שתף קטע נבחר

שרון: לא אסבול משחקים פוליטיים בהצבעה על התקציב

רה"מ הבהיר הבוקר כי "מי שלא יצביע בעד - לא יוכל להיות חלק מהממשלה. יותר מאוחר יציגו ראשי העבודה לשרון את הדרישה לקצץ בתקציבי ההתנחלויות. אחר הצהריים יתכנס מרכז מפלגת העבודה כדי להכריע האם לתמוך בתקציב ולהישאר בממשלה. יועציו של פואד לוחצים עליו: שנה כיוון, והתנגד לתקציב

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר הבוקר (יום א') בפתח ישיבת הממשלה כי העברת תקציב המדינה לשנת 2003 בכנסת היא "עניין הכרחי". שרון אמר כי "השבוע אנו מגישים לקריאה ראשונה את תקציב המדינה לשנת 2003. זה לא תקציב קל, זה תקציב הכרחי כדי לייצב את המשק ולהצעיד את מדינת ישראל קדימה". שרון הדגיש כי לא יסבול "משחקים פוליטיים" בנושא, והבהיר כי "מי שלא יצביע בעד - לא יוכל להיות חלק מן הממשלה". "כולם יודעים מהי החשיבות שאני מייחס לממשלת האחדות הלאומית, אך אחדות ללא אחריות היא מילה ריקה מתוכן. מי שלא ינהג כך - לא יהיה כאן", אמר שרון.
אחרי ישיבת הממשלה ייפגשו ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר האוצר, סילבן שלום, עם השרים בן אליעזר ושלום שמחון לדון בדרישות מפלגת העבודה בעניין התקציב, בצל איומי הפרישה מממשלת האחדות. אחר הצהריים יתכנס מרכז מפלגת העבודה בגני התערוכה בתל אביב כדי לומר ליו"ר המפלגה, השר בנימין בן אליעזר, כיצד להצביע בכנסת על התקציב. לבן אליעזר צפוי קרב קשה מול מתנגדי הישיבה בממשלה, מתנגדי התקציב ויריביו בפריימריס.
ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי בן אליעזר אמר אמש למקורביו: "עוד מעט אהיה מחוץ לממשלה, ואז ניתן יהיה לתפוש אותי בקלות". בוועידה האחרונה הוחלט כי שרי העבודה לא יחליטו לבדם על דרך ההצבעה בקריאה הראשונה בכנסת, אלא ייאלצו לקבל את אישור המרכז להישגים שישיגו בדיונים עם האוצר.
זו הסיבה שבן אליעזר ימשיך להזעיף פנים עד לרגע האחרון ויטען כי אם לא יתקבלו דרישותיו בנוגע לתקציב, הוא יתנגד. פואד לא יגלה אם הוא תומך או מתנגד לתקציב עד לרגע האחרון. הוא ינסה למשש את השטח תחילה, כדי לא להפסיד בקרב כל כך משמעותי בחודש בו הוא מתמודד מחדש על ראשות המפלגה.
כעת הוא מכביר בדרישות: "שינוי סדרי עדיפויות ותקציבים לחלשים, לא למתנחלים!" תובע בן אליעזר מעל כל במה ומול כל מיקרופון. מייד לאחרי ישיבת הממשלה, ייפגשו כאמור, בן אליעזר ומקורבו, השר שלום שמחון, עם ראש הממשלה ושר האוצר בעניין התקציב. אם יגלגל האוצר עוד סעיף או שניים אליהם, הם יוכלו לנפנף בהישג, ויהיה להם בסיס לדרוש את תמיכת המרכז. אם זה לא יקרה, הוא עשוי להתנגד.
שמחון גיבש הצעה אותה יביא לפגישה עם שרון. על פי ההצעה, יקבלו שרי העבודה חופש פעולה בתקציבי משרדיהם הקשורים להתנחלויות - ויוכלו להצביע בכנסת בעד הסתייגויות לקיצוץ בתקציבי ההתנחלויות. מנגד, מציע שמחון הגדלת ההטבות לגמלאים וסטודנטים. לדבריו, אם תתקבל הצעתו, יוסטו מאות מיליונים מיליון שקלים מההתנחלויות לטובת מגזרים אחרים. שמחון אמר כי אם תתקבל החלטתו, ימליץ למרכז העבודה להצביע בעד התקציב.
יועציו הקרובים של בן אליעזר מציעים לו לשנות כיוון ולהתנגד לתקציב, תוך יצירת משבר סביב העברת הכספים להתנחלויות. "זה טוב למפלגת העבודה, כי אנחנו בשנת בחירות, וזה טוב לפריימריס של פואד", מסביר בכיר בעבודה ומודה כי "בינתיים נראה שפואד מתעקש לדבוק בכיסא".
מנגד על בן אליעזר לנטרל את המארב הפוליטי שמכינים לו חיים רמון ועמרם מצנע, המתמודדים מולו על רשות העבודה. מצנע אמנם חושב שיש לתמוך בתקציב, אך בישיבת המרכז הוא ככל הנראה ירים קול נגד הישיבה ב"ממשלת איתם"; רמון יקרא להתנגד לתקציב ולפרוש מייד בשל מה שהוא מכנה "מכת הפערים החברתיים" ו"קיפוח של כל מי שהוא אינו בן יקיר", כלומר "איש ימין, מתנחל, חרדי".
ח"כ רמון קרא לבן אליעזר, להציג בישיבת מרכז המפלגה עמדה משותפת השוללת את התקציב הפוליטי שמוצע על ידי הליכוד. "אני מתנגד נחרצות להעדפת המתנחלים והחרדים על פני המובטלים, המשפחות החד הוריות וילדי ישראל", אמר רמון.
אם בסופו של דבר יפתיעו חברי המרכז ויחליטו להתנגד לתקציב, הם יביאו את הקואליציה לידי משבר שיבשר בחירות כבר בסוף החורף. למרות זאת, ההערכה היא כי הם ייענו לקול הקורא לגלות אחריות בימים בהם ישנו מיתון קשה, דירוג האשראי מתנדנד, מצב הביטחון קשה ועננת האיום העיראקי כבר מכסה את האזור.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. "בלי משחקים פוליטיים"
צילום: רויטרס
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
בן אליעזר. בדרך לאופוזיציה?
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים