שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את התקציב בקריאה ראשונה

בתום יום סוער עבר התקציב בתמיכת 67 ח"כים לעומת 45 מתנגדים, אולם למרות ניסיונות התיווך התפטרו שרי העבודה מהממשלה. בן אליעזר: "הכנסת לא יכולה להחריש יותר נוכח המציאות הכלכלית הקשה"; שרון: "ידידי בן אליעזר, על זה אתה מפרק את ממשלת האחדות? די יש גבול לביזיון"

חילופי דברים קשים נשמעו אמש (ד') במליאת הכנסת לאחר שנודע על פרישת שרי העבודה ממשלת האחדות. שר הביטחון הפורש, בנימין בן אליעזר, עלה לדוכן והסביר את הרקע לפרישת סיעתו מהממשלה. בתגובה עלה לדוכן ראש הממשלה ואמר: ידידי בן אליעזר, על זה אתה מפרק את ממשלת האחדות?". שרון הטיח את אגרופו בדוכן וצעק: די לביזיון!"
לאחר הנאומים התפנו חברי הכנסת להצביע על חוק התקציב. החוק עבר בקריאה ראשונה כש-67 חברי כנסת הצביעו בעד, -45 הצביעו נגד ו-2 נמנעו. לאחר ההצבעה על התקציב עלה להצבעה חוק ההסדרים. הוא עבר בתמיכת 65 ח"כים כאשר 42 התנגדו ו-2 נמנעו. חברי הקואליציה כולה, פרט לעוזי לנדאו ודוד מגן שנעדרו, תמכו בחוק. עם התומכים נמנו גם רוב חברי האיחוד הלאומי וכן כל סיעת שינוי.

האופציות: בחירות או ממשלה צרה

אולם הרוב שהשיגה הממשלה לצורך ההצבעה אמש לא צפוי לשרוד את הצעות אי-האמון שצפויות לעלות לדיון במליאה כבר ביום שני הקרוב.
החשש מנפילת הממשלה בהצבעת האי-אמון עשוי להביא את שרון לנקוט באחד משני המהלכים הבאים: התפטרות מתפקיד ראש הממשלה והליכה לבחירות כלליות בתוך 90 יום או לחילופין, הקמת ממשלת ימין צרה, בשיתוף סיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו. אלא שבקרב חברי הסיעה קיימים חילוקי דעות בנושא. יו"ר הסיעה, אביגדור ליברמן, מתנגד להקמת ממשלה צרה ומעדיף ללכת לבחירות ואילו יו"ר מולדת, בני אילון, דווקא תומך בהקמת ממשלה צרה. הסיעה החליטה שלא לדון בנושא עד לאחר שהעבודה תפרוש מהממשלה.
יצויין שעל פי התקנון, יחלפו 48 שעות עד שייכנסו מכתבי ההתפטרות של שרי העבודה לתוקף. לאחר מכן יהפוך בן אליעזר לראש האופוזיציה, במקומו של יוסי שריד.

בן אליעזר: "עד היום שתקנו"

עוד לפני ההצבעה נאמו, כאמור, שר הביטחון וראש הממשלה. ראשון עלה בן אליעזר לדוכן ועל פניו ניכר שאינו מרוצה כלל מתוצאות המשבר.
"במשא ומתן עם שר האוצר היו בפינו רק תביעות בתחומים החברתים. מתחילת הדרך אמרנו לשר האוצר, שאין לנו שום ענין לפתוח את מסגרת התקציב. הרי ידענו בפני מה עומד המשק. לא רצינו לפגוע במסגרת - להיפך, רצינו לשמור עליה. אבל אמרנו, שנוכח המציאות הכלכלית והחברתית הכל כך קשה, לא יתכן שבמדינת ישראל יסתובבו עשרות אלפי ילדים רעבים. לא יתכן שבמדינת ישראל תילקח מגמלאים את הזכות הבסיסית לסיים את חייהם בכבוד".
"עד היום שתקנו משום שהעדפנו את הלכידות. בשעה שעם ישראל עומד ומתמודד בשאלות בטחון קשות האמנתי באמונה שלמה שראש הממשלה ושר האוצר יתמכו בדרישות שלנו, כי הרי אין גמלאים למפלגת העבודה, ואין רעבים למפלגת העבודה ואין סטודנטים למפלגת העבודה - הילדים הם של כולם והרעבים הם של כולם. אבל לצערי הגדול התשובות שקיבלנו היו כאלה שנאלצנו לקום ולאמר - עד כאן. אמרתי שצריך לקחת מהתנחלויות. לא אמרתי לשניה אחת. בחיים לא אמרתי לפגוע במרכיבי בטחון, אלא בדיוק להיפך. הכנסת לא יכולה להחריש יותר נוכח המציאות הכלכלית הקשה, ולכן אמליץ לסיעתי לעזוב את הממשלה".

שרון: על זה אתה מפרק את ממשלת האחדות?

אחרי בן אליעזר עלה ראש הממשלה, אריאל שרון, לדוכן ונזף בשרי העבודה: "בלילה שעבר נרצחו שתי נערות ואישה אחת על ידי מרצח פלסטיני. כמובן שכולם שולחים תנחומים למשפחות שאיבדו את יקירהן ואין מזור לכאב הזה. אבל כאב לי מאד היום, ביום כזה, כל היום, מבוקר עד לילה, עסקו בדברי הבל. אני הרגשתי בושה עמוקה".
לאחר מכן החל שרון קורא מן הדף את נוסח ההסכם עליו הסכימו צוותי המו"מ של הקואליציה והעבודה, שהיה במרכז הדיונים מהבוקר: "'שוחחתי עם שר הביטחון וסיכמתי עימו כי סיעת העבודה בכנסת תצביע בעד התקציב'", קרא שרון, "'עוד סוכם כי במסגרת התקציב המוצע, ללא פריצתו, תוך שמירת יעד הגרעון, תוסדרנה סוגיות הגמלאים והסטודנטים. לשם כך מיניתי ועדה בראשותי שבה יהיו גם חברים שרי החוץ האוצר והביטחון. הועדה תסיים את עבודתה עד ה-10 בנובמבר. הממשלה חוזרת על מחויבותה כי חלוקת המשאבים הממלכתיים תיעשה אך ורק על פי קריטריונים המבוססים על שיקולים ענייניים ושוויוניים, על פי יעדי המדינה וצרכי אזרחיה, ולא על פי מפתח מגזרי'".
לאחר שסיים לקרוא אמר שרון: "זה מה שהצענו. לא הסכמנו להסיט את הדיון לנושאים שהיה בהם גוון של פגיעה בציבור שלם שהועלו ברגע האחרון משיקולים פוליטים. אני רוצה לפנות מכאן למפלגת העבודה וליו"ר העבודה ושר הביטחון ידידי בן אליעזר: על זה אתה מפרק את ממשלת האחדות? די יש גבול לבזיון".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
"נאלצנו לקום ולאמר - עד כאן". בן אליעזר
צילום: ערוץ 1
צילום: ערוץ 1
"על זה אתה מפרק את ממשלת האחדות?". שרון
צילום: ערוץ 1
מומלצים