שתף קטע נבחר

דרעי נפגש עם הרב עובדיה

מדובר בפגישה הרצינית הראשונה בין השניים מאז שוחרר דרעי. יו"ר ש"ס לשעבר לרב: "אני תלמיד שלך ולא אצא נגדך". דרעי יכנס מסיבת עיתונאים אחר הצהריים

פגישה דרמטית: הרב עובדיה יוסף נפגש בצהריים (יום ב') עם יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי. מדובר בפגישה רשמית ראשונה בין השניים מאז שוחרר דרעי מהכלא.
המתח היה רב לקראת הפגישה, בין היתר בעקבות הפרסומים לפיהם הביע דרעי כעס על תנועתו לשעבר ואיים שלא להצביע עבורה בבחירות. אבל בפגישה היום הבהיר דרעי לרב עובדיה: "אני תלמיד שלך ולא אצא נגדך". עדיין לא ידוע מה סוכם בפגישה שנמשכה 45 דקות, אולם דרעי צפוי לכנס אחר הצהריים מסיבת עיתונאים ולמסור הודעה בנושא.
בימים האחרונים מתנהלים מגעים קדחתניים בין הנהגת ש"ס לבין יו"ר התנועה לשעבר. בכיר בהנהגת ש"ס אמר אתמול (יום א') כי מסתמן סיכוי לפיוס מפתיע בין הצדדים, שאולי יוביל לשיתוף פעולה לקראת הבחירות הקרובות.
ל-ynet נודע כי במוצאי שבת נערכה בשעת לילה מאוחרת, פגישה חשאית בין מזכיר מועצת החכמים רפאל פנחסי לבין דרעי. אריה דרעי זימן את פנחסי לביתו בשכונת הר נוף כדי להעביר מסר לרב עובדיה יוסף.
בימים האחרונים הוביל פנחסי יוזמה על פיה יכהן דרעי כנשיא ש"ס, אלי ישי כיו"ר והוא, פנחסי, כמזכיר מועצת החכמים ושלושתם ביחד יכהנו כמוסד שינהל את ש"ס במשותף. היוזמה שזכתה לתמיכתו של אחד מארבעת חברי מועצת החכמים, הרב שמעון בעדני, נתקלה בהתנגדותו של אלי ישי. לא ברור אם יוזמתו של פנחסי הועלתה בפגישה עם דרעי, אך מקורבי דרעי האשימו את ישי בצביעות ואמרו כי כל החיבוקים לדרעי הם ערטילאים וכי לא רק שאלי ישי התנגד להצעת הנשיאות, שום הצעה מעשית לא הגיעה מש"ס לדרעי וכל מטרתו של ישי לנצל את כוחו האלקטורלי של דרעי, בשל החשש מקריסת ש"ס בבחירות הקרובות.

דרעי יכול לעסוק בפעילות פוליטית

בעקבות השיחות בין ש"ס לדרעי אמר בכיר בש"ס כי כל שיתוף פעולה אפשרי עם דרעי ייבחן לאור הבעיה המשפטית של דרעי לעסוק בפעילות פוליטית.
כזכור, ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר אשר החליטה על שחרורו של דרעי לאחר ריצוי שני שלישים מתקופת מאסרו, קבעה במסגרת תנאי השחרור שלו כי היא "סבורה שיש להקפיד עמו במהלך תקופת שחרורו על תנאי - במעמדו כאסיר אין הוא רשאי להיות מעורב בפעילות פוליטית, אשר מטבעה כרוכה בביקורת ועלולה לגלוש לפגיעה במערכת השלטונית".
יצויין כי על פי חוות דעת משפטיות שונות איסור זה לא יעמוד במבחן בג"ץ וכי מבדיקת ynet בפנקס האסיר ברישיון של דרעי עולה כי האיסור להיות מעורב בפעילות פוליטית אינו מופיע בין ארבעת תנאי השחרור שלו ("לא יעבור עבירת עוון או פשע, יתייצב אחת לחודש בתחנת משטרה, לא יצא מתחום המדינה אלא בהיתר, לא יעשה ולא יאמר דבר בפומבי שעלול להשתמע ממנו פגיעה באמון הציבור במערכת המשפט, אכיפת החוק והרתעת הרבים").

דרעי למקורביו: לא תהיה מפלגה

במקביל ממשיכים תומכיו של דרעי לשמור עבורו את האפשרות להקים מפלגה חדשה. אתמול נשלח משפטן מטעם חצרו של זקן המקובלים הרב יצחק כדורי, לבדוק ב"רשם המפלגות" את תקפות הרישום של מפלגת "אחדות ישראל". מפלגה אותה רשמו אנשי החצר לפני למעלה משנתיים.
בכיר בחצר מסר כי הם שוקלים את האפשרות לרוץ בבחירות הקרובות ברשימה נפרדת מזו של ש"ס וכי הם מקווים שדרעי יצטרף אליהם. דרעי עצמו זימן אליו אתמול את מקורביו והבהיר להם חד משמעית: "לא אקים מפלגה שתפלג את הציבור הספרדי, תפסיקו לחלום. אני לא מוכן שיתחילו מחלוקות בתוך בתי הכנסת הספרדים ובתוך משפחות". בניגוד למקורביו דרעי משוכנע כי גם אם יישאר עוד ארבע שנים מחוץ לזירה, כוחו האלקטוראלי עדיין יהיה רב.

אלי ישי מאיים

הלחץ בש"ס לקראת הבחירות ניכר בדברים שאמר יו"ר ש"ס אלי ישי במסגרת שידור בתחנת הרדיו החרדית – פיראטית "כל האמת". ישי שיגר איומים קשים כלפי אלו שלא יישמעו לרב עובדיה יוסף ואמר: "מה שמרן אומר זה קודש קודשים, מה שמרן אומר כולם אחריו, אף אחד שלא ייקח סיכון. לא היה אף אחד שפגע במרן בשנים האחרונות ולא שילם על זה מחיר, השם ישמור. אני מכיר כמה אנשים שמתחננים אלי לבא לבקש סליחה ממרן. זה נפגע, השם ישמור - בילדים, זה באשתו וזה נהיה חולה בר מינן".
את תגובתו של דובר ש"ס איציק סודרי לא ניתן היה להשיג. רפאל פנחסי ואריה דרעי סירבו להגיב על הדברים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביקה טישלר
הרב יוסף עם דרעי, בזמנים קרובים יותר (ארכיון)
צביקה טישלר
צילום: גלי תיבון
ישי. לא רוצה את דרעי כנשיא. ארכיון
צילום: גלי תיבון
שאולי שם טוב
הרב כדורי וישי. יקים מפלגה חדשה?
שאולי שם טוב
מומלצים