שתף קטע נבחר

חשש בקואליציה מנפילת הממשלה

במהלך הלילה נמשכו ניסיונות תיווך בין הצדדים, אבל לקראת ההצבעה על התקציב בצהריים גוברת ההערכה ששרי העבודה יתפטרו מהממשלה. במערכת הפוליטית מעריכים שממשלת שרון לא תשרוד את הצבעות האי-אמון בשבוע הבא

במערכת הפוליטית גוברת ההערכה כי היום (ד') בצהריים יגישו שרי מפלגת העבודה מכתבי התפטרות ויפרשו מממשלת האחדות הלאומית, שבה היו חברים כמעט שנתיים. המגעים בניסיון למנוע את פירוק ממשלת האחדות דעכו אחר הצהריים, כאשר מרבית בכירי העבודה סברו כי לא ניתן לבצע ברגע האחרון זיגזג פוליטי משפיל ולסגת מתביעותיהם בעניין התקציב. ההערכה היא שהתקציב יעבור היום בקריאה ראשונה בכנסת בתמיכה של למעלה מ-60 ח"כים, אולם הקואליציה לא תשרוד את הצעות אי-האמון שצפויות לעלות לדיון במליאה כבר ביום שני הקרוב.
בשעות הלילה המשיכו המגעים וההתייעצויות לקראת הההצבעה מחר. ראש הממשלה נועד עם שרי הליכוד ועדכן אותם בהתפתחויות. הוא הדגיש שההצבעה על חוק התקציב לא תידחה. לדברי שרון, ניתן יהיה לשקול בחיוב את דרישות מפלגת העבודה לאחר הקריאה הראשונה, אך לא לפני כן.
לעומתו נפגש בן אליעזר עם בכירי המשק הישראלי ואישר להם בתום הפגישה להמשיך במאמצי הפישור עם ראש הממשלה שרון. עם זאת, בן אליעזר הבהיר שיעמוד על דרישתו ששרון יקצץ 700 מיליון שקלים מתקציב ההתנחלויות. אנשי העסקים עו"ד רם כספי ועו"ד יעקב נאמן ממשיכים בדיונים אל תוך הלילה בניסיון לגשר בין הצדדים.
מוקדם יותר אמש (ג') ניסה ראש הממשלה, אריאל שרון, לשכנע את יו"ר מפלגת העבודה להישאר בממשלה. בשיחת טלפון בין השניים, שעסקה בענייני ביטחון, אמר שרון לבן אליעזר: "יהיה לי חבל מאוד אם תעזוב. אני מבקש שתצביעו מחר בעד התקציב, ואני מתחייב שאחרי זה נשב ונדבר". בן אליעזר השיב: "אני לא מתכוון לוותר על שום דבר".
בנאום שנשא אמש בראשון לציון קרא בן אליעזר לשרון להיפגש עמו ולקבוע מועד מוסכם לבחירות. "אני קורא לשרון: בוא נלך לעם", אמר בנאומו, והציע לקיים את הבחירות בחודשים מרץ-אפריל.

האופציות של שרון: התפטרות או ממשלה צרה

הדרמה הפוליטית תגיע לשיאה סביב השעה 12:00 בצהריים, בעת ההצבעה על תקציב המדינה. שר החקלאות, שלום שמחון (עבודה), אמר אתמול ל-ynet, כי סוכם שמחר בבוקר יכתוב כל אחד משרי העבודה וסגני השרים את מכתב ההתפטרות. "לא ניתן לשרון את התענוג לפטר אותנו, נתפטר לפני שנלחץ על הכפתורים בכנסת נגד התקציב", אמר שלום. לדבריו, יו"ר העבודה, השר בנימין בן- אליעזר, צפוי להגיש את המכתבים לראש הממשלה לעיני המצלמות במליאת הכנסת.
המכשול הפוליטי הראשון שהקואליציה תעמוד בפניו ללא העבודה, הוא הצעת אי-אמון שהגישה סיעת מרצ, אשר תעלה לדיון ביום שני. ההצעה הוגשה על רקע המצב הכלכלי הקשה, פגיעת התקציב בשכבות החלשות והיעדר תכנית מדינית.
החשש מנפילת הממשלה בהצבעת האי-אמון יביא את שרון לנקוט באחד משני המהלכים הבאים: התפטרות מתפקיד ראש הממשלה והליכה לבחירות כלליות בתוך 90 יום; או לחילופין, הקמת ממשלת ימין צרה, בשיתוף סיעת האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו. אבל בסיעה זו יש חילוקי דעות: יו"ר הסיעה, אביגדור ליברמן, מתנגד להקמת ממשלה צרה ומעדיף ללכת לבחירות. לעומתו, יו"ר מולדת, בני אילון, דווקא תומך בהקמת ממשלה צרה. הסיעה החליטה שלא לדון בנושא עד לאחר שהעבודה תפרוש מהממשלה.

גיוס כללי בכנסת לקראת ההצבעה

בינתיים מתגייסים כולם לקראת ההצבעה על התקציב. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, ויו"ר הקואליציה, ח"כ זאב בוים, מגייסים את אנשיהם. בוים מקווה לגייס 63 תומכים בתקציב בקריאה ראשונה. בינתיים הוא נתקל כבר בבעיות עם סיעת יהודת התורה ועם סיעת ישראל בעליה. חברי הפלג הליטאי של יהדות התורה מתנים את תמיכתם בהעברת תקציבים לחינוך החרדי. חברי ישראל בעלייה סיכמו אתמול על חופש הצבעה בנושא התקציב, וח"כ מרינה סולודקין וגנדי ריגר הודיעו שיימנעו בהצבעה.
לעומת זאת, ח"כ אושעיה מנסה להבטיח שכל 25 חברי סיעת העבודה יופיעו להצבעה ויצביעו נגד, פרט למתן וילנאי ,שאיננו חבר כנסת. ח"כ אברהם (בייגה) שוחט, לאחר שכנועים, הבטיח כי יבציע נגד התקציב. שני חברי סיעת מימד, שאינה חלק ממפלגת העבודה, החליטו להימנע בהצבעה בנימוק של "אחריות לגורל המשק".
אם אכן יפרוש בן אליעזר, עליו להפשיל שרוולים לקראת הפריימריז ב-19 בנובמבר. לאחרונה, לא מעט בשל חברותו בממשלה, עקפו אותו יריביו הפוליטיים עמרם מצנע וחיים רמון, וכעת הוא יתפנה מתפקידו כשר ביטחון כדי לעסוק בהישרדות בראש תנועת העבודה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה. יהיה חבל אם בן אליעזר יעזוב (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
מומלצים