שתף קטע נבחר

ומי תרם למצנע? רקנאטי, לאוטמן, גאון, דברת...

פרסום ראשון: רשימת תומכיו הכלכליים של עמרם מצנע, המתמודד המוביל על ראשות מפלגת העבודה, חושפת כמה וכמה מבכירי המשק הישראלי. במחנה בן אליעזר טוענים נגד מצנע: הוכח הקשר בינו לבין "בעלי הממון" בחברה הישראלית. פואד הצליח לגייס רק פחות ממחצית הסכום של מצנע

חשיפה: חלק מתורמיו של עמרם מצנע, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה, נמנים על ראשי המשק והקהיליה העסקית בישראל. רשימת תורמיו של מצנע הגיעה לידי ynet, לאחר שנמסרה באחרונה למבקר הפנימי במפלגת העבודה. יריביו של מצנע בעבודה, בייחוד במחנה בן אליעזר, משתמשים ברשימה כדי לטעון כי בכך הוכח הקשר שלו לבעלי הממון בחברה הישראלית.
יודגש כי על פי הרשימה, לא עבר איש מהאישים התורמים למטה מצנע על חוק הבחירות וכולם הסתפקו במתן תרומה על פי המותר בחוק, כלומר עד 35 אלף שקלים.
בין התורמים למצנע: הקבלן אבי אהרונסון (7500 שקל), איש העסקים בני גאון (20,000 שקל), התעשיין דב לאוטמן (32,000 שקל), איש העסקים אהרון דברת (35,000 שקל), משפחת רקנאטי (30,000) ומאיר שני, מנכ"ל חברת כלל תעשיות (35,000 שקל).
ברשימת התורמים שהעבירו את תרומתם מחו"ל למטה מצנע בישראל ישנם למעלה מעשרים שמות תורמים שונים, שהעבירו למטה סכום כולל העולה על חצי מיליון שקל. 262 וחצי אלף שקל נוספים גוייסו בישראל, בין היתר בקרב בעלי ההון ששמותיהם צויינו.
על פי חוק, רשאי מטה מצנע לגייס לטובת התמודדות בפריימריס סכום המוגבל ל-860 אלף שקל בלבד. על פי הרשימה מצנע עמד בכך ללא חריגות. שני שלישים מכספי התרומות גוייסו בארצות הברית.
לרשימת התורמים הנחשפת כאן יש משמעות, בהתחשב בהצהרותיו האחרונות של מצנע, כי אינו מחובר לאנשי הון וכי מדובר בדימוי שאין מאחוריו ממש. כאשר נשאל מצנע לאחרונה בראיון על קשריו עם בעלי ממון הדוחפים אותו להתמודדות, דחה את השאלה על הסף. "הכל שטויות", צוטט מצנע. "מנסים לטפול עלי דברים פשוט לא נכונים".
פרקליטו של בנימין בן אליעזר, עו"ד חיים כהן, מסר בתגובה לפירסום, כי "בניגוד להצהרתו של מצנע, ראשי המשק עומדים מאחורי הקמפיין שלו ותורמים לו כספים". לדברי עו"ד כהן, "בעלי ממון דוחפים את מצנע ומכאן באות הטענות להשתלטות בעלי ממון על המפלגה. מעבר לזה, יש לשים לב לכמות הגדולה של תורמים מארצות-הברית ולקשר עם פתיחת החשבון בארצות הברית. כדאי גם לזכור שבהחלטה של המוסד לפיקוח על הבחירות במפלגת העבודה נאמר, כי מהירות גילוי הכשל בזמנו מנעה שימוש בחשבון".
ממטה מצנע נמסר בתגובה, כי "למצנע תמיכה רחבה בקרב קהלים רחבים וביניהם גם כמה מעשירי המדינה, הרואים בתרומתם לקיחת חלק פעיל בהוצאת ישראל מהבוץ המדיני והכלכלי אליו נקלעה. אנו מדגישים, כי כל התרומות התקבלו בהתאם לחוק".

מטה מצנע ידרוש לבדוק חוקיות תרומה לפואד

מטה בן אליעזר הצליח לגייס תרומות של 325,600, פחות ממחצית מהסכום שגייס מטה מצנע.
עו"ד עדי הדר ממטה מצנע ידרוש מחר לבדוק מהו הקשר בין שני תורמים, הווארד ומרווין גוזמן, הרשומים באותה כתובת בקליפורניה. זאת, לאור העובדה כי תקרת התרומה המותרת חלה על כל בית אב. מטה מצנע טען בפני היועץ המשפטי לממשלה כי מטה בן אליעזר מסתיר תרומות והוצאות בעשרות אלפי דולרים, שממנו מודעות על גבי לוחות פרסום, שאסור לעשות בהם שימוש על פי תקנון המפלגה.
להלן רשימת התורמים למטה בן אליעזר:
אברהם ס.ד - פלאם ביץ', פלורידה - 30,000 שקל. ג'רוסלביץ דוד - ניו יורק - 33,600 שקל. גוזמן הווארד, אינגלווד קליפורניה - 33,600 שקל.
גוזמן מרווין - אינגלווד קליפורניה - 33,600 שקל. גוזמן ג'רום, לוס אנג'לס קליפורניה - 33,600 שקל.
אמנון זך (ראש מועצת אזור) - 9,400 שקל. עו"ד אייל יפה (בא כוחו של בן אליעזר) - 10,000 שקל. עו"ד חיים כהן (בא כוחו של בן אליעזר) - 7,500 שקל.
רו"ח רפי ליטמן (גזבר מטה בן אליעזר) - 8,000 שקל.
ג'רלד פרידמן, אינגלווד קליפורניה - 33,600 שקל. שי פריזר (אזור) - 7,500 שקל. קופולי צבי - 20,000 שקל. ראובן ציון, ניו יורק - 33,600 שקל. שבתאי בנימין, ניו יורק - 33,600 שקל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רשימת התורמים
צילום: ידיעות אחרונות
דברת. 35 אלף שקלים
צילום: ידיעות אחרונות
צילום: דרור זיסמן
גאון. 20 אלף שקלים
צילום: דרור זיסמן
ארכיון ידיעות אחרונות
ליאון רקנאטי. 30 אלף שקלים
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים