שתף קטע נבחר

תצפיתנים "הקפיצו" את כוחות הביטחון לבית מופז

שוטרי מג"ב טענו כי ראו חפץ שהושלך ממכונית לעבר ביתו של הרמטכ"ל לשעבר בכוכב יאיר. כוחות משטרה סרקו את האזור בחיפוש אחר חשודים. החפץ החשוד לא אותר ורמת הכוננות ירדה

כוננות הוכרזה אחר הצהריים (יום ה') סביב ביתו של הרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז, בכוכב יאיר בעקבות דיווח על חפץ חשוד שהושלך לעבר הבית. החפץ החשוד לא נמצא בחיפושים באזור ורמת הכוננות ירדה.
תצפיתנים של מג"ב שפעלו באזור כוכב יאיר, דיווחו כי זיהו מכונית שנעצרה סמוך לבית מופז וממנה הושלכה חבילה לעבר ביתו של הרמטכ"ל לשעבר. כוחות גדולים של משטרה ומשמר הגבול סרקו את האזור בחיפוש אחר שני חשודים שנראו נמלטים מהמקום וכוחות צה"ל האירו בפצצות תאורה את האזור, אך כאמור, לא מצאו דבר.
שאול מופז היה אחד האנשים המאובטחים ביותר בישראל במהלך כהונתו כרמטכ"ל. הוא קיבל אבטחה מיחידה צבאית לאבטחת אישים בשיתוף עם השב"כ. מופז עצמו ובני משפחתו עדיין מאובטחים בקביעות על ידי מאבטחים על ידי משטרת ישראל הפועלת בכוכב יאיר. אם מופז יתמנה בתחילת השבוע לשר הביטחון הרי שבאופן מיידי תתהדק האבטחה סביבו.

שר הביטחון הבא?

מופז הקדים אמש את שובו לארץ מלונדון בעקבות ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות וחמק מעיתונאים שארבו לו בשדה התעופה. מופז רשם את עצמו על שתי טיסות של "אל על": אחת מלונדון, שנחתה אתמול בבוקר ואחת מפרנקפורט שנחתה אמש. גורמים ב"אל על" אמרו שהרישום הכפול הוא תופעה מקובלת בקרב אישי ציבור - הן מסיבות ביטחוניות והן כדי לחמוק מעיתונאים.
גורמים המקורבים לראש הממשלה אמרו כי שרון אינו יכול להרשות לעצמו להשאיר את משרת שר הביטחון לא מאויישת, בשעה שכל יום כמעט עשוי להתרחש פיגוע גדול ושההתרעות לביצוע פיגועים מרובות. לדבריהם, ראש הממשלה יאייש בהקדם את המשרה, ועל פי החישובים הפוליטיים, המועד המהיר ביותר למינויו של מופז לתפקיד הוא יום שני הקרוב.
שר הביטחון היוצא, בנימין בן אליעזר, אמר הבוקר לגלי צה"ל על מינוי מופז: "אי אפשר להסתיר שהיו בינינו חילוקי דעות... אני מאחל למי שייכנס לפה את מיטב ההצלחה, אבל לדעתי זו קפיצה יותר מדי מהירה. אני חושב שמופז היה צריך לעבור איזשהו שלב של ח"כ, שר, לעמוד בראש משרד גדול... זה לא מבטל את הערכתי אליו כאיש שהיה בראש הצבא".
אשר לשר החוץ בממשלה החדשה, הועלו כמה אפשרויות, ביניהן: ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט. אולם גורמים במערכת הפוליטית מעריכים שאולמרט ירצה לראות כיצד מתייצבת המציאות הפוליטית, במאבק שבין שרון לנתניהו.

המגעים הקואליציוניים

"תחילה", אומר השר ראובן ריבלין, "ימוצו הניסיונות להקים ממשלת ימין". ההערכה היא ששרון יפנה ל"איחוד הלאומי-ישראל ביתנו" ולסיעת "מימד". לפני רדתו מדוכן המליאה רמז לכך שרון כאשר אמר: "נמשיך להנהיג את המדינה באחריות".
היום יוועדו שרי הליכוד במשרד ראש הממשלה בירושלים, כדי לנתח את המשבר והאפשרויות העומדות בפניהם לחיזוק הקואליציה. הצעת אי אמון שתעלה במליאה ביום שני הקרוב היא המיכשול הראשון עליו יצטרכו לתת את הדעת, מאחר שאינם נהנים עוד מרוב כפי שהתרגלו בשנתיים האחרונות".
שרון נהנה כרגע מתמיכת 55 חברי כנסת. הצטרפות סיעת שינוי יכולה לספק לו עוד שישה מנדטים לממשלת ימין צרה שבה כל קול יקר, אך לפיד כבר התבטא כנגד הממשלה ונראה כי לא יצטרף לממשלה בה חברות ש"ס ויהדות התורה.
כרגע נראה ש"האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו" היא האפשרות העדיפה מבחינת אריאל שרון, אולם לאחר הגשת התפטרות העבודה לא מיהר איש ממקורבי שרון לפנות אליהם. בקרב חברי הסיעה התגלעו חילוקי דעות בסוגיה האם להצטרף לממשלה או להפיל אותה. "לאחר שפואד ופרס בחוץ", נמסר מהסיעה, "אם ישונו קווי היסוד של הממשלה וראש הממשלה יקרא לנו - נבוא, נשמע, נדון ונקבל החלטה". יש לציין כי יו"ר התנועה, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר בתחילת השבוע ל-ynet כי הוא מעוניין ששרון יתפטר וילך לבחירות.
למרות שהסיכויים ששינוי והאיחוד הלאומי יצטרפו לקואליציה, ההערכה היא ששרון ינהל איתן משא ומתן על תנאי הענקת רשת ביטחון לממשלתו הצרה כדי לאפשר העברת החלטות ממשלה במליאה ולמנוע טלטלות בקולאליציה.

בהכנת הידיעה השתתפו פליקס פריש, אפרת וייס, סמדר שמואלי ודיאנה בחור

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגייל עוזי
מופז. המחליף של פואד?
צילום: אביגייל עוזי
מומלצים