שתף קטע נבחר

הסרבנים הראשונים של הימין

בלעדי: שלושה מפקדים מהנח"ל סירבו להשתתף בפינוי המאחז "חוות גלעד". שניים מהם נשפטו לעונשי מאסר, וכל השלושה יודחו מהחטיבה. בצה"ל חוששים שהתקדים יעודד סרבנים נוספים מהימין

שלושה מפקדים צעירים מגדוד הטירונים של חטיבת הנח"ל סירבו להשתתף בפינוי המאחז הבלתי-חוקי "חוות גלעד", והפכו בכך לשלושת הסרבנים הראשונים משורות הימין - כך נודע ל-ynet.
השלושה, חובשי כיפה ותושבי התנחלויות, הסבירו למפקדיהם כי אינם מסוגלים להשתתף "בעקירת יישוב בארץ ישראל". שניים מן הסרבנים נשפטו לעשרה ימי מחבוש בפועל, וחברם, שהיה נסער ובמצב נפשי קשה, לא נשפט בשלב זה. בתום ריצוי העונש יודחו שלושת המפקדים מחטיבת הנח"ל.
האירוע, שצה"ל ניסה להסתיר את קיומו, התרחש ביום רביעי לפני שבועיים, ימים ספורים לפני הפינוי של חוות גלעד, שלווה בעימותים אלימים ובמחלוקת פוליטית קשה. באותו יום רביעי התקבלה בבסיס האימון של חטיבת הנח"ל - שבו מתאמנים טירוני החטיבה - התרעה על כך שכמה פלוגות יידרשו לצאת ביממה הקרובה, על-מנת לפנות את אחד משני המאחזים המאוישים שיועדו לפינוי - חוות גלעד או גבעת אסף.
לקראת הפינוי הצפוי ערך מפקד בסיס האימונים, סא"ל יוחאי, אימון הכנה למשימה: הטירונים הודרכו ב"תורת הלחימה" של פינוי אזרחים ישראלים, ועברו סדרת שיחות הקרויות "הכנה מנטלית". שיחות כאלה מקובלות בשנתיים האחרונות בצה"ל, בעיקר כדי להכין חיילי מילואים לשירות בשטחים.
אבל שלושה ממפקדי הכיתות בפלוגת הטירונים - שחייליה מיועדים להשתבץ ביחידות המיוחדות של הנח"ל - לא התייצבו ל"הכנה המנטלית" ונשארו במגורים. השלושה, מש"קים בדרגת סמל המתגוררים בהתנחלויות, הסבירו למפקדיהם כי מצפונם אינם מאפשר להם להשתתף במשימה של "פינוי יהודים מאדמת ארץ ישראל", וכי הם אינם מתכוונים להתעמת עם חבריהם במאחזים.

בפלוגה נערכו שיחות הסברה בעקבות הסירוב

בסופו של דבר, הפלוגה שבה משרתים השלושה כלל לא נקראה לפינוי מאחז חוות גלעד, מסיבות שאינן קשורות בסרבנים. אולם למרות זאת, החליט מפקד בסיס האימונים, סא"ל יוחאי, לשפוט את השלושה. את ההחלטה קיבל בהתייעצות עם מפקד חטיבת הנח"ל, אל"מ נועם תיבון, ועם מפקד האוגדה האחראי על החטיבה, תת-אלוף אודי שני. כאמור, סא"ל יוחאי שפט שניים מהם לעשרה ימי מאסר בפועל, ואת השלישי החליט שלא לשפוט בשל מצבו הנפשי הנסער. בימים הקרובים יורחקו שלושת הסרבנים מחטיבת הנח"ל וישובצו מחדש בצה"ל, ככל הנראה בתפקידים שאינם פיקודיים.
זהו המקרה הראשון שידוע עליו של סרבנות מהצד הימני של המפה הפוליטית. בפיקוד מרכז, שאליו כפופה חטיבת הנח"ל, ושבגזרתו מתבצעים פינויי המאחזים, אמרו כי בקרב הקצינים הבכירים התעורר חשש כי מדובר בסכר שנפרץ, וכי הסירוב הזה יעודד חיילים נוספים, ששקלו לסרב פקודה לפינוי מאחזים, אבל לא העזו להיות הראשונים לעשות זאת.
בפלוגה שבה משרתים השלושה נערכו בעקבות האירוע שיחות הסברה של המפקדים הבכירים בגדוד, שדיברו בפני החיילים על תפקידו של הצבא במדינה דמוקרטית ועל חשיבות הציות לפקודות.

דובר צה"ל: צה"ל מגנה את תופעת הסרבנות

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "שני חיילי חטיבת הנח"ל שסירבו להשתתף בהכנות לפינוי אפשרי של מאחזים נשפטו על ידי מפקד היחידה לעשרה ימי מחבוש שלאחריהם יודחו מהחטיבה. יש להדגיש כי החיילים שהשתתפו עד כה בפינוי מאחזים הפגינו משמעת גבוהה - וביצעו משימתם ללא דופי. צה"ל מגנה את תופעת הסרבנות על כל גווניה, ומדגיש כי תופעה זו הינה מסוכנת ומנוגדת לחוק".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי המאחז. הסרבנים לא הסכימו "לפנות יהודים מאדמת ארץ ישראל"
צילום: רויטרס
מומלצים