שתף קטע נבחר

"כשלון ההסכם - יגרור ממשלת חירום"

כך מעריכים גורמים פוליטיים בשמאל. המערכת הפוליטית מצפה ליישומו של הסכם הפסקת האש שהושג בין פרס לערפאת. כשלון ההסכם יתפרש כאי שליטה של ערפאת בשטח, מה שיגרור נסיונות מחודשים להקים ממשלת חירום

ייתכן שדווקא הסכם הפסקת האש שהשיג השר פרס, ושאמור להביא לחידוש המו"מ המדיני, יהיה מה שיביא בסיומו של יום להקמת ממשלת חירום עם יו"ר הליכוד אריאל שרון. גורמים פוליטיים בשמאל מעריכים כי כשלון ההסכם בעיני הציבור, הוא כמעט בלתי נמנע: ערפאת אינו שולט על כל השטח, חלקים נרחבים בציבור שלו איבדו את האמון כי הוא יכול להביא להחזרת הכבוד לפלסטינים בצורה של הסכם מדיני, וכשהם דוחפים לתבערה - גם הסכם לא יעצור אותם.
במקרה כזה, כבר בירייה הראשונה, יימצאו גורמים פוליטיים רבים בישראל שיגידו שההסכם שהביא פרס, נשק יום הדין של השמאל, כפי שמכנה אותו גורם פוליטי, נכשל.
אם פרס לא מביא לרגיעה כוללת, אומרים הגורמים, למפלגת העבודה תיגמר התחמושת.
יוני מפלגת העבודה מעריכים כי השטח לא יירגע כליל, וכי ברק שלח את פרס לערפאת בעיקר בגלל לחצים פוליטיים לערב את השר לפיתוח אזורי במצב. ביומיים הקרובים צפויים היונים לטעון כי אין להתייחס לכל אירוע אלים כהפרה מוחלטת של הסכם פרס-ערפאת. יותר מיומיים יידרשו כדי להבטיח שהציבור לא יפרש כמה אירועים אלימים כעילה לתגובה חריפה, הכוללת ניתוק קשרים מדיניים עם הרשות.
שר החוץ, שלמה בן עמי, שנפגש הלילה עם שרת החוץ האמריקנית, מדליין אולברייט, והיועץ לביטחון לאומי, סנדי ברגר, בוושינגטון, מנסה לשמור על אופטימיות זהירה: "ההנחה שלי היא שזה כן יכול לעבוד, כי גם הפלסטינים מבינים שהסאה הוגדשה", אמר בן עמי לכתבים הזרים. כמו כן הוסיף בן עמי כי שיבה למו"מ המדיני היא היעד השני לאחר הפסקת האש.
לעומתו, השר בנימין בן אליעזר, שושבין ממשלת החירום שלא הוקמה, ואחד הנצים במפלגה, אומר כי אינו מאמין שההסכם יקויים. במקרה כזה הוא יהיה הראשון לנסות ולצרף מחדש את שרון לממשלת חירום.
יו"ר הליכוד עצמו, אריאל שרון, נמנע בינתיים מלהגיב על פרטי הסכם הפסקת האש, למרות שהם ידועים לו, משום שברק שוחח איתו בשעות הבוקר המוקדמות ועדכן אותו, כמו גם את כל ראשי הסיעות בכנסת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי-פי
פרס. נשק יום הדין של המפלגה
אי-פי
צילום: רויטרס
אולברייט ובן עמי. אופטימיות זהירה
צילום: רויטרס
מומלצים