן אליעזר.
לחברי ועדת החוץ והביטחון הוגש גם סיכום של דיון, שנערך לפני כחודש וחצי במשרדו של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, ובו קווים כלליים המאפיינים את המתנחלים. במסמך מכנה רובינשטיין את המתנחלים האלימים "אנשי הגבעות", ומתאר אותם כגורמים פליליים, המהווים סכנה ביטחונית.
"אלה אנשים בעלי אידיאולוגיה שיש בה גילוי פנים שלא כהלכה בטקסטים הלכתיים, מהם הם מסיקים מסקנות בעלות אופי מסוכן פלילית וביטחונית", נכתב בסיכום. עוד צויין, כי היועץ המשפטי לממשלה הורה לפרקליטות לפתוח בהליכים פליליים מיידיים נגד מי שיתפס.
יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ חיים רמון, אמר בעקבות הצגת הדברים, כי מדובר באנשים ה"מתנהגים בצורה מופקרת מבחינה ביטחונית". לדברי רמון, "הם מובילים את תנועת ההתנגדות. יש שלטון של הפקרות ביש"ע וזה תחת פיקודך, פואד, כשר הביטחון".

במוקד הסערה: שריד מול אריאל

גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, תקף את בן אליעזר. "לא יתכן שכל המאחזים האלה עלו על הקרקע ללא סיוע של צה"ל, ראש הממשלה ושר הביטחון. מי שמעביר קראוונים לגבעות זה לא 'נוער הגבעות', זה זמביש (זאב חבר, מראשי יש"ע - ס.ש.)".
שריד פנה אל ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו) והאשים אותו, כי בעבר תקף בעצמו את כוחות הביטחון. "אתה היית בסבסטיה כבר לפני יותר מעשרים וחמש שנה, בוודאי גם אתה ודרוקמן הרבצתם לחיילים", האשים. ח"כ אריאל הגיב בזעם, וטען כי בעת פינוי סבסטיה שירת בצבא, וכלל לא היה שם. שריד נאלץ להתנצל. אריאל מצידו ציין כי ערב בחירות 81' הוצת סניף "רק לא ליכוד" בתל אביב, וכי דובר המשטרה דאז אמר, שח"כ שריד נכח במקום ו"התנהג בצורה מחפירה כלפי השוטרים".
ח"כ אריאל ציין כי מועצת יש"ע מעוניינת להיפגש עם ראש השב"כ, ופנתה לשר לביטחון פנים בבקשה להעמיד לדין קבוצת פורעי חוק המתגוררת ביש"ע, בשל הפרות סדר בהתנחלויות.
ח"כ רן כהן (מרצ) אמר, כי "המתנחלים משתמשים בציניות בחילול השבת. הם הרי יורים על מסיקי הזיתים בשבת, הם פלשו לסבסטיה בשבת, הם פלשו למאחז חוות גלעד בשבת ולכן מצווה היא גם לגרשם בשבת". הוא קרא "לעצור מייד את מי שמקדשים את דרך האלימות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שלטון החוק. בן אליעזר
צילום: איי פי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
תגרה עם שריד. אריאל
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים