שתף קטע נבחר

רבה של קהילת וילרבאן שוקל לעלות לבת ים

בריאיון מיוחד ל"חולון בת ים" סיפר הרב יהודה ממן, רבה הראשי של קהילת יהודי וילרבאן שבצרפת, העיר התאומה של בת ים: "היום, יותר מתמיד, אני שוקל לעלות לישראל ולהתגורר בדירתי שבבת ים". ארזי: "הגעתו תועיל לעיר חברתית ורוחנית"

במסגרת קשרי ערים תאומות בין בת ים לוילרבאן, שהחלו בשנות ה- 70, נרקם קשר מיוחד בין נציגי הדת בעיר לרב הקהילה היהודית בוילרבאן, יהודה ממן. הרב ממן נוהג להגיע לפחות פעם בשנה לישראל עם אשתו וחמשת ילדיו. בשנים האחרונות אף רכש דירה חדשה בבת ים. בריאיון מביתו שבוילרבאן אמר הרב ממן כי בעוד שלושה חודשים הוא צפוי להגיע לבת ים לביקור השנתי, אלא שהפעם ייתכן שישתקע כאן לתמיד. "במהלך השנים האחרונות מתבשל אצלי ואצל אשתי, הרבנית מילכה, הרעיון לעלות לארץ ישראל ולהשתקע בבת ים".
ולמה דווקא עכשיו לעלות לישראל?
"אני משמש כרב הקהילה היהודית בוילרבאן כבר 36 שנה. הגעתי לשם מתוך כוונה להישאר 3-4 שנים ונשארתי עד היום. אני כבר בן 64 וחושב שהגיע הזמן לבוא ולתרום לחיזוק הרוחניות בישראל בכלל ובבת ים בפרט. זה נכון שבעבר ביקש ממני הרב בר שלום לשמור על הגחלת היהודית בוילרמאן, אבל אני חושב שהגיע הזמן 'לעשות אנוכי לבית שלי'".
ובמה תעסוק אם תגור בבת ים?
"אני מוכן להצטרף לרבנות המקומית בבת ים, אבל אני לא מחפש תהילה וכבוד".
מה אתה יודע על בת ים?
"הדבר הבולט שידוע לי עליו הוא התחזקות העיר בשנים האחרונות מבחינה רוחנית. לכבוד יהיה לי להגיע ולחזק את המגמה הזו. בכל פעם שהגענו לביקור בבת ים הרגשנו ממש כמו בבית. הפעם אפשרות העלייה קרובה מתמיד".
ז'אק אדרי, השומר על קשר הדוק עם הרב ממן כבר עשרות שנים, אמר: "אם שגיא יישאר ראש עירייה אני חושב שאעזוב, אלא אם כן הרב ממן אכן יגשים את חלומו ויעלה ארצה. אז יהיה לי לכבוד להישאר בעיר. אני גם מקווה שברגע שהוא יתגורר בעיר תתחדש הפעילות הרוחנית בקרב יהודי יוצאי צרפת בבת ים".
ממלא מקום ראש העירייה, ניסים ארזי, הגיב: "בת ים צריכה לעשות את כל המאמצים להביא את הרב ממן לעיר ולמצוא לו תפקיד ראוי ומתאים. הבאתו לעיר תהיה כבוד גדול מאד, ואני גם מאמין שבעקבותיו יגיעו גם משפחות יהודיות מקהילת וילרבאן".

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כבוד גדול לעיר", ארזי (צילום אילוסטרציה)
מומלצים