שתף קטע נבחר

ח"כים מש"ס בדיון על חוקה: אין לנו אמונה בביהמ"ש

דיון ראשון התקיים בוועדת המשנה לקידום החוקה, רגע לפני יציאת הכנסת לפגרה. הח"כים של ש"ס אמרו כי "בית משפט לחוקה הוא הפתרון לעם היהודי". ליברמן: זו ההתחלה של כינון משטר נשיאותי

היום (ד') התקיים דיון ראשון ואחרון בוועדת המשנה לקידום החוקה. הוועדה, בראשות ח"כ אליעזר (צ'יטה) כהן (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו), אמורה היתה לבדוק הצעות שונות לניסוח חוקה לישראל, אלא שרק הכנסת ה-16 תמשיך במלאכה.
הח"כים מהמפלגות הדתיות שהשתתפו בדיון התמקדו יותר בצורך להקים בית משפט לחוקה, רעיון שאינו מקובל על שופטי בית המשפט העליון. הח"כים נסים זאב ויאיר פרץ (ש"ס) אמרו כי אין להם אמונה בבית המשפט. לדבריהם, "בית המשפט לחוקה הוא הפתרון למען העם היהודי".
עם זאת אמר ח"כ יאיר פרץ כי אין לו ספק שסיעת ש"ס תתייצב לימין יו"ר הוועדה כהן, גם בכינון חוקה, מלבד בהקמת בית משפט לחוקה.
ח"כ מיכאל איתן, יו"ר ועדת החוקה בכנסת, אמר כי "חוקה לישראל היא כורח למען העם היהודי ובה תעוצב דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית של עם ישראל".
ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) אמר ש"חוקה ובית משפט לחוקה הם חלק אינטגרלי מתוך המצע של ישראל ביתנו. מלבד חוקה, גם משטר נשיאותי הוא מבחינתנו כורח ומציאות לעם בישראל. לכן אנו נמצאים עתה בתחילת הדרך לכינון חוקה ובית משפט לחוקה, שיובילו בהמשך לכינון משטר נשיאותי".
נעמי בלומנטל (ליכוד) אמרה כי היא לא האמינה שהחילונים והדתיים יגיעו להסכמה בענייני חוקה ובית משפט לחוקה, אולם עתה, כשהיא רואה את הנכונות "גם מצד הדתיים, אלמד את הנושא ואהיה שותפה פעילה בו".
ח"כ כהן אמר ש"אמנם ישיבת הוועדה מתקיימת ביום האחרון של הכנסת ה-15 אך ישיבה זו היא בבחינת תקיעת יתד לכינון חוקה במדינת ישראל". לדבריו, "מדובר במהלך היסטורי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
כהן. "רגע היסטורי"
אתר הכנסת
מומלצים