שתף קטע נבחר

מרכז העבודה החליט להתנגד לתקציב

זאת - אלא אם תתקבל הדרישה העיקרית: העברת כסף מההתנחלויות לגמלאים, לסטודנטים ולתשתיות. שרון: "מי שלא יצביע בעד - לא יוכל להיות חלק מהממשלה". ההצבעה בקריאה הראשונה: ביום רביעי

ניצחון ליו"ר מפלגת העבודה, השר בנימין בן אליעזר, במרכז מפלגת העבודה שכונס הערב (יום א') בתל אביב. המרכז קיבל את הצעת בן אליעזר להתנגד לתקציב 2003 בכנסת, אם לא ימולאו מספר דרישות בעניין שינויים בתקציב. המרכז החליט שאם תהיה התקדמות בשיחות עם האוצר בימים הקרובים תתכנס לשכת מפלגת העבודה לדון בנושא שוב. התקציב יובא לקריאה ראשונה ביום ד' הקרוב. ראש הממשלה אריאל שרון איים היום כי אם העבודה תתנגד לתקציב - הוא יתייחס לכך כאל פרישה מהממשלה.
בן אליעזר אמר כי דרישותיו המשמעותיות הן לקצץ 710 מיליון שקל מתקציב ההתנחלויות וכן לבטל את הקיצוץ בהטבות לגימלאים ולסטודנטים. "חברות וחברים", אמר בן אליעזר, "ניהלו מו"מ ואני חושב שהגענו לסופו. הודעתי היום בצורה חד משמעית לרה"מ ולשר האוצר שבלי שיתקיימו התנאים הבאים - אנחנו נצביע נגד תקציב המדינה. בראש וראשונה תבעתי להחזיר את ה-4% שגזלו מהגמלאים, את כולם. הצבענו גם על המקורות שאנחנו ממליצים שמשם יוצא הכסף - ההתנחלויות".
בן אליעזר הוסיף כי "אני חושב שמדינת ישראל נמצאת היום באחד המשברים הכלכליים הקשים בתולדותנו. לנו כמפלגה אסור לשתוק יותר. הליכוד משקיע שנה אחרי שנה בהתנחלויות. הם מעדיפים אותן על פני עיירות הפיתוח. את העניים והמעמד הבינוני הם ממשיכים להפקיר ועשרות מיליארדים מועברים ליש"ע. תופעה זו חייבת להיפסק".
עמרם מצנע, שספג קריאות בוז רבות בנאומו לאחר שאמר שפינוי המאחזים "היה הצגה", תקף את בן אליעזר: "מפלגת העבודה הפכה לנגררת אחרי הליכוד ואתה פואד מוביל את המפלגה מכישלון לכישלון. אתה נכשלת, לכן אני קורא לך פואד בן אליעזר להתפטר ממפלגת העבודה". מצנע, שתמך עד לפני זמן קצר בתקציב, קרא להתנגד לו. מקורבי פואד אמרו בתגובה: "הוא כבר מזגזג".
בתגובה לדברי מצנע אמרה חברת המרכז אורנה אנג'ל מעל הבמה: "מצנע אני רוצה לתת לך עצת חינם. אתה לא יכול לקרוא לאנשים שהם לב המפלגה הזו – 'חרטה'. מי שמפנה עורף לחברי המרכז, חברי המרכז יחזירו לו באותה המידה".
ח"כ חיים רמון המתמודד על ראשות העבודה נמנע מלתקוף את השר בן אליעזר והאשים את הליכוד במיתון הקשה. "מדוע יש מיתון? כי אריק שרון וסילבן מנהלים את העסק. מה, אם נתנגד להעברת כסף להתנחלויות – יורידו לנו את דירוג האשראי, זה האיום? לליכוד יש סדר עדיפויות שונה משלנו. הוא מציג פעם אחר פעם תקציב פוליטי ומעוות. צריך להתנגד", אמר. בן אליעזר לחץ את ידו של רמון בתום הנאום.

ישיבת סיעה סוערת

בכירי העבודה התכנסו לפני כינוס המרכז לישיבה פוליטית בבית המפלגה.
השרה דליה איציק וסגן השר ויצמן שירי דווקא טענו כי בשלושת השבועות האחרונים השיגה העבודה הישגים גדולים במאבק על התקציב, אולם לא הגיעה לכל הישג בנושא ההתנחלויות.
"במו"מ הזה אף אחד מאיתנו לא ויתר", אמרה השרה איציק. "מדובר בהישגים גדולים מאוד, אך לא השגנו הכל. הכוס יותר מלאה מאשר ריקה, וצריך להבין את זה. עשינו שריר מול ראש הממשלה וזה עבד. עם שר אוצר משלנו לא היינו מגיעים לכאלה הישגים".
השר שלום שמחון פירט את הישגי המו"מ עם האוצר: הטבות לסטודנטים שמתגוררים בפריפריה, הטבות למשפחות חד הוריות בעלות של למעלה מ-100 מיליון שקל, ביטול הנחות בקרקע לתושבי הנגב והגליל, הטבות למגזר הערבי, ניסוח הצעת חוק ממשלתית בנושא חוק הפנסיה, קיצוץ תקציבי המשרדים יופחת מ-10% ל-4%,תווספת לתקציב משרד התחבורה שחלקו יועבר לבניית תשתיות.
ח"כ חיים רמון לא התרשם מההישגים ואמר כי "צריך להודות שבמצב הזה לא השגנו שינוי סדרי עדיפויות של הממשלה. אם נתמוך בתקציב - אנו נתמוך בסדר עדיפויות לקוי. יש הישגים שפקידי האוצר מכרו שש פעמים, לכל מיני שרים".

הדיון הסתיים ללא תוצאות

מוקדם יותר בבוקר הסתיימה ללא תוצאות ישיבה בהשתתפות ראש הממשלה, אריאל שרון ויו"ר העבודה, שר הביטחון בנימין בן אליעזר. ראש הממשלה שב והבהיר כי בכוונתו להעביר את התקציב ללא שינויים, וכי לא ייעתר לוויתורים לפני הקריאה הראשונה ביום רביעי במליאת הכנסת.
יו"ר העבודה, השר בן אליעזר, הבהיר שוב מצידו כי בכוונתו להביא לפרישת העבודה מהקואליציה אם לא ייענו כמה מדרישותיו.
ראש הממשלה נפגש גם עם שרי העבודה, כדי להבהיר את עמדתו. "אנו מביאים לכם את התקציב כמו שהוא. אם רוצים לדון עליו, זה יהיה בין קריאה ראשונה לשנייה ובין שנייה לשלישית. אין כל אפשרות אחרת", אמר ראש הממשלה. "זו תהיה טעות לעזוב את הממשלה. איננו יודעים מה עומד לקרות, בפני אילו בעיות נתמודד, הן בהיבט העיראקי והן בנושא הטרור. אם מישהו חושב שבשביל חצי אחוז ניתן לעזוב את הממשלה, הוא פשוט טועה. אינני חושב שזה הדבר הנכון והאחראי לעשות. התחייבנו להעביר את התקציב, אני בונה עליכם כחברים".
מוקדם יותר, בישיבת הממשלה, אמר שרון כי העברת תקציב המדינה לשנת 2003 בכנסת היא "עניין הכרחי". שרון אמר כי לא יסבול "משחקים פוליטיים" בנושא, והבהיר כי "מי שלא יצביע בעד - לא יוכל להיות חלק מן הממשלה". שרון הדגיש כי "כולם יודעים מהי החשיבות שאני מייחס לממשלת האחדות הלאומית, אך אחדות ללא אחריות היא מלה ריקה מתוכן. מי שלא ינהג כך - לא יהיה כאן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. "בלי משחקים"
צילום: רויטרס
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
בן אליעזר. בדרך לאופוזיציה?
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים