שתף קטע נבחר

ויכוח בכנסת: הח"כים דחו את ההחלטה על תאריך הבחירות

ח"כ איתן הציע הבוקר להקדים את הבחירות לאמצע ינואר ועורר סערה בכנסת. הח"כים רבו, צחקו, השתוללו - אבל החליטו לדחות את ההחלטה. על מועד יציאתם לחופש הם דווקא הזדרזו להחליט

ועדת החוקה בכנסת החליטה היום (ד') כי התאריך הסופי של הבחירות לכנסת ייקבע בשבוע הבא.
ההצבעה נדחתה ליום שני בשל מחלוקת בין הליכוד לעבודה על מועד הבחירות. במהלך הדיון הציע יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת זאב בוים, תאריך פשרה: ה-21 בינואר.
ועדת החוקה נראתה הבוקר כמו קייטנת פעוטות. הוועדה התכנסה לדיון במטרה לקבוע את מועד הבחירות לכנסת ה-16 והח"כים רבו כילדים.
מאז אתמול מתקוטטים חברי הכנסת בגין תאריך הבחירות. יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) הציע להקדים את הבחירות ל-14 בינואר, שבועיים לפני התאריך בו דובר אתמול. ההצעה גרמה לסערת צעקות וצחוקים בקרב חברי הכנסת.
"בא ראש הממשלה וגונב את הבחירות ועכשיו גם לא נותנים הזדמנות להתארגן כמו שצריך", צעק ח"כ אופיר פינס. "אתה מזכ"ל של מפלגה ולא חבר כנסת זוטר, תתחיל לדבר יפה", הציע לו ח"כ אברהם פורז. "מה פתאום שינוי עושה סדרת חינוך?", קפצה ממקומה ח"כ ענת מאור.
"אתם ורק אתם אשמים", פנה ח"כ דוד טל מש"ס אל פינס. "עזבתם את הממשלה והבאתם לבחירות ועכשיו אתה אומר שראש הממשלה גונב בחירות? תתבייש". לפי טל, ש"ס מעוניינת במערכת בחירות קצרה וכל תאריך עליו יוחלט מקובל עליה.
יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, שפך אף הוא שמן למדורת השבט הפוליטית. "הניסיון להקדים את מועד הבחירות הוא ניסיון מלאכותי שנועד לפגוע בפריימריז של ביבי. אתם לא רוצים לתת לו להתארגן", האשים.
יו"ר הקואליציה ח"כ זאב בוים לא נותר חייב והצטרף: "פואד הביא לכל הקרקס הזה, הבחירות הן בגלל פואד. הוא דאג להקדים את הבחירות וכרגע עם ישראל לא רוצה שינפחו לו את השכל עם מערכת בחירות ארוכה. צריך לקצר!".
יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד העלה את הדיון החם לטמפרטורת שיא. "כדאי לקצר את הבחירות כדי לקצר את זמן הפצת השנאה בציבור", הציע ברצינות גמורה. מאותו רגע קפצו כל חברי הסיעות ממקומם בצעקות: "או, תראו מי מדבר".
יו"ר ועדת הבחירות, תמר אדרי, ביקשה מחברי הכנסת להיצמד לתאריך ה-28 בינואר, כדי לאפשר לוועדה להכין את המערך הלוגיסטי שיאפשר קיום יום בחירות מסודר, עם מינימום תקלות. "זה נכון שכבר ערכנו בחירות תוך 60 יום, אבל כבר אז אמרתי שזה היה נס שזה הצליח. אסור שבחירות יפלו בגלל כשל אירגוני", הזהירה.

העיקר: יש חופש

בוועדה הצמודה, ועדת הכנסת, הוחלט הבוקר כי הכנסת תתפזר כבר בסוף השבוע הבא, ב-17 בנובמבר, ותצא לפגרת בחירות. צעד זה נועד למנוע חקיקה פופוליסטית ולאפשר למתמודדים להקדיש את זמנם למירוץ שמנהל כל אחד בתנועתו. במהלך פגרת הכנסת יפעלו הוועדות המטפלות בחוק התקציב ובחוק ההסדרים וכן בבחירות עצמן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
הציע להקדים. איתן
אתר הכנסת
מומלצים