שתף קטע נבחר

מת פרופ' אהוד שפרינצק

שפרינצק היה מומחה לענייני טרור, פוליטיקה קיצונית והימין הרדיקלי בישראל. הוא שימש גם כאחד מיועציו של ראש הממשלה יצחק רבין, הוא נפטר בגיל 62 ממחלה קשה

פרופ' אהוד שפרינצק נפטר אחר הצהריים (יום ו') בבית-החולים "שיבא" בתל השומר. שפרינצק, שהיה מומחה לענייני טרור ושימש כאחד מיועציו של ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, נפטר בגיל 62 ממחלה קשה.
פרופ' שפרינצק היה מוכר כמומחה עולמי במגוון תחומים, בהם טרור, פוליטיקה קיצונית והימין הרדיקלי בישראל. בשלוש השנים האחרונות עמד בראש בית הספר "לאודר" לממשל במרכז הבינתחומי הרצליה, והיה הדיקן המייסד שלו. במשך שנים הוא שימש פרופסור למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, והעמיד תלמידים וחוקרים רבים.
בשנים האחרונות הקדיש שפרינצק את עיקר פועלו לבנייתו של בית הספר "לאודר" במטרה, כפי שהבהיר לא פעם, "לעודד ולהכשיר מנהיגות חדשה ומצוינות בחברה הישראלית". כדיקן, הוא יזם פעילות ציבורית שנועדה להצמיח מנהיגות צעירה, ערך דיונים אסטרטגיים על עתיד מדינת ישראל, והיה מיוזמי "כנס הרצליה השנתי למאזן החוסן והביטחון הלאומי של ישראל".
לפני כשלושה שבועות, בטקס הזיכרון לרצח רבין, ציין איתן הבר, בעבר ראש לשכתו של רה"מ, את פועלו ומעורבותו של שפרינצק בקבלת ההחלטות ובייעוץ לראש הממשלה. "פרופ' שפרינצק היה שותף לקבלת החלטות מכריעות וחשובות במדינת ישראל", ציין הבר בפני הסטודנטים.
שפרינצק התמחה בחקר הימין הרדיקלי בישראל, קיצוניות ואלימות פוליטית. מחקריו פורסמו ברחבי העולם. ספרו על עליית הימין הרדיקלי בישראל, בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד, זכה בפרס מיכאל לנדאו לספר הטוב ביותר על ישראל ועל המזרח התיכון בתחום מדע המדינה ב-1992.
ספרו האחרון מ-1998, "וקם איש על אחיו" בהוצאת Free Press, העוסק בקיצוניות ואלימות פוליטית בישראל מהאלטלנה ועד רצח רבין, הגיע לגמר בתחרות מועדון הספרים היהודי היוקרתי בארה"ב בקטגוריה של ישראל.
הוא לימד כפרופסור אורח באוניברסיטה האמריקנית בוושינגטון, באוניברסיטת ג'ורג'טאון ובאוניברסיטת פרינסטון. הוא שימש כעמית בכיר במכון וודרו ווילסון (WWS) לחוקרים בינלאומיים ובמכון השלום האמריקני. מאמריו הפובליציסטיים פורסמו בכל עיתוני ישראל ובעיתונות הזרה - ב"ניו יורק טיימס", ב"וושינגטון פוסט", ב"גרדיאן" הבריטי וב"די וולט" הגרמני.
פרופ' שפרינצק, בעל תארים ראשון ושני מהאוניברסיטה העברית בירושלים, השלים את הדוקטורט באוניברסיטת ייל בארה"ב. נושא מחקרו היה תנועות המחאה של הסטודנטים בארה"ב ובצרפת בשנות ה-60.
אהוד שפרינצק היה נכדו של יוסף שפרינצק, יושב הראש הראשון של הכנסת.הוא הניח אחריו רעייה, ריקי, ארבעה ילדים ושני נכדים.
טקס פרידה יערך ביום א' בשעה 13:30 במרכז הבינתחומי בהרצליה. הלוויתו תתקיים בשעה 15:30 בבית העלמין כפר נחמן ברעננה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים