שתף קטע נבחר

החוקרים שאלו את הנאנסת: "נהנית?"

נערה שהתלוננה כי נאנסה בידי שני אחיה מאז שהיתה בת 9 נשאלה על ידי החוקרים: "האם גמרת פעם בכל הפעמים ששכבת איתם?". מקצינה בצה"ל שנאנסה בילדותה עשרות פעמים בידי הדוד שלה הם ביקשו "להציג" בפניהם את אחת מתנוחות האונס

"נהנית?", "גמרת?", "למי יש גדול יותר – לאנס או לחבר שלך?", אלה רק חלק מהשאלות המזוויעות שחוקרי המשטרה הפנו לנאנסות בשתי חקירות אונס בדרום. כך מדווח הבוקר "ידיעות אחרונות". שני המקרים נחשפו בבית המשפט – וספגו ביקורת נוקבת מהשופטים.
המקרה הראשון נחשף במהלך משפט אונס המתקיים בית המשפט המחוזי בבאר שבע. על פי האישום, אנס גבר את אחייניתו מאז שהיתה ילדה קטנה. הנאנסת, כיום קצינה בצה"ל, זוכרת את מעשי האונס החל מגיל 11, אבל משוכנעת שהחלו עוד קודם לכן. המעשים נמשכו כחמש שנים, ובמהלכן הוא אנס אותה עשרות פעמים.
רק כשהיתה בת 15 הצליחה הילדה להתנגד לדוד ולמנוע ממנו להמשיך את מעשי הזוועה. במשך שנים היא שמרה את הסוד הנורא, וגם לאחר שנחשף, לפני שנתיים, היא הסכימה בלחץ המשפחה "לסגור את העניין בשקט": בהסכם שנחתם על ידי עורך דין נקבע כי הדוד ישלם לה 200 אלף שקל כפיצוי על מעשיו. אולם לאחר חתימת ההסכם חשה הנערה שעל הדוד לשלם מחיר כבד יותר מאשר סכום כסף כלשהו, ובעזרת מרכז הסיוע לנפגעות אונס החליטה להתלונן במשטרה.
במסגרת חקירת התלונה נלקחה הנאנסת למקומות שבהם ביצע בה הדוד את זממו, בהם גם ספסל ליד בית הקברות. בהגיעם למקום ביקש ממנה אחד החוקרים שתשחזר בדיוק כיצד נאנסה ובאיזו תנוחה. ושאף תכרע על הספסל. הנאנסת התקרבה לספסל, אך לא היתה מסוגלת לבצע את שנדרש ממנה – ופרצה בבכי. במהלך אותה חקירה שאלו אותה החוקרים אם החבר שלה כיום משתמש באותן תנוחות שבהן נאנסה, ואחד מהם אף שאל אותה למי יש איבר מין גדול יותר – לחבר שלה או לדוד שאנס אותה.
על החקירה סיפרה הנאנסת עצמה בשבוע שעבר במהלך דיון במשפט שמתנהל נגד הדוד, המיוצג על ידי עו"ד ציון אמיר, בפני הרכב פשעים חמורים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.
כשסיפרה כיצד התבקשה להדגים לחוקרים את האונס, השופטים נדהמו. "מאיפה הרעיון הזה, להדגים?!" מחתה השופטת רויטל יפה כ"ץ ופנתה לתובעת, עו"ד עינת נהון אפרתי: "מה אתם עושים עם הדברים האלה?", והשופט ניל הנדל הוסיף: "זו בעיה חוזרת. כבר הערנו בכמה מקרים". התובעת הודתה כי המראה בשיחזור הווידאו צרם מאוד גם לפרקליטות. השופט יהושע פלפל הוסיף: "יש גם שוטרים ששואלים את הנאנסת אם היא נהנתה".

"חסרות רגישות"

ואכן, מקרה כזה נדון לפני כשלושה שבועות אצל השופטת יפה כ"ץ, שנדרשה להחליט אם לעצור עד לסיום ההליכים שני אחים שאנסו את אחותם במשך שנים רבות, עד שמלאו לה 16. מדובר במקרה מזעזע, שבו ילדה בת תשע הפכה להיות "בובת מין" של שני אחיה הבוגרים. לאורך השנים הם נהגו לאנוס אותה מדי יום, גם כשהאם היתה בבית.
בהחלטתה לעצור את שני האחים עד לסיום ההליכים ציטטה השופטת יפה כ"ץ מחקירת המשטרה, כיצד חוקר שאל את המתלוננת פעמיים אם נהנתה ממעשי האינוס, ואילו חוקר אחר שאל אותה: "האם גמרת פעם מכל הפעמים ששכבת עם..".
"אסור ששאלות כגון אלו יישאלו במהלך חקירת מתלוננת", קבעה השופטת. "לא רק שהן חסרות כל רגישות, לא רק שהן חצופות, אלא שיש בהן השפלה מיותרת נוספת למתלוננת אשר לא רק שצריכה לספר על המעשים הקשים שנעשו לגופה, היא עוד נשאלת האם נהנתה מכך" .השופטת הורתה לפרקליטות לבדוק את המקרה עם השוטר שחקר את הנערה.
פקד תמיר אבטבי, דובר משטרת מרחב הנגד, מסר בתגובה: "הנוהל המשטרתי לטיפול בנאנסות מחייב הקפדה על שאלות רלבנטיות ושמירה על כבודה ועל פרטיותה של הנפגעת. אם נעשתה חריגה מהנוהל, אנו נפנים את הביקורת".
הילה קרנר סולימן, מנכ"לית איגודי מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, אמרה בתגובה כי "סוג השאלות הללו אינו רלבנטי בעליל. זהו מעשה שלא ייעשה ולא יכופר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
אילוסטרציה
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים