שתף קטע נבחר

קולינריה באמסטרדם

חנוך פרבר ממפה את השווקים, המסעדות, בתי הקפה וחנויות השוקולד שלא כדאי לפספס בעיר הקופי שופס

לינה שווקים גבינות בירה 
ברים בתי קפה קופי שופס פנקייק 
מסעדות שוקולד 

להולנד אנחנו נוסעים כאשר כלו כל הקיצין. אנחנו נוסעים לשם כאשר הגוף מרגיש שהוא קורס והנפש זועקת ופשוט אי אפשר יותר לסבול. אנחנו נוסעים לשם לפגוש אנשים סבלניים וסובלניים, וגם מערכת שלטון שמודעת לעובדה שהיא קיימת בשביל האנשים, ולא להפך. ואיכשהו, חוץ מהמחירים הכל יותר קל שם.
אנחנו נוסעים כדי לשוטט לאורך התעלות המקסימות, על אופניים כמובן, לשבת בפארקים, בבתי הקפה ה'חומים' או הרגילים, שבמושגים שלנו הם ממש לא רגילים. וחוץ מכל זה, ובניגוד לכל מה שמקובל לחשוב על הולנד, אני נוסע לשם כדי לאכול. מעט אוכל הולנדי והרבה ממטבחים של אנשים שדעתם על הולנד דומה כנראה לדעתי וכולם התכנסו ובאו לשם, ובמיוחד לאמסטרדם, העיר הכי Laid back, כמו שמגדיר אותה ה-Time out.
מסעדות רבות מצהירות על עצמן כשילוב מודרני של המטבח הצרפתי עם זה ההולנדי. זה בהחלט שילוב מוצלח, כולם שם מדברים הולנדית, האוכל יותר טוב או פחות, אבל בדרך כלל צרפתי לגמרי. אז מטבח הולנדי גדול לא מצאתי, אבל חומרי גלם, כלומר ממה לעשות מטבח נפלא, יש כאן בשפע. מי שאוהב אוכל ובישול, שוק בהולנד הוא כמו יורודיסני, או הפרק ההולנדי המוצלח בהרבה, 'דה אפטלינג'. דוכנים של פירות וירקות, מהולנד ומשאר העולם, דוכני דגים כמו זה בשוק המקסים ב-NOORDERMARKET, משהו כמו 40 מטר של דגים ופירות ים. קודם כל מיני מעושנים, מומלחים וכבושים (לא לדלג על הצלופחים המעושנים הנפלאים), הרינג בלחמניה או על מגשון, וכולם, לא רק תיירים, מקבלים אותו עם דגלון הלאום נעוץ בו. ואחר כך פירות ים, דגים שונים ומשונים, שלמים ומפולטים, ולסיום סרטנים גדולים שמשוטטים על הדוכן והופכים בתנועות לאות, מיואשות, אחד את השני במלחמה שקטה של כאלו שיודעים שבקרוב מאוד יגמרו בסיר.
לצד השוק הרגיל יש גם שוק של יום ראשון, Boerenmarkt, שבו אנשים אורגניים עד מאוד מוכרים ריבות תוצרת בית, מיני קריסטלים שמחזקים את הגוף והנפש, מאפים שנראים בריאים ביותר אבל טעמם לא כל כך, מוצרי בשר שכאשר הלך באחו לא ראה אנטיביוטיקה, ירקות נפלאים של חקלאים שכל אחד מהם בא עם כמה מוצרים שנקטפו אך הבוקר, ויותר מהכל יש דוכני גבינות.
ההולנדים, שהם אנשים רציניים, לא מתעסקים בגבינות פוחזות כמו קממבר או רוקפור, וגם גבינות העיזים אינן הסיפור כאן, אלא גבינות קשות, גבינות שאוכלים צעירות, רכות מעט ועדינות. לטעמי כדאי לקנות זקנות, כמו חאודה זקנה, כזו שאפשר עדיין לפרוס, או זקנה מאוד ששוברים כמו פרמז'ן, כהה חריפה ונהדרת מאוד.

לינה

להיות אמסטרדמים בדירה עם מטבח

העין מתרוצצת והיד מושכת לקנות בשווקים מזה וגם מזה. ואז מה, נחזיר את מה שקנינו לתעלות? נשכן אותם עימנו במלון? וכאן אני בעניין היכן לגור. בפעם הקודמת לנו במלון קטן מאוד ומקסים מאוד (3108 singel hotel - Singel 15-626). אבל במלון, מקסים ככל שיהיה, לא ממש יקבלו בהבנה שיכונם של דגים מתים או סרטנים חיים בחדר, ונדמה לי שאפילו לא באמבטיה, היות ששם המנהג הפולני של קרפיון באמבט עד יום שישי לא ממש מקובל.

הפעם גרנו בדירה שכורה, וכל מי שחושב על אמסטרדם לשבוע או יותר, ולדעתי גם למי שמכיר את העיר, לוקח יומיים להתאקלם, כך ששבוע זה זמן המינימום, וכדאי לו לחשוב על דירה. מבחינת המחיר זה בשום אופן לא תחליף לאכסניית נוער וגם לא למלונות זולים שעדיין ניתן למצוא בעיר (60-40 אירו ללילה), אבל מי שצרכיו הם כבר בסדר גודל האמור, כלומר חדר קטן להפליא אבל נעים ונקי (170 אירו ללילה או 250-200 אירו ללילה במלונות הטובים אבל לא הכי יקרים), דירה זה הסיפור.

ואיך מוצאים? הכי פשוט - אינטרנט. יש לא מעט אתרים שמציעים דירות, בדרך כלל על התעלות המקסימות, ודירה למשפחה של שלושה-ארבעה תעלה בממוצע 1,000 עד 1,400 אירו, שזה הרבה הרבה פחות ממלון והרבה יותר מרווח ופרטי. בשבוע כזה אפשר להרגיש חלק מהעיר המקסימה (לפרקי זמן ארוכים יותר המחיר יורד).

חוץ מאינטרנט יש כמה חברות שיעשו את החיפוש עבורכם, יגבו עמלה, אבל אתם תיסעו בראש שקט. מי שרוצה ללכת עד הסוף ומזמין די זמן מראש, כדאי לו לנסות מגורים בבית סירה (Amsterdam Apartments 6265930, Apartment Services 6723013).

אנחנו מצאנו לנו דירת ענק, מהסוג שממש לא מצפים לו בעיר צפופת הדירות, שממנה היה גם קצת מראה תעלה וגם קצת מההתרחשות האדומה ברובע האדום, וגם היתה, ממש ממול, מסעדה סינית טובה. אבל מעל לכל, בדירה המרווחת שלנו היה מטבח מצויד לגמרי.

אז אם יש שבוע ודירה ומטבח אפשר להחליט שאתם אמסטרדמים: לאכול, לשתות לקנות ולבלות כמו תושבי העיר, והכל בתנאי שאתם יכולים להרשות לעצמכם להרוויח בשקלים ולשלם באירו.

חזור למעלה
שווקים

לא לבדוק מה שווי הקנייה

Albert Cuypmarke השוק הגדול והמרכזי של העיר. כאן יש הכל ובדרך כלל מעט זול יותר מאשר בשווקים האינטימיים יותר.

Looier מי שעתיקות מעניינות אותו יילך לשוק הזה ב-Jordan, במקום לבזבז זמן ועצבים בשוק העתיקות/שמעטס המפורסם יותר ב-Waterlooplein. קחו את הזמן, השיטוט נעים, רגוע ובלי ההמולה של השני, אבל כאן מי שלא מבין בדרך כלל לא ממש ייצא עם עיסקה טובה. אם התאהבתם במשהו ומחירו נראה לכם סביר, לכו על זה, ואל תבדקו לאחר מכן מה שוויו, בדרך כלל תתאכזבו.

Oudemanhuis Book Market לא צריך לדעת מילה בהולנדית כדי להעביר יום משכר בשוק הספרים הזה. ספרים חדשים, ישנים ועתיקים, הדפסים ותווים נמכרים כאן מאז המאה ה-19. מקום משכר לכל מי שהתחום קרוב לליבו.

חזור למעלה
גבינות

אפשר גם לסדר ארוחת בוקר בבאגט

החנות המוכרת יותר היא Albert Heijn, שממוקמת ב-Watrlooplain 129-131, לא רחוק משוק הפשפשים. בעיקר גבינות הולנדיות וקצת משאר אירופה. אני מעדיף את החנות ב-Damstraat 11. מבחר ענק של גבינות הולנדיות בכל דרגות הבשלות, כמו גם גבינות מצרפת, איטליה, גרמניה, ספרד ואנגליה.

בדרך כלל שם אנחנו מסדרים לעצמנו גם את ארוחת הבוקר, באגט מעולה עם חאודה זקנה עד מאוד.

Wegewijs, Rosengracht 32- כאן נמדד הכל במאות. החנות פועלת למעלה מ-100 שנה ומספקת כ-150 עד 200 סוגי גבינה (הכמות משתנה לפי העונה). רוב הגבינות הולנדיות וחלקן ממחלבות זעירות, גבינות שלא מצאתי בשום מקום אחר. השאר מכל רחבי אירופה.

חזור למעלה
בירה

בסוף המסלול תדעו להכין בירה

ההולנדים שותים בירה, הרבה בירה, החל ממבשלות הבירה המקומיות, כמו Heineken הענקית, שמאפשרת סיור ממוסחר לגמרי ועדיין מעניין, מהסוג שאם עברתם את כל המסלול (אנשים מתחת לגיל 18בליווי מבוגרים בלבד), בסופו אתם יודעים איך מכינים בירה. בירה מחבית או מבקבוק יש בכל פינה, בדרך כלל לפחות שישה ברזים שונים ולא מעט בקבוקים, אבל יש גם כמה מבשלות קטנות, שכונתיות, ואחת הטובות והידועות היא Maximilian ב-Klovenlersbugwal 6-8 (טל': 0206266280). זו פתוחה בחלק מימי השבוע מהבוקר ובאחרים רק בערב. כדאי לצלצל ולשאול. יש כאן מסעדה לא מצטיינת ובירה טובה עד מאוד, חמישה סוגים מהחבית ועוד כמה בבקבוקים שאפשר למצוא בעוד מקומות בעיר.

חזור למעלה
ברים

אין כניסה לטלפונים סלולריים

Engelbewaarder, Kloveniersburgwal 59, לא רחוק מה-Nievemarket, הוא באר שנותן לפחות שלוש סיבות להגיע במיוחד. בירות משובחות, בעיקר מהולנד ובלגיה, מראה קסום שנשקף מחלונות הענק והשלישית תקפה רק בימי ראשון: ג'אז משובח בהופעה חיה.

Brouwerij ij, Funenade 7 טל': 6228325, לשעבר בית מרחץ שעשה הסבה למבשלת בירה ומאז 1987 פתוח גם לקהל. מול הייניקן זהו גמד, אבל כזה שמבשל 180,000 ליטר בירה בשנה. יש מבחר של חמישה סוגים שמיוצרים לאורך כל השנה, החל בפילזן המקומית, העדינה והרכה, עם רק חמישה אחוזי אלכוהול, דרך בירה כהה ובלונדינית וכלה במיוחדת עם תשעה אחוזי אלכוהול. חוץ מאלו כדאי לטעום, כשיש, את הבירות העונתיות. בירת חורף, אביב וסתיו, ולא כמו האחרות, ניתן להשיג רק במקום.

Wynand Focking, Pijlsteeg 31, טל': 6392695, מוסד שנכלל בקטגוריה של באר טעימות, אחד הוותיקים שבהם ובטוח שאחד מהיותר מוצלחים. מאז 1679 מגישים כאן אלכוהול. עשרות סוגים של ליקרים הולנדיים. מקום קסום עם גן יפהפה, אליו אתם יכולים לגרור את האלכוהול שלכם. מה שאותי שימח במיוחד במקום: טלפונים סלולרים אסורים באופן מוחלט. צלצול אחד ואתם והוא בחוץ.

Sassoon, Marnixstraat 79, גם אם לא היה כאן באר מוצלח, גם אם לא היו מגישים כאן אוכל פשוט וטוב, במחירים סבירים ובמנות גדולות, עדיין היה שווה להגיע לכאן. אחד המקומות היותר מתוקים בעיר. ספות רכות, פינות מבודדות, מוסיקה שלא טוחנת לכם את המוח ובאר מקצועי עד מאוד.

BRAWN CAFES, זהו בעצם הפאב ההולנדי המסורתי. שכונתי, קטן ונעים. עיצוב חום, תיקרה נמוכה והמון עשן. תמיד מבחר של בירה ואלכוהולים, ובדרך כלל אוכל מסורתי לא רע.

De Tuin, Tuindwarsstraat 13, טל': 6244559, T'Doktertje, Rozenboomsteeg 4, טל': 6264427. שריד למוסד עתיק. בימי תור הזהב היו סוחרים של יין ואלכוהול מזמינים קהל לטעום ממרכולתם כדי להגביר את המכירות. עיקרון הטעימות נשמר, אך בתשלום. ואלו מקומות טובים לטעום. חשוב לדעת שהמקומות הרציניים מתמחים ביין, אלכוהול או בירה, ולא בכולם.

חזור למעלה
בתי קפה

האופנתיים באופנתיים

L&B Limited, Korte Leidsedwarsstraat 82, טל': 6239333, Henri Prouvin, Gravenstraat 20, טל': 6248443. עוד מוסד ותיק. פשוט בתי קפה ענקיים, שבאופנתיים שבהם אפשר לפגוש את כל מי שהוא משהו או חושב שהוא כזה.

חזור למעלה
קופי שופס

למי שלא יצא מהארץ לפחות 3 חודשים

Vertigo, Nederlands Filmmuseum Vondelpark 3, טל': 6123021, Cafe Schiller, Rembrandtplein 26, טל': 6249846, Cafe Luxemburg, Spui 22, טל': 6206264. אמסטרדם זרועה בתי קפה קטנים, שאפשר לקבל בהם קפה או לפחות תה, אך לשם מגיעים כדי להתמסטל. גראס או חשיש לעישון ואפשר גם בתה או בעוגה למי שלא מעשן. מאוד מומלץ לכל מי שלא יצא מהארץ לתקופה של יותר משלושה חודשים.

המקומות נחלקים בין סוגי קהל שונים. זה שליד מוזיאון הקולנוע (בתוך ה-Vondelpark), מכנס קהל צעיר, סטודנטים, אמנים וקצת בוהמה, לקפה לוקסנבורג מגיעים לראות ולהראות. שילר מכונס יותר, סגור ומעוצב ארט דקו. האוכל לא ממש טוב, אבל זאת לא הסיבה שלכם להגיע לכאן.

חזור למעלה
פנקייק

לא הולנדים המציאו את הפנקייק

Het Pannekoekhuis, Prinsengracht 358, טל': 6208448, Meerzicht, Koenenkade 56, טל': 6792744, Bredero Oudezijds, Voorburgwal 244, טל': 6229461. ההולנדים, שהם אנשים ישרים, מודים שלא הם שהמציאו את הפנקייק. הם לקחו אותו מהצרפתים בתקופת הכיבוש על ידי נפוליאון בעיקר בתור אוכל שלוקח שאריות. העיקרון הוא פנקייק גדול, עבה יותר מהצרפתי, ובמקומות המתמחים יש עשרות סוגי תוספות, וכל אחד יכול להרכיב לו את הפנקייק לטעמו.

חזור למעלה
מסעדות

ארוחת ערב אוכלים מוקדם

אצל ההולנדים ארוחת הצהריים לא ממש נחשבת, ולכן רבות מהמסעדות סגורות אז, ואילו הבארים ובתי הקפה מלאים ומוגשות בהן ארוחות קטנות.

בהולנד אוכלים ערב מוקדם. בדרך כלל החל מ-18:00, והזמנה אחרונה למטבח נכנסת ב-22:00. רבות מהמסעדות סגורות ביום שני בערב.

מומלץ להזמין מקום, לאוריינטליות מספיק בדרך כלל כמה שעות מראש. לאירופיות ולים תיכוניות, יום או יומיים מראש. גם בבתי הקפה הנחשבים קשה להשיג מקום בערב, אך כאן אין מה לעשות, לא מקבלים הזמנות.

בהרבה מקרים התפריט בהולנדית, אך כמעט תמיד המלצר יודע אנגלית. אני לא מכיר מקום אוכל באמסטרדם שדורש לבוש פורמלי. מי שלא מעשן, בדרך כלל יסבול.

דמי שירות בסך 15 אחוז כלולים במחיר ומקובל לעגל במזומן לפלורין הקרוב בחשבון קטן ולחמישה בגדול.

אבל מה בקשר לאוכל הרציני? כאן מדברים בעיקר המטבחים הזרים, ויש כאן המון מאלו. קודם כל, ולו רק בגלל שזה כבר נחשב למטבח כמעט מקומי, אני לא אוהב את המטבח האינדונזי. ההולנדים כן. מאוד. בתיאוריה זה נשמע מצוין, חיבורי טעמים של מתוק וחריף שעובדים נהדר במטבחים אחרים, אך יש כאן איזו עמימות של הטעם, עודף בוטנים וקוקוס אולי, או רטבים כבדים, אך לכל המנות יש קו מחבר תקיף מדי שהופך את הארוחה למנה אחת גדולה, וזה די משעמם.

אם בכל זאת אינדונזית, שתי המלצות: לכו רק למשובחות, ובפעם הראשונה קחו שולחן אורז (RIJSTTAFEL), קערת אורז עם המון קעריות של בערך כל מה שיש במטבח. בדרך כלל הרבה ירקות, עוף בקר וחזיר, דג חריף, ותמיד תמיד 'גדו דגו', סלט ירקות חלקו חי וחלקו מבושל עם רוטב בוטנים. מי שלקח את השולחן הזה יידע באופן ברור בסוף הארוחה האם הוא חוזר לארוחות מתוכננות יותר או שבזה סיים את ההיכרות.

Oriental City, Oudezijds Voorburgwal 177, סינית ענקית, צד אחד לתעלה והשני לרובע האדום. השירות מהיר ויעיל והאוכל טוב. אחד המקומות האחרונים בו אפשר לקבל אוכל סיני אמיתי, מה שגורם לכך שרבים מהסועדים סינים. הברווז הצלוי הפריך נהדר, הגרסה המקומית לברווז בייג'ינג, לא.

Himalaya, Haarlmmerstraat 11, ההודית החביבה עלינו. הצוות נעים ומסביר גם פנים וגם את התפריט, וכל מנה תוכלו לבקש בדרגת החריפות שמתאימה לכם. חוץ מזה המחירים סבירים.

Wagamama, Max Euweplein 10, עוד סניף של הנודלייה הלונדונית המצוינת, העיצוב מינימלי כמו במקור, השרות מהיר, לוחץ מעט, אבל האוכל נהדר.

D'theeboom, Singel 210, טל': 6238420, מסעדה צרפתית של השף Georges Thubert. זו בדיוק המסעדה הצרפתית שהייתה צריכה לקום לנו כאן בארץ. חיבור נבון של מרכיבים טובים, כמות נכונה, עיצוב שלא בא במקום האוכל ויד קלה. אף אחד לא ייצא מכאן וירוץ לספר לחברה. סתם מקום טוב, עם רשימת יינות מוצלחת ומחירים שפויים. ארוחה לשניים עם בקבוק שבלי וקינוח תעלה 400 שקל כולל שירות.

Sichuan Food, Reguliersdwarsstraat 28, טל': 6276603, סינית טובה שלמרות שמה מגישה מאכלים מכמה ממטבחי סין, ברווז פקין כמו גם דים סאם קנטונזי. המבחר בסצ'ואני אכן רחב מאוד וחריף מאוד. אחת הסיניות היחידות שנושאות כוכב מישלן.

DYNAST, Reguliersdwarsstraat 30, מסעדה מהממת גם מבחינת העיצוב וגם האוכל. לקחו כאן את המטבחים האוריינטלים, סין, קוריאה, טייוואן ואחרים, ונתנו לאוכל עוד בעיטה למעלה. רמז כאן, דגש במקום אחר, והאוכל נפלא.

SPECIAAL, nieuwe leilstraat 142, אחת האינדונזיות היותר חביבות על ההולנדים. צפוף, פשוט וקצת רועש. זה המקום לעלות כיתה משולחן האורז. דג אפוי חריף מתוק בעלה בננה מומלץ.

BORDEWIJK, noordermarket 7, אחת היותר משובחות באמסטרדם. הרבה דגים ופירות ים בדגש ים תיכוני. רוטב בואיבס, הרבה פסטו ושום. רשימת יינות משובחת.

חזור למעלה
שוקולד

אנחנו לא מספיק טובים ומתגברים על זה

Leonidas, Damstrat 11, שוקולד בלגי מוכר וותיק. חומר הגלם הוא הקליבו, שמיובא גם לארץ.

Pompadour, Huidenstraat 12, שוקולד מעולה עבודת יד. יקר וטוב.

Puccini Bomboni, Staalstraat 17, מקדש שוקולד. מדברים בלחש, כפפות בד לבנות ותחושה קשה שאנחנו לא מספיק טובים בשביל להיות כאן. תחושה שכדאי להתגבר עליה, כי השוקולד מהטובים שיש.

וגם: De Tweede Kamer - Heisteeg 6, La Chocolata - Spuistaat 51, The Bulldog - Leidsplein 13-17

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Boerenmarket. אנשים אורגניים עד מאוד מוכרים תוצרת אורגנית
Albert Cuypmarket. השוק הגדול והמרכזי של העיר
Engelbewaarder. בירות משובחות, מראה קסום מהחלונות וג'אז משובח
מומלצים